Nasz podrastający w błyskawicznym tempie szkrab jak gąbka chłonie wiedzę o świecie. Rolą rodzica jest natomiast przekazywanie mu jej w odpowiedni, dostosowany do jego poziomu sposób. Choć z pozoru wydaje się to łatwym zadaniem, to może nastręczać spore trudności, ponieważ dzieci szybko nudzą się powtarzalnymi czynnościami. Jak powinna przebiegać nauka odróżniania kolorów, by zarówno rodzic, jak i dziecko czerpali z niej przyjemność?
Choć już niemowlęta rozpoznają kolory i mają na ich temat własne preferencje (wolą barwy intensywne, nie przepadają np. za niebieskim i zielonym), to faktyczna umiejętność ich rozpoznawania wykształca się u dzieci dopiero około 2 roku życia. W wieku 3 lat maluch powinien już umieć wskazać i nazwać podstawowe kolory – czerwony, niebieski, żółty i zielony. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym, indywidualnym tempie, dlatego gdy nauka odróżniania kolorów sprawia mu kłopoty, nie warto z tego powodu panikować. W takim wypadku powinniśmy natomiast uzbroić się w cierpliwość i dołożyć wszelkich starań, by nasze dziecko opanowało tę umiejętność zanim pójdzie do szkoły.
size="medium" columns="2" link="file" ids="/wp-content/uploads/2016/05/układanka-do-nauki-kolorów-krążki.jpg|Kolorowe plasterki, producent: Haba"]
Nasze szkraby szybko nudzą powtarzalne, monotonne czynności, zatem kluczem do sukcesu jest przede wszystkim nauka poprzez zabawę, podczas której malec nieświadomie będzie ćwiczył umiejętność rozróżniania poszczególnych barw. Najważniejszą kwestią nauki kolorów jest jak najczęstsze nazywanie kolorów i podkreślanie ich znaczenia w rozmowie z dzieckiem, np. mówiąc „Podaj mi zieloną kredkę” lub „Wypijesz dzisiaj herbatę w żółtym kubku”. Ważne jest także inicjowanie wspólnych zabaw, których forma ograniczona jest jedynie pomysłowością rodzica – możemy np. segregować przedmioty o tej samej barwie bądź szukać na stroju dziecka elementów w wybranym kolorze, np. czerwonym. Na początku skupmy się jedynie na kilku podstawowych kolorach, ponieważ ich nadmiar może znacząco utrudnić naukę.
size="medium" link="file" ids="/wp-content/uploads/2016/05/karty-do-nauki-kolorów.jpg|Interaktywna książka do nauki kolorów i kształtów, wydawnictwo: Croco Learn"]
Niestety w codziennym zabieganiu nie zawsze mamy czas, który możemy poświęcić na zorganizowanie zajęć wspomagających malucha w nauce odróżniania kolorów. W takiej sytuacji z pomocą przyjdą nam odpowiednie zabawki, które zwrócą uwagę dziecka na różnice między poszczególnymi barwami. Takie produkty to np. książeczki do nauki, gry planszowe, kolorowanki, a także wielobarwne klocki, które dziecko może segregować na kilka różnych grup według kolorów. Na polskim rynku dostępne są także specjalne edukacyjne zabawki, które zostały zaprojektowane do wspomagania nauki odróżniania podstawowych kolorów.
Duży wybór zabawek edukacyjnych znajdziesz TUTAJ.