Data modyfikacji:

Naczynia dla dzieci. Kubeczki, sztućce, talerzyki i bidony

Wprowadzanie stałych pokarmów do diety niemowlaka to dość ciekawy i zabawny moment. Z jednej strony obserwujesz dziecko, które reaguje na rozmaite smaki i konsystencje, niejednokrotnie robiąc najśmieszniejsze miny na świecie, z drugiej, zaczyna się niezłe kongo ze sprzątaniem i praniem po codziennych posiłkach malucha.
Wiem, co mówię, jesteśmy właśnie na tym etapie. Pralka chodzi non stop, mop i odkurzacz również. Całe szczęście, mamy fotelik do karmienia, który łatwo się czyści. Warto zaopatrzyć się też w kilka śliniaków. Ale nie miejmy złudzeń, i tak wszystko (co powinno trafić do małej słodkiej buzi) będzie dookoła: na ziemi, ścianach i ciuchach.

Na szczęście istnieją talerzyki dla dzieci, specjalne kubeczki i inne naczynia, które mogą tę sytuację nieco ułatwić bo:
  • nie potłuką się bo są np. z silikonu, zresztą nie spadną bo mają przyssawkę,
  • są sprytne, np. złapią to, co może się wysypać/wylać, zmniejszą strumień picia albo sprawdzą, czy coś nie jest przypadkiem za gorące,
  • są śliczne! Dzięki czemu malec będzie chętniej siadał do posiłku i sam próbował ogarniać temat.
A o to przecież w tym wszystkim chodzi, żeby za jakiś czas, młoda czy młody, zaczął jadać samodzielnie, żeby mama i tata mogli w trakcie posiłku zająć się też swoim talerzem.

Niekoniecznie chłopacki zestaw w odważnych kolorach:

  • Sztućce do nauki jedzenia Mam Baby. Nóż z bezpiecznym ostrzem i widelec z lekko zaostrzonymi zębami mają łatwe w utrzymaniu, antypoślizgowe uchwyty.
  • Kubek ze słomką Philips Avent. Ma miękkie uchwyty ułatwiające dziecku samodzielne picie. Jego kształt został dostosowany do małych rączek i zapobiega ślizganiu. Słomka jest specjalnie wygięta, by dosięgnąć nawet ostatni łyk z dna kubka, a antyprzeciekowy zawór oraz odchylana pokrywa zapobiegają rozlewaniu.
  • Doidy Cup Miseczka czerwona. Naczynie dla dziecka, które dzięki temu, że ma ścięty kształt, ułatwia maluchowi nabieranie porcji i minimalizuje wypadanie jedzenia. Miska samoistnie przysysa się do każdej gładkiej powierzchni.

Kolorowe i sprytne naczynia dla dziecka:

  • Łyżeczki z czujnikiem temperatury Tommee Tippee. Zmieniają kolor z czerwonego na żółty, ostrzegając, że jedzenie jest zbyt gorące. Mają łatwe do trzymania uchwyty odpowiednie dla małych rączek i miękkie końcówki.
  • Silikonowy talerzyk dla dziecka Minikoioi. To idealny talerzyk do pierwszych samodzielnych posiłków. Zintegrowana podstawa z przyssawką zapobiega przesuwaniu i zrzucaniu go w czasie jedzenia.
  • Doidy Cup Kubeczek dla niemowląt. Ten kubek do nauki samodzielnego picia zaprojektowano specjalnie dla najmłodszych dzieci. Jest polecany przez pediatrów, doradców laktacyjnych, logopedów i stomatologów.
  • Pomarańczowy talerzyk dla dziecka Boon. Kolorowy talerzyk posiada elastyczny wyłapywacz okruszków: dzięki wysuniętej krawędzi resztki jedzenia spadają z powrotem do naczynia. Ma też antypoślizgową przyssawkę, więc utrzymuje się w jednym miejscu.

W pastelach - naczynia dla dziecka, które nie wyglądają jak z zabawkowego i pasują mamie do kuchni:

  • Sztućce ze stali nierdzewnej Mysz. Idealnie pasują do dziecięcej rączki, mają specjalnie profilowane kształty tak, żeby maluch mógł łatwo nabierać na nie jedzenie.
  • Talerzyk dla dziecka z przyssawką BabyOno. Gumowa przyssawka uniemożliwia przesuwanie się talerza po stole, chroniąc jednocześnie pokarm przed rozlaniem.
  • Beaba silikonowa miseczka z przyssawką. To specjalne naczynie dla dziecka, posiada ergonomiczny, kwadratowy kształt z wysokimi, zaokrąglonymi po bokach brzegami, które ułatwiają maluchowi samodzielne nabieranie posiłku na widelec czy łyżkę. Na spodzie ma antypoślizgową przyssawkę.

Gadżeciarskie naczynia dla dzieci:

  • Koo-di Silikonowy talerz Tiny Tapas. To naczynie świetnie sprawdzi się przy stosowaniu BLW. Wyższy tył oraz płytszy przód pomogą maluszkowi nabierać jedzenie. Antypoślizgowy spód uchroni przed przesuwaniem bądź zrzuceniem naczynia.
  • Reflo Kubek Smart Cup. To kubek treningowy polecany przez logopedów i ortodontów. Jest neutralny dla zgryzu - dlatego to bezpieczna alternatywa dla kubków niekapków. Opatentowana wkładka w kubeczku reguluje poziom przepływu napoju – ten sam strumień jest praktycznie w każdym fragmencie brzegu kubka i niezależnie od kąta jego nachylenia.
  • Beaba łyżeczka 360°. To łyżeczka do nauki samodzielnego jedzenia. Obrotowa rękojeść zapewnia utrzymanie końcówki łyżeczki w pozycji horyzontalnej, bez względu na obrót nadgarstka dziecka podczas np. wkładania łyżeczki do buzi. Dzięki funkcji 360 nic się nie wylewa, nawet jeśli dziecko nie potrafi jeszcze trzymać łyżeczki prawidłowo. Na kolejnym etapie rozwoju, rękojeść można zablokować tak, aby spełniała funkcję normalnej łyżeczki.
  • Miseczka Catch marki BOON. Głęboki talerzyk dla dziecka wyposażony w elastyczny element, który podczas posiłku znajduje się pod brodą dziecka. Dzięki temu, że przymocowany jest pod odpowiednim kątem, wszystko to, co spada, z powrotem trafia do naczynia. Miseczka wyposażona jest w przyssawkę.

Zastawa dla małej księżniczki - różowe naczynia dla dzieci:

  • Sztućce Yummy+ Done by Deer. Poręczne, lekkie sztućce zaprojektowane dla małych rączek, specjalnie wyprofilowane kształty ułatwią dziecku nabieranie odpowiednich porcji. Posiadają silikonowe uchwyty, dzięki którym sztućce nie wyślizgną się z rączki.
  • Bidon Jelonek Skip Hop. Wystarczy przesunąć "daszek" - dzięki sprytnemu systemowi, słomka schowa się w zakrętce i pozostanie czysta, jednocześnie korkując otwór, co zapobiegnie ewentualnemu rozlaniu się płynu. Doczepiona do bidonu smyczka zapina się na przylepiec, można więc bezpiecznie przyczepić go do plecaka, torebki czy wózka.
  • Silikonowy talerzyk dla dziecka z podkładką Happy Bowl. Podkładka mocno przywiera do stołu, dzięki czemu małe dziecko (prawie na pewno) nie będzie w stanie jej przesunąć czy zrzucić. Jest dość wysoka – 3 cm – malec może się więc z łatwością uczyć samodzielnego jedzenia zup, kaszek czy innych płynnych posiłków.
Autorka: Joanna Łukaszewska