Rodzaj pokarmu, który podajesz dziecku (pokarm naturalny lub preparat mlekozastępczy), nie ma wpływu na to, czy kolka wystąpi u twojego dziecka, czy nie. Podobnie sposób karmienia, wiek i płeć również nie mają wpływu na kolkę.
Inne możliwe przyczyny kolki to niedojrzałość układu nerwowego dziecka, zaburzenia dotyczące produkcji lub wydzielania serotoniny, palenie papierosów przez mamę lub nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Objawom kolkowym sprzyjają także zaparcia.
Mimo to, krzyczy wniebogłosy i jest niespokojne. To bardzo stresująca sytuacja nie tylko dla maleństwa, ale także dla rodziców, którzy nie wiedzą, co dziecku dolega.
Do potwierdzenia kolki u niemowlaka stosowano kiedyś metodę trójek, która pomagała postawić diagnozę. Według tej zasady, płacz miał utrzymywać się przez minimum 3 godziny, występować przynajmniej 3 razy w tygodniu i utrzymywać się przez minimum 3 tygodnie.
Obecnie zasada trójek to już prehistoria. Nie ma dowodów na to, że płacz musi trwać trzy godziny, by móc podejrzewać zaburzenia kolkowe, dlatego lekarze odeszli od tej metody i kryteria są bardziej elastyczne.
Kolka jest rozpoznawana obecnie u dzieci o prawidłowej wewnętrznej temperaturze ciała (bez gorączki), które grymaszą, marudzą, są rozdrażnione i płaczą przez dłuższy czas bez oczywistej przyczyny.
Takie epizody się powtarzają i nie da się im zapobiec znanymi metodami. Kolka częściej występuje wieczorami, ale to nie jest regułą.
Specjalista zbada dziecko i sprawdzi, czy nie dzieje się z nim coś poważniejszego. Przyczyn napadu płaczu może być wiele, dlatego warto wykluczyć wszystkie inne możliwości.
Musisz wiedzieć, że kolka u niemowlaka nie jest poważnym schorzeniem. To niewątpliwie nieprzyjemna dolegliwość dla samego niemowlęcia i utrapienie dla wszystkich rodziców, którzy godzinami muszą słuchać marudzenia swojej pociechy, ale nie jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka, dlatego zachowaj spokój.
Zastosuj domowe metody na kolki lub leki z apteki na kolki dla najmłodszych.
Odgazowanie jelit możesz też wykonać za pomocą specjalnej rurki, czyli kateteru rektalnego.