Data modyfikacji:

Kolka u niemowlaka – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Nawracające marudzenie dziecka i płakanie przez kilka godzin potrafi wykończyć każdego rodzica. Chcesz wiedzieć, jak przetrwać kolki u dziecka? Sprawdź, skąd się bierze kolka, jakie są objawy kolki u niemowląt i jak pomóc dziecku z kolką. Przeczytaj.
niemowlę z matką

Kolka u niemowlaka – skąd się bierze?

Przyczyny kolki niemowlęcej nie są do końca jasne. Wiadomo, że jej wystąpienie wiąże się z niedojrzałością przewodu pokarmowego noworodka i zmieniającą się florą bakteryjną w jego jelitach.

Rodzaj pokarmu, który podajesz dziecku (pokarm naturalny lub preparat mlekozastępczy), nie ma wpływu na to, czy kolka wystąpi u twojego dziecka, czy nie. Podobnie sposób karmienia, wiek i płeć również nie mają wpływu na kolkę.

Inne możliwe przyczyny kolki to niedojrzałość układu nerwowego dziecka, zaburzenia dotyczące produkcji lub wydzielania serotoniny, palenie papierosów przez mamę lub nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Objawom kolkowym sprzyjają także zaparcia.

Objawy kolki u niemowlaka

Najbardziej charakterystycznym objawem kolki jest płacz, i to nie byle jaki. Dziecko płacze tak, jakby miało zastąpić syrenę straży pożarnej, choć na pierwszy rzut oka wszystko jest z nim w porządku – jest najedzone, wyspane, ma czysto w pieluszce, jest w bezpiecznym, ciepłym miejscu wśród bliskich osób i nie ma gorączki.

Mimo to, krzyczy wniebogłosy i jest niespokojne. To bardzo stresująca sytuacja nie tylko dla maleństwa, ale także dla rodziców, którzy nie wiedzą, co dziecku dolega.

Do potwierdzenia kolki u niemowlaka stosowano kiedyś metodę trójek, która pomagała postawić diagnozę. Według tej zasady, płacz miał utrzymywać się przez minimum 3 godziny, występować przynajmniej 3 razy w tygodniu i utrzymywać się przez minimum 3 tygodnie.

Obecnie zasada trójek to już prehistoria. Nie ma dowodów na to, że płacz musi trwać trzy godziny, by móc podejrzewać zaburzenia kolkowe, dlatego lekarze odeszli od tej metody i kryteria są bardziej elastyczne.

Kolka jest rozpoznawana obecnie u dzieci o prawidłowej wewnętrznej temperaturze ciała (bez gorączki), które grymaszą, marudzą, są rozdrażnione i płaczą przez dłuższy czas bez oczywistej przyczyny.

Takie epizody się powtarzają i nie da się im zapobiec znanymi metodami. Kolka częściej występuje wieczorami, ale to nie jest regułą.

Kolki u niemowlaka – co robić?

Jeśli twoje dziecko płacze przez dłuższy czas, ale nie jesteście pewni, czy przyczyną na pewno są kolki, warto zmierzyć mu temperaturę np. za pomocą termometru bezdotykowego i pojechać z maleństwem do pediatry na wizytę.

Specjalista zbada dziecko i sprawdzi, czy nie dzieje się z nim coś poważniejszego. Przyczyn napadu płaczu może być wiele, dlatego warto wykluczyć wszystkie inne możliwości.

Musisz wiedzieć, że kolka u niemowlaka nie jest poważnym schorzeniem. To niewątpliwie nieprzyjemna dolegliwość dla samego niemowlęcia i utrapienie dla wszystkich rodziców, którzy godzinami muszą słuchać marudzenia swojej pociechy, ale nie jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka, dlatego zachowaj spokój.

Zastosuj domowe metody na kolki lub leki z apteki na kolki dla najmłodszych.

Jak pomóc dziecku, które ma kolkę?

Zmień metodę karmienia piersią

Trudno tutaj powiedzieć, co powinnaś robić inaczej, bo to kwestia indywidualna. Najlepiej skontaktuj się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym, który pomoże prawidłowo dostawić dziecko do piersi i doradzi, co robić, by dziecko nie połykało powietrza podczas pobierania pokarmu i jadło odpowiednie ilości pokarmu.

Masuj brzuszek malucha

Wykonuj ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara w okolicy brzuszka, które będą zgodne z kierunkiem przebiegu jelita grubego. To powinno pomóc w usunięciu gazów z przewodu pokarmowego.

Odgazowanie jelit możesz też wykonać za pomocą specjalnej rurki, czyli kateteru rektalnego.

Tul i kołysz pociechę

Poczucie bliskości i kołysanie powinno odprężyć niemowlę i pomóc mu ukoić ból. Możesz je nosić w chuście lub po prostu na rękach, jednocześnie masując brzuszek dziecka.

Włącz generator szumów

Zadaniem szumisiów i innych generatorów szumu jest emitowanie białego szumu, który przypomina niemowlętom dźwięk, który słyszały, będąc jeszcze w łonie mamy.

Stosuj ciepłe okłady

Połóż niewielki (lekki) termofor z ciepłą wodą w okolicy brzuszka dziecka. Ważne, by był ciepły, nie gorący.

Kolka u niemowlaka – co podać dziecku?

Preparaty z laktazą

Środki na kolkę z laktazą pomagają trawić laktozę, czyli cukier zawarty w mleku. Preparat zmniejsza dolegliwości kolkowe i łagodzi ból.

Symetykon

Leczy zaburzenia żołądkowo-jelitowe i pomaga łagodzić objawy kolkowe u najmłodszych. Dobrze radzi sobie także z leczeniem zaparć. Środek jest dostępny w aptekach bez recepty w formie kropli do stosowania doustnego.

Probiotyki dla dzieci

Preparaty uzupełniają naturalną florę bakteryjną w układzie pokarmowym malucha i pomagają przezwyciężyć kolki. Wybieraj zawsze te, które są przeznaczone do stosowania u niemowląt.
Autorka: Natalia Ciszewska