Data modyfikacji:

Nauka literek – jakie zabawki wybrać?

Nauka literek otwiera przed dzieckiem całe morze nowych możliwości, a jeśli zostanie przeprowadzona odpowiednie wcześnie – ułatwi szkolny start.

Jak jednak zainteresować malucha literkami i sprawić, by ćwiczyło z radością? To proste – wykorzystaj najnowsze zabawki. Z nimi twoja pociecha nawet nie zorientuje się, że właśnie opanowała… cały alfabet.

dziecko

Nauka literek dla dzieci – jakie zabawki wybrać?

Klasyczne drewniane klocki

Przepięknie wykonane, estetyczne i kolorowe klocki drewniane nie tylko pozwolą dziecku na zapoznanie się ze światem literek (i cyferek!), ale też rozbudzą jego kreatywność i pozwolą ćwiczyć motorykę małą.

Wybierając klocki dla rocznego dziecka, zwróć uwagę na jakość wykonania i bezpieczeństwo. Zabawki powinny być polakierowane i pomalowane nietoksycznymi farbami, dobrze byłoby również, gdyby posiadały co najmniej kilka certyfikatów.

Dzięki temu zyskasz pewność, że taka nauka literek poprzez zabawę nie będzie skutkowała alergią i nie będzie miała negatywnego wpływu na zdrowie dziecka.

Układanki drewniane

To, co na pewno przyciągnie dziecko i zapewni mu długie godziny wspaniałej zabawy, to drewniane układanki z literkami. W najlepszych modelach zabawek wnęki na literki pomalowane są dokładnie takim samym kolorem, jak ruchome elementy.

Układanka może służyć nie tylko do poznawania literek, ale również do budowania pierwszych słów, np. „dom”.

Magnesy na lodówkę

Nikogo nie trzeba przekonywać, że dzieci uwielbiają magnesy, które można z łatwością przyczepić do lodówki czy tablicy magnetycznej. Warto to wykorzystać i kupić maluchowi te w kształcie literek.

Nie tylko sprawią one, że nauka literek będzie naprawdę przyjemna i szybka, ale też pozwolą na budowanie pierwszych sylab albo słów – przy założeniu, że kupimy więcej niż jedno opakowanie.

Sorter

Czy wiesz, że nauka literek przez zabawę to coś, czym możesz zająć już roczniaka lub dwulatka? Takie maluchy błyskawicznie zdobywają wiedzę, a jeśli do tego mogą coś przeciskać, wkładać i wyjmować, to nie oderwą się od „nauki”.

W celu uczenia brzdąca nowych kształtów i liter wykorzystaj sortery. Wiele egzemplarzy pozwala dziecku na zapoznanie się z minimum trzema literkami, co stanowi świetne wprowadzenie do świata słowa pisanego.

Książeczki z pisakiem suchościeralnym

Jeśli malec interesuje się już kopiowaniem graficznych znaków albo po prostu coraz chętniej łapie za kredki, to na pewno doceni prezent w formie książeczki z załączonym pisakiem suchościeralnym.

Taka nauka literek przez zabawę to mnóstwo dodatkowych korzyści. Dziecko ćwiczy motorykę małą, trenuje prawidłowy uchwyt kredki, doskonali także swoją cierpliwość i wytrwałość – wszystko to przydaje się szczególnie w okresie przedszkolnym.

Laptop edukacyjny

Nauka literek poprzez zabawę powinna być dopasowana do wieku dziecka. Jeśli zatem mały uczeń jest już nieco starszy i zaczęły przyciągać go urządzenia, takie jak telefon czy tablet, warto sprezentować mu edukacyjny laptop.

Zabawka skłania do szukania odpowiednich literek na klawiaturze, zachęca do udziału w słownych rebusach (nauka czytania), a także umożliwia odsłuchanie wszystkich polskich literek. To zakup, który niesie ze sobą wiele korzyści.

Miś Horacy

Miś Horacy nie jest zwykłym misiem. To niesamowita zabawka – „obdarzona” niezwykłym głosem, potrafiąca opowiadać bajki, a do tego ucząca literek, cyferek i słów.

Do Misia Horacego dołączony jest tablet – wystarczy nacisnąć któryś z przycisków, aby zabawka zaczęła poruszać pyszczkiem w sposób naśladujący mówienie i powtarzała dokładnie to, czego życzy sobie dziecko.

To nie tylko nauka literek poprzez zabawę – to już nauka i zdobywanie najlepszego przyjaciela w jednym.

Puzzle literki

Świetnym sposobem na nauczenie dziecka literek alfabetu jest sprezentowanie mu tematycznych puzzli. Może być to zarówno zabawka duża, piankowa, jak i o wiele mniejsza, do zabawy przy biurku.

Dla przykładu, puzzle od CzuCzu nie tylko uczą literek. Dziecko dodatkowo trenuje uwagę i spostrzegawczość, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową i uczy się trudnej sztuki cierpliwości. Masa korzyści, a wszystko w atmosferze wspaniałej zabawy.

Play-Doh literki

Chyba trudno było znaleźć kilkulatka, który nie uwielbiałby masy Play-Doh. Pięknie pachnąca plastelina o wyjątkowej gładkości i miękkości zachęca do zabawy, a jeśli wybierzemy komplet Play-Doh Literki i Mowa, to także i do nauki.

Nauka literek odbywa się w prosty sposób – dziecko dostaje do dyspozycji pieczątki z literkami, które może odbijać w masie. Dodatkowo w zestawie znajduje się edukacyjna mata, dzięki której zdobywanie nowej wiedzy będzie jeszcze łatwiejsze.

Mówiące pióro – Litery i Słowa

Jeśli bardzo cenisz sobie czas spędzany z dzieckiem, a na pewno tak jest, to spraw mu zestaw „Mówiące Pióro 500 pytań – Litery i Słowa”. To fantastyczna gra, w której „magiczny” długopis informuje dziecko, czy poprawnie wykonuje zadanie, czy może jednak coś poszło nie tak.

To przydatna nauka literek, ale też poznawanie świata cyfr, a dodatkowo trening skupienia uwagi i cierpliwości.

Interaktywna maskotka Myszka Minnie

Świetna zabawka dla najmłodszych dzieci. Milutka przytulanka, przeniesiona wprost ze świata popularnej bajki, z pewnością od razu zdobędzie serce każdego przedszkolaka.

Polska wersja językowa umożliwia dziecku naukę literek, a także pozwala na odsłuchanie wielu fantastycznych piosenek i zwykłą, radosną zabawę.

Nauka literek odbywa się poprzez naciśnięcie brzuszka maskotki. Wówczas Minnie zaczyna recytować literki lub cyferki, a dorośli mogą za pomocą kartki i długopisu je zobrazować.

Autor: R. Wojtaś