Data modyfikacji:

Nowy partner w życiu samotnego rodzica - jak postępować?

Autor:

Kiedy u naszego boku pojawia się nowy partner, zwykle dziecko burzy się na taką zmianę, okazując niechęć wobec mężczyzny (kobiety), który niespodziewanie pojawia się w naszym życiu. Oswojenie malca z nową rzeczywistością to twardy orzech do zgryzienia. Podpowiadamy, co zrobić, gdy w naszym życiu pojawia się nowy partner/partnerka?

Niezależnie od tego, co było powodem, rozstania z mężem/żoną, czy jesteśmy samotnym rodzicem (z wyboru lub ze względu na śmierć współmałżonka), jedno jest pewne – pojawienie się w naszym życiu nowej osoby jest czymś pięknym i orzeźwiającym. Zwłaszcza gdy poprzedni związek nie był udany lub gdy długo nie mogliśmy znaleźć odpowiedniego partnera.

Możliwość ułożenia sobie życia na nowo staje się poważnym wyzwaniem, gdy w grę wchodzą dzieci. Zwykle na nową osobę przy twoim boku reagują niechęcią i złośliwościami typu: „Ten pan nie jest tak zabawny jak tata”, „Mama gotowała lepsze obiady”, „On nigdy nie zastąpi taty” itp. Co zrobić, aby młody człowiek jednak zaakceptował nową rzeczywistość?

Jak rozmawiać z dzieckiem o nowym związku?

Oczywiście, rozwiązań takiej sytuacji jest tyle, ile przypadków. Najbardziej wygodnym momentem na wprowadzenie nowego partnera do naszego życia jest ten, kiedy pociecha ma mniej niż dwa latka. Wówczas nie musimy się przed nim tłumaczyć, a przynajmniej do czasu, gdy malec nie zacznie zadawać pytań odnośnie swojego biologicznego rodzica.

Nie unikaj rozmowy - uświadamiaj

Problem pojawia się, gdy nasza latorośl to przedszkolak czy nastolatek, który wciąż liczy że pogodzisz się z drugą stroną i znów stworzycie szczęśliwy dom. Wówczas trzeba rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać z dzieckiem oraz poświęcać mu dużo uwagi.

Już po rozwodzie, separacji czy śmierci rodzica biologicznego warto dziecko uświadamiać, że w naszym życiu może pojawić się ktoś nowy. Kiedy to się stanie, pociecha nie może odczuć, że przez nasz związek teraz mamy dla niej mniej czasu. Starajmy się też zachować wypracowane rytuały, aby dziecko czuło się normalnie.

Pojawienie się w życiu rodzica kogoś innego niż biologiczny ojciec/matka może być dla dziecka bardzo trudnym okresem. Tym bardziej powinniśmy zadbać o to, aby dużo rozmawiać z pociechą i pokazywać jej, że u boku nowej osoby jesteśmy bardzo szczęśliwi.

Wyrozumiałość, nie przymus

Pod żadnym pozorem nie można na wrogość pociechy odpowiadać gniewem, krzykiem, przymusem oraz nieuzasadnionymi karami. Okazywana przez dziecko niechęć to nic innego, jak lęk i obawa przed tym, że je zranimy, że ono przestanie być w naszym życiu najważniejsze.

Nowy partner, ale nie nowy rodzic

  • Przede wszystkim, nowego partnera należy do domu wprowadzać stopniowo. Dziecko musi mieć czas, żeby zaakceptować nową osobę, poznać ją, nawiązać z nią dobrą relację. Co jest ważne?
  • Spotkania organizujmy raczej na neutralnym gruncie - dla dziecka będzie to swobodniejsza sytuacja niż, gdy nagle i bez zapowiedzi ktoś obcy pojawi się w domu.
  • Nie każ pociesze lubić nowego partnera na siłę. To nigdy nie zdaje egzaminu, a wręcz zwiększa przepaść między nimi.
  • Pod żadnym pozorem nie narzucaj dziecku, aby mówiło do twojego partnera „tato” czy „mamo”. Nieodpowiednie są też zwroty „wujku” czy „ciociu”. Dla młodego człowieka jest to zupełnie obca osoba, niezależnie od tego, jakie ma relacje z biologicznym rodzicem. Zamiast tego zaproponuj dziecku i partnerowi, żeby malec zwracał się do niego po imieniu.
  • Rozmowa, czas i cierpliwość to najlepsze lekarstwo na wprowadzenie nowego partnera do domu. Dziecko powinno wiedzieć, że nowy partner nas uszczęśliwia i dzięki niemu Wasz wspólny (rodzica i dziecka) świat jest lepszy.

    Praktyczne porady na temat tego, jak przygotować dziecko na pojawienie się nowego „rodzica” znajdziesz TUTAJ.

    Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

    Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

    2019-09-03
    Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
    nauka angielskiego

    Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

    2019-09-02
    Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
    dzieci

    Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

    2019-08-28
    O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
    audiobooki

    Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

    2019-08-19
    Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
    książki Jespera Juula

    Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

    2019-08-02
    Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
    jak nauczyć dziecko czytać

    Jak nauczyć dziecko czytać?

    2019-07-31
    Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!