Data publikacji:

Jak dbać o włosy malucha? Wybieramy odżywkę do włosów dla dzieci

Odżywka do włosów znajduje się w łazience niemal każdej dorosłej kobiety. To produkt bez którego wiele osób wprost nie wyobraża sobie pielęgnacji włosów. Czy powinno się stosować go także u dzieci? A jeśli tak, to jakie normy powinien spełniać? Postaramy się rozwiać wątpliwości rodziców dotyczące tego, czy warto kupić odżywkę do włosów dla dzieci.
kąpiel dzieci

Czy odżywka do włosów dla dzieci to dobry pomysł?

Czytając wypowiedzi pediatrów można stwierdzić, że niemal jednoznacznie odnoszą się do kwestii odżywek do włosów dla dzieci. Tego typu produkty są maluszkom po prostu… niepotrzebne. Jeśli to możliwe, najlepiej sięgnąć po nie jak najpóźniej. Małemu dziecku wystarczy odpowiednio dobrany delikatny szampon. W końcu – włosy maluchów nie są narażone na tak wiele destrukcyjnych czynników jak koloryzacja, stylizacja na gorąco czy stosowanie lakierów. Odżywka do włosów dla rocznego czy 2-letniego dziecka, które ma zdrowe, lśniące włosy nie jest zatem dobrym pomysłem.

Jaka odżywka do włosów dla dzieci?

Jak w wielu innych przypadkach, w stosowaniu odżywek dla dzieci znajdą się odstępstwa od reguły. Jeśli czesanie włosów twojego dziecka niemal zawsze kończy się krzykiem i płaczem lub po prostu włosy wyglądają źle, możesz zastosować odżywkę dedykowaną małym dzieciom.


Należy pamiętać, aby wybierać odżywki o delikatnym i prostym składzie, by uniknąć alergii i podrażnień. Jakie produkty do pielęgnacji dziecięcych włosów znajdziesz na rynku?

Odżywka do włosów dla dzieci ułatwiająca rozczesywanie

Gdy dzieci, najczęściej dziewczynki, wraz z wiekiem stają się posiadaczkami długich i gęstych włosów, ich rozczesywanie może zamienić się w koszmar. To jedna z tych sytuacji, w których odżywka do włosów może pomóc – najlepiej wybrać tę bez spłukiwania, w formie mleczka lub sprayu.

Decydując się na kosmetyki do włosów dla dziecka, wybieraj te pozbawione SLS, parabenów, sztucznych substancji zapachowych, barwników. Najlepiej, jeśli odżywka do rozczesywania włosów dla dzieci będzie miała maksymalnie naturalny skład.

Nie zapomnij, że dla bezbolesnego rozczesywania znaczenie ma także dobra szczotka. Zainwestuj w model przeznaczony do czesania na mokro (np. Wet Brush). Poza tym warto związywać włosy dziecka do snu (np. w warkocz lub kok).

Odżywka do włosów kręconych dla dzieci

Kolejnym wskazaniem do stosowania odżywki są mocno kręcone włosy, które nawet u maluszków mogą wykazywać skłonność do wysuszania. Dobra odżywka do włosów dla dzieci stosowana po umyciu sprawi, że włosy będą łatwiej się rozczesywały, a także uzyskają ładniejszy skręt.

Uwaga – pamiętaj, że kręcone włosy, także u dzieci, należy czesać tylko i wyłącznie na mokro.

Naturalna odżywka do włosów dla dzieci - olejki

Jeśli nie chcesz nakładać na włosy swojego dziecka gotowych kosmetyków, możesz skorzystać z naturalnych rozwiązań. W roli odżywki do włosów dla dzieci bez spłukiwania sprawdzą się przede wszystkim roślinne olejki znane z działania nawilżającego. To m.in. olej jojoba, olej makadamia, olej lniany, olej arganowy. Kupując olejki naturalne i tłoczone na zimno możesz mieć pewność, że dbasz o włosy swojej pociechy w bezpieczny sposób.
Choć małym dzieciom odżywki do włosów nie są niezbędne, istnieją sytuacje, w których można po nie sięgnąć. Staraj się wybierać produkty o dobrym, naturalnym składzie, aby uniknąć podrażnień i reakcji uczuleniowych u maluszka.
Autorka: Joanna Stanuch