Data publikacji:

Gry planszowe rodzinne: ranking najciekawszych propozycji

Szukasz rozrywki na spokojne wieczory? A może chcesz połączyć zabawę z rozwijaniem umiejętności u swoich dzieci? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco choć na jedno z tych pytań, poznaj niezwykłe gry planszowe rodzinne. W naszym artykule znajdziesz propozycje ciekawych zabaw, które spodobają się z pewnością całej familii!
gry planszowe

Gry planszowe rodzinne

 Chcesz oderwać siebie oraz członków rodziny od świata cyfrowego? Doskonałym sposobem na spędzenie wspólnego czasu, bez użycia telefonu, telewizora czy laptopa są gry planszowe. Producenci tego typu rozrywek oferują nam wręcz ogromny wybór tytułów, które powinny zainteresować nawet zatwardziałych sceptyków tego typu zabaw.
 Gry strategiczne, ekonomiczne, karciane, narracyjne, przygodowe, słowne - wybór jest niezwykle duży!
Jednak zanim zdecydujesz się na konkretny tytuł, sprawdź, jakie zalety niesie za sobą spędzenie czasu przy grach planszowych.

 Gry rodzinne planszowe - zalety 

Dlaczego warto grać w gry planszowe?
Posiadamy wiele argumentów potwierdzających tę tezę, a dokładniej, zalet płynących ze spędzania czasu przy tego typu rozrywce. O jakich dokładnie zaletach mowa? Gry rodzinne dla dzieci i dorosłych:
● rozwijają wyobraźnię oraz kreatywność;
● są świetną formą zabawy, do której nie jest potrzebny telefon, konsola czy laptop;
● uczą pracy zespołowej;
● umożliwiają lepsze poznanie samego siebie;
● rozwijają logiczne myślenie;
● uczą cierpliwości, a więc trzymania „nerwów na wodzy”, w szczególności, gdy przegrywamy bądź nie wiemy, jaki będzie ostateczny wynik rozgrywki;
● budują i wzmacniają więzi pomiędzy uczestnikami rozgrywki;
● są nauką rozumienia innych;
● umożliwiają poznanie nowych ludzi;
● relaksują, a więc także odstresowują;
● uczą rozwiązywania problemów;
● prawidłowo rozwiązane zadania czy wygranie tury dają poczucie satysfakcji.

 Gry planszowe rodzinne - ranking

Poznaj nasze propozycje, jeśli chodzi o gry planszowe dla całej rodziny. Ranking, który dla ciebie przygotowaliśmy, zawiera ciekawe pozycje, w które będziesz grać z całą swoją familią, ale nie tylko!

Wsiąść do pociągu: Europa

 Marzysz o zbudowaniu najdłużej kolei na Starym Kontynencie? Z grą „Wsiąść do pociągu: Europa” jest to w stu procentach możliwe. Powyższa planszówka to niezwykła kolejowa przygoda, której celem jest zostanie największym magnatem kolejowym w Europie. Na początku każdej rozgrywki wszyscy uczestnicy otrzymują karty biletów, na których oznaczone są cele do zrealizowania podczas gry. Znajdują się na nich miasta, które należy połączyć linią kolejową, co ważne, trasa nie powinna być czymkolwiek przerwana. W celu stworzenia odpowiedniej trakcji gracze muszą dobierać karty wagonów według określonych w grze zasad. Dane odcinki na trasie zaznaczamy kolorowymi pionkami - wygrywa osoba, która najszybciej zrealizuje cele widniejące na kartach biletów.

Gotowi na niezwykłą przygodę w europejskiej kolei?

Wiek: od 8 lat
 Liczba graczy: 2 - 5
Czas gry: około 1 godzina

5 Sekund

Jeśli nie znasz jeszcze gry planszowej „5 Sekund” - czas nadrobić zaległości! Jest to doskonała pozycja z kategorii „gry planszowe dla rodziny”. Sprawdzi się doskonale, jeśli lubicie nieco adrenaliny. Na czym polega rozgrywka? Łączy ona w sobie elementy gry towarzyskiej, karcianej oraz planszowej.
Gra składa się z planszy, kart, na których znajduje się kilkaset pytań, oraz czasomierza. Jakie jest wasze zadanie? Poprawne odpowiedzenie na pytania w ciągu 5 sekund. Jeśli dany gracz odpowie nieprawidłowo, traci kolejkę, co uniemożliwia mu ruch na planszy. Na jakie pytania możecie natrafić? Na przykład: „Wymień 3 ras psów”, „Wymień 3 imiona męskie zaczynające się na S” - i wiele więcej, ale nie zdradzimy ich wam, aby nie psuć zabawy! ;)

Wiek: od 8 lat
Liczba graczy: 3 - 6
Czas gry: około 1 godzina

Interesują cię inne gry planszowe rodzinne? Sprawdź nasze pozostałe typy!

Dixit: Odyseja

Powyższa pozycja to popularna gra skojarzeniowa, która jest doskonałą grą rodzinną pobudzającą kreatywność oraz wyobraźnię. Ta narracyjna gra karciana polega na wymyślaniu i odgadywaniu skojarzeń do wieloznacznych, niezwykle bogato ilustrowanych kart. W każdej rundzie jedna osoba zostaje Bajarzem - osobą, która z puli własnych kart wybiera jedną i tworzy hasło odzwierciedlającej obrazek na posiadanej karcie. Pozostali uczestnicy wybierają spośród swoich kartę, która pasuje do hasła przedstawionego przez Bajarza. Następnie zadaniem wszystkich graczy jest określenie, który obrazek jest obrazkiem Bajarza. Zwycięzcą rozgrywki staje się osoba, która pierwsza dotrze do mety na planszy.
Niezwykłą zaletą Dixita, oprócz rozwijania kreatywności i nauki rozumienia innych, są także niezwykłe obrazy widoczne na kartach, które zostały stworzone przez utalentowanych artystów.
 Dzięki rozszerzonej wersji o nazwie „Odyseja” w rozgrywce może brać udział aż 12 osób!

 Wiek: od 8 lat
Liczba graczy: 3 - 12
Czas gry: około 30 minut

Gry rodzinne dla dzieci: Azul

W tej grze planszowej wcielacie się w wyjątkowo uzdolnionego artystę, który tworzy przepiękne mozaiki z Azulejos. Umieszczone są one na ścianach pałacu królewskiego w Evorze. W trakcie rozgrywki każdy z was ma za zadanie wybrać płytki z jednego z proponowanych warsztatów oraz ułożyć je w swoim magazynie. Tura opiera się na tym, iż wszyscy gracze w tym samym momencie przenoszą swoje płytki na ścianę pałacu. Co ważne, muszą być one przeniesione w konkretny sposób. Po tym ruchu podliczane są punkty, a gracz z największą ich liczbą wygrywa.
Gra planszowa “Azul” to świetna opcja dla fanów sztuki oraz tych, którzy chcą zarazić swoje dzieci miłością do niej.

Wiek: od 8 lat
Liczba graczy: 2 - 4
Czas gry: około 1 godzina

 Znasz inne fajne gry planszowe rodzinne? A może znasz gry rodzinne nie planszowe? Koniecznie podziel się nimi z naszą redakcją!
Autor: Katarzyna Pyrek