Data publikacji:

Jak usunąć plamę z długopisu?

Każdy rodzic z pewnością dobrze wie, jak łatwo o niespodziewane plamy praktycznie na wszystkim – ścianach, meblach, a nawet ubraniach. Na szczęście istnieje dla nich ratunek. Jeśli nie wiesz, jak usunąć plamę z długopisu, to przychodzimy z pomocą. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym nie zostanie po niej najmniejszy ślad.
jak usunac plame z dlugopisu

Jak usunąć plamę z długopisu? To zależy od tego, co zostało pobrudzone

Choć nie ma jednego uniwersalnego sposobu na to, jak usunąć plamę z długopisu, to w naszym poradniku znajdziesz pomysły na zmycie jej z różnych materiałów. To właśnie od rodzaju tkaniny czy tworzywa zależy, który ze sposobów sprawdzi się najlepiej.

Mamy też dobrą radę – jeszcze przed użyciem któregoś ze sposobów na spodniach czy koszuli przeprowadź mały test, najlepiej w niewidocznym miejscu. Nałóż odrobinę preparatu i odczekaj chwilę, aby się upewnić, że nie zniszczy on materiału.

Trzy sposoby na usunięcie plamy z długopisu

Jak usunąć plamy z długopisu? Pierwszym sposobem jest kwaśne mleko, które sprawdzi się w przypadku świeżych zabrudzeń. Zanurz ubranie w misce wypełnionej mlekiem, odczekaj chwilę, a następnie dokładnie je wypłucz.

Kolejnym sposobem na wywabienie plam po długopisie jest… krem do golenia! Jeśli masz go pod ręką, to pokryj zabrudzenie kosmetykiem i daj mu wsiąknąć przez kilka godzin. Na zakończenie wypierz ubranie i gotowe!

Preparatami do zadań specjalnych są kosmetyki zawierające na przykład aceton, czyli zmywacze do paznokci. Podobnie działa zwykły spirytus. Możesz wykorzystać je do usunięcia plamy po długopisie nie tylko z mebli i kanap z obiciem, ale także z jeansów.

W tym celu zmocz wcześniej plamę, aby usunąć jak najwięcej tuszu. Kolejnym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni pod materiałem, a następnie nałożenie na zabrudzenie zmywacza czy spirytusu. Nie zapomnij o dokładnym wypraniu i wypłukaniu ubrania!

Ślady po długopisie na białej bluzce? Mamy na to sposób!

Wymienione powyżej sposoby, choć są skuteczne, to czasami mogą okazać się zbyt mocne dla delikatnych i białych tkanin. W przypadku jasnych ubrań – bluzek, spodni czy koszul – warto zastosować łagodniejsze metody, które nie tylko usuną ślad po długopisie, ale także nie zniszczą materiału.

Doskonałym pomysłem jest połączenie cytryny i soli kuchennej. Posyp plamę proszkiem, a następnie delikatnie potrzyj ją cytrusem. Kolejnym krokiem jest dokładne zmycie domowego preparatu na plamy i wypranie ubrania. Po wyciągnięciu z pralki nie powinno być po plamie żadnego śladu.

Jak zmyć plamę z długopisu z mebli?

Twoje dziecko zabawiło się w artystę i piękne białe meble zostały pokryte niebieskimi czy kolorowymi śladami? Nie panikuj! Rewelacyjnym pomysłem będzie lakier do włosów, który powinien szybko i skutecznie rozprawić się z zabrudzeniami. Co istotne, możesz wykorzystać go także do wyczyszczenia kanapy.

Jak usunąć plamę z długopisu z kanapy i mebli przy użyciu lakieru do włosów? To banalnie proste! Spryskaj zabrudzenia i przetrzyj delikatnie zwilżoną szmatką.

Jak usunąć plamy z długopisu ze skóry?

Niektóre maluchy chętnie rysują nie po ścianach czy ubraniach, a na własnym ciele. Choć z pozoru woda może okazać się w takich sytuacjach wystarczająca, to czasami nie przyniesie oczekiwanego efektu. Jak w takim przypadku usunąć plamy z długopisu, jednocześnie nie podrażniając delikatnej skóry dziecka?

Zacznij od sięgnięcia po mydło, które sprawdzi się doskonale w przypadku świeżych plam, które nie zdążyły jeszcze zaschnąć. Jeśli nie zadziała, to możesz spróbować usunąć ślad przy pomocy pasty do zębów. Wystarczy wetrzeć odrobinę w plamę, odczekać chwilę, zmyć i gotowe.

Autor: Katarzyna Wendzonka