Data publikacji:

Jak ubrać dziecko na spacer?

Ubieranie dziecka na spacer sprawia problem wielu rodzicom. Z jednej strony zawsze pojawia się ten niepokój, że maluch zmarznie, z drugiej – wiadomo przecież, że przegrzewanie też nie jest dla smyka ani przyjemne, ani zdrowe. Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi, dzięki którym całe to wyzwanie stanie się nieco łatwiejsze. Przeczytaj, jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury i zapoznaj się z kilkoma cennymi wskazówkami odnoszącymi się właśnie do kwestii ubioru noworodka, niemowlęcia czy kilkulatka.

jak ubrać dziecko na spacer

Kiedy z noworodkiem na spacer?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak ubrać dziecko na spacer, wyjaśnijmy, kiedy tak naprawdę można w ogóle na ten spacer wyjść. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od tego, jaka w danym czasie panuje pora roku i pogoda. Jeżeli jest wiosna lub lato, to śmiało można wyjść z maluszkiem nawet w pierwszym tygodniu życia.

Co więcej, możesz wychodzić nawet kilka razy dziennie! W piękny, bezwietrzny i słoneczny (ale nie upalny) dzień pierwszy spacer może trwać np. godzinę. Jeśli jednak jest chłodno, zacznij od 15-minutowego spaceru.
Nieco inaczej sprawy wyglądają zimą. Specjaliści radzą, aby powstrzymać się od spaceru, jeśli temperatura jest niższa niż -10°C – wówczas warto jedynie ubrać dziecko jak na wyjście i postawić wózek obok otwartych drzwi balkonowych (tzw. werandowanie noworodka). Kiedy temperatura wzrośnie, można wyjść już na pierwszy spacer – na 10-15 minut.

Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury?

Wiesz już, kiedy możesz zabrać swoje maleństwo na świeże powietrze. Pytanie – jak ubrać dziecko, aby na pewno nie zmarzło, ale też aby się nie przegrzało? Oto kilka wytycznych uwzględniających nie tylko różne temperatury, ale też wiek malca.
 • -10°C
Jak ubrać noworodka, gdy termometr wskazuje 10 kresek poniżej zera? W takiej sytuacji załóż mu body na długi rękaw, sweter i skarpetki oraz spodenki. Strój uzupełnij ciepłą czapeczką, kombinezonem, rękawiczkami i śpiworkiem. Na główkę malca nałóż też kaptur od kombinezonu.

Starszemu dziecku wystarczy podkoszulka, T-shirt z długim rękawem, sweterek lub bluza, kombinezon jedno lub dwuczęściowy, ciepła czapka, szalik, rękawiczki oraz zimowe, wysokie buciki.
 • -5°C
Kiedy na dworze panuje lekki mróz, niemowlakowi załóż bodziak z długimi rękawami, skarpetki, sweterek, spodnie, kombinezon, ciepłą czapkę i rękawiczki, a w wózku przykryj je kocykiem.

Starsze dziecko ubierz w T-shirt z długimi rękawkami, sweter, kombinezon jedno lub dwuczęściowy, ciepłą czapkę, szalik, wysokie buciki zimowe i rękawiczki.

Uwaga! Kiedy na dworze panuje mróz, nie zapominaj posmarować buzi dziecka (zarówno niemowlęcia, jak i starszej pociechy) kremem ochronnym. Pamiętaj, że dobry kosmetyk tego typu nie powinien zawierać wody.
 • 0°C
Jak ubrać dziecko na spacer, kiedy na dworze jest zero stopni? W takim przypadku noworodka lub niemowlę ubierz w body z długimi rękawkami, skarpetki, bluzę lub sweterek, spodenki, ciepłą czapkę, rękawiczki, kombinezon i kocyk. Starszej pociesze załóż T-shirt z długimi rękawkami, sweter lub bluzę, jedno lub dwuczęściowy kombinezon, rękawiczki, czapkę, szalik i zimowe buty. I w tym przypadku warto nałożyć na buźkę dziecka krem ochronny.
 • 5°C
Jeśli na zewnątrz jest kilka stopni powyżej zera, niemowlę lub noworodka ubierz w body z długim rękawem, rajstopki i spodnie, sweterek, ciepłą kurtkę, czapkę i rękawiczki, a na końcu okryj je kocykiem. Jeśli wolisz włożyć malca w śpiworek, zrezygnuj z założenia mu rajstop i przykrywania kocem.

Starsze dziecko ubierz w T-shirt z długimi rękawkami, bluzę lub sweter, rajstopki i spodnie, kurtkę, czapkę, szalik, rękawiczki i oczywiście buty.
 • 10°C
Jak ubrać niemowlę na spacer, gdy robi się już całkiem przyjemnie, bo termometr wskazuje 10 kresek powyżej zera? Maluszkowi w głębokim wózku wystarczy bodziak z długimi rękawkami, bluza z kapturem, skarpetki, spodnie, kamizelka puchowa i cienka czapka. Na koniec warto okryć niemowlę kocykiem.

Starszemu dziecku załóż T-shirt z długimi rękawkami, bluzę z kapturem, skarpetki, spodnie, średniej grubości kurtkę, cienką czapkę i chustkę na szyję.
 • 15°C
Kiedy na zewnątrz jest około 15°C, ubierz niemowlę w body z długim rękawem, skarpetki długie spodnie, cienką kurtkę i cienką czapkę. Jeśli wieje chłodniejszy wiatr, możesz przykryć dziecko cienkim kocem. Starszemu dziecku wystarczy T-shirt z krótkim rękawem, bluza, cienka kurtka, skarpetki i długie spodnie. Na głowę możesz założyć dziecku cienką czapkę.
 • 20°C
Robi się naprawdę ciepło! Dlatego niemowlęciu załóż tylko body z długim rękawem, długie spodnie i skarpetki, a starszemu dziecku – długie spodnie, T-shirt z długimi lub krótkimi rękawami oraz buty.
 • 25°C
Przy takiej temperaturze niemowlęciu czy noworodkowi naprawdę wystarczy zaledwie krótki rampers. Starszemu dziecku możesz założyć krótkie spodnie, koszulkę oraz sandały.
 • 30°C
Jak ubrać niemowlaka na spacer, gdy panuje upał? Tutaj jest tylko jedna poprawna odpowiedź – nie zakładaj malcowi nic poza pieluszką. I koniecznie dbaj, by dziecko przebywało w cieniu. Starsze dziecko powinno mieć na sobie koszulkę na ramiączkach i spodenki lub jak najcieńszą sukienkę.

Jak ubrać dziecko na spacer – ważne zasady, o których nie należy zapominać

Wiesz już, jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury. O czym jeszcze musisz pamiętać, żeby nie dopuścić do wychłodzenia maluszka albo jego przegrzania? Oto kilka ważnych podpowiedzi.
 • W razie wątpliwości ubierz dziecko lżej
Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak ubrać noworodka czy starsze dziecko, to wybierz lżejszy wariant. Wszystko dlatego, że zdaniem lekarzy, o wiele lepiej jest dopuścić do lekkiego (należy to podkreślić – lekkiego!) wychłodzenia organizmu, niż go przegrzać. Ogromnym błędem jest zakładanie kolejnej bluzy czy grubszej kurtki „na wszelki wypadek”.
 • Pamiętaj o wyjątkach od zasady „jednej warstwy”
Jak świat światem, tak rodzice powtarzają sobie, żeby ubierać dziecko w o jedną warstwę więcej, niż ubiera się sam dorosły. To jednak nie do końca tak. Zasadę tę stosuje się wobec malutkich dzieci, które są „unieruchomione” w wózku. Gdy tylko malec zaczyna być ruchliwy – biega, skacze czy szaleje na placu zabaw, należy ubierać go w o jedną warstwę mniej niż siebie. Zasada jednej warstwy nie powinna być też stosowana latem. Jeśli jest upał, ubierz niemowlę tak jak siebie lub lżej.
 • Sprawdzaj, czy dziecku nie jest za gorąco lub za zimno
W trakcie spaceru warto upewniać się, czy maluch nie jest przegrzany albo zziębnięty. Ale absolutnie nie robi się tego, chwytając niemowlę czy starsze dziecko za dłonie – one mogą być chłodne! Jeśli chcesz upewnić się co do dobrostanu dziecka, połóż mu rękę na karku. Wilgotny oznacza, że maluchowi jest za gorąco. Chłodny – że może być mu za zimno.
 • Nie wierz w bajki o zapaleniu ucha, które powstaje na skutek nienoszenia czapki
Mit o zapaleniu ucha, które powstaje na skutek chodzenia bez czapki, wciąż ma się świetnie. Ty jednak nie musisz wierzyć w tej bajki. Zaufaj lekarzom i zakładaj dziecku czapkę tylko wtedy, gdy jest chłodno.
 • Zaufaj… dziecku
Kiedy twoje trzy czy czteroletnie dziecko mówi, że nie jest mu zimno – zaufaj mu. Malec w takim wieku naprawdę potrafi ocenić własne odczucia w tym kontekście, więc nie ma żadnego powodu, by mu nie wierzyć i na siłę wkładać mu kolejny sweter, bluzę czy zapinać kurtkę.