Data publikacji:

Ile śpi niemowlę i od czego zależy długość snu?

Istnieje powiedzenie „spać jak niemowlę”, które oznacza długi, błogi i niezmącony odpoczynek. W istocie jednak sen najmłodszych zazwyczaj niepokoi młodych rodziców – najczęściej zastanawiają się, czy maluch śpi dokładnie tyle, ile powinien oraz jak ten sen… wydłużyć. Sprawdź, czy rzeczywiście jest na to jakiś sposób i ile śpi niemowlę w różnych okresach życia.

ile śpi niemowlę

Ile śpi niemowlę w pierwszych tygodniach życia?

Ile śpi niemowlę (a właściwie noworodek) w pierwszych tygodniach życia? To pytanie najczęściej zadają rodzice, którzy uważają, że taki maluch powinien spać właściwie niemal cały czas, podczas gdy wcale tak… nie jest. 

Według najnowszych danych dziecko do 6. tygodnia życia przesypia średnio od 16 do 20 godzin dziennie w 3-4 godzinnych seriach. Wydaje się, że to bardzo dużo. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę 16 godzin snu, to należy zauważyć, że w ciągu doby maluszek jest aktywny aż przez 8 godzin. Dodatkowo czas ten wydaje się bardzo dłużyć, jeśli założymy, że przez 3-4 godziny dziecko płacze (np. przez kolki).

Ile śpi niemowlę trzymiesięczne?

Trzymiesięczne niemowlę wciąż śpi bardzo dużo, bo od 12 do 15 godzin na dobę. Zazwyczaj jednak w tym okresie życia maluszek funkcjonuje już zgodnie z zasadami rytmu dobowego, czyli jest bardziej aktywny w dzień niż w nocy. 

Ile śpi niemowlę sześciomiesięczne?

Półroczne dziecko śpi średnio 11-14 godzin na dobę, przy czym około 3-4 godziny to drzemki w ciągu dnia. Wiele maluchów przesypia czas od 20.00 do 6.00 rano (10 godzin), a następnie np. od 10.00-12.00 i od 15.00-17.00. 

Ile śpi niemowlę ośmiomiesięczne lub dziesięciomiesięczne?

W porównaniu do poprzedniego punktu, niewiele się zmienia – niemowlę w dalszym ciągu powinno przesypiać około 14 godzin na dobę i ciągle potrzebuje około dwóch drzemek w ciągu dnia. Etap ten kończy się po ukończeniu pierwszego roku życia, kiedy to dwie drzemki zmieniają się w jedną dłuższą, popołudniową. Nie jest to jednak reguła: niektóre ponadroczne dzieci w ogóle nie śpią już w dzień, inne wciąż potrzebują aż dwóch porcji takiego odpoczynku. 


Przeczytaj także: Chusteczki nawilżające dla dzieci - jakie wybrać?

Jak wydłużyć sen niemowlęcia?

To, ile śpi niemowlę, zależy przede wszystkim od jego… potrzeb. Niestety, dzieci są pod tym względem bardzo różne. Dlatego niektórzy rodzice mogą dwoić się i troić, by maluch „ładnie spał”, inni natomiast w ogóle nie przywiązują do tego uwagi, a i tak ich sześciotygodniowe niemowlę przesypia niemal całą dobę.
 
Nie oznacza to jednak, że nie warto podejmować pewnych starań, aby wydłużyć sen dziecka bądź zwiększyć częstotliwość jego drzemek. Co więcej – jeżeli malec jest płaczliwy, marudny czy rozdrażniony, rzeczywiście może się nie wysypiać i wówczas jak najbardziej trzeba działać. Oto kilka wskazówek.

  • Ustal rytm dnia 

Małe dzieci uwielbiają schematy – dzięki nim odnajdują się w nowej rzeczywistości. Czasem to, ile śpi niemowlę w 3. miesiącu życia czy np. półroczne, zależy właśnie od tego, czy ma ustalony stały rytm. Spisz zatem na kartce wasz plan, np.: pobudka o 6:00, śniadanie o 6:30, spacer o 8:00, mleko o 9:00, drzemka o 10:00 itd. 

  • Zadbaj o ciszę i spokój

Nie jest prawdą, że dzieci „powinny nauczyć się spać w hałasie”. Nikt nie lubi tak wypoczywać! Kiedy niemowlę śpi, zadbaj o ciszę i spokój. Wyłącz telewizor, zasłoń okna, włącz Misia Szumisia. Pokaż maluszkowi, że to czas na odpoczynek.

  • Obserwuj dziecko i dopasowuj się do jego potrzeb

Niektóre niemowlęta lubią spać na brzuszku. Inne uwielbiają być otulone. Jeszcze inne śpią spokojnie i długo, gdy tylko znajdą się w łóżku rodziców. Obserwuj swojego malca i dopasowuj się do jego potrzeb, nie zwracając uwagi na to, czy się do czegoś przyzwyczai, czy też nie. Na wychowywanie i zmiany będzie jeszcze dużo czasu – teraz skup się na tym, żeby twoje niemowlę było po prostu wyspane. 


Przeczytaj także:
  1. Nauka sikania na nocniku krok po kroku="Nauka sikania na nocniku krok po kroku">Nauka sikania na nocniku krok po kroku
  2. Mufka do wózka. Co to jest?
  3. Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu? Aktualne przepisy


Autor: R. Wojtaś