Data modyfikacji:

Pierwsza ciąża – co powinnaś o niej wiedzieć oraz jak się do niej przygotować?

Pierwsza ciąża to stresujący moment w życiu każdej kobiety. Nie zawsze wiemy, czego się spodziewać, czy występujące objawy są prawidłowe, czy może należy się nimi martwić. Nie wspominając o tym, że w całym kalendarzu badań można się pogubić. Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym wyjaśniamy wszystkie wątpliwości przyszłych mam.

pierwsza ciąża

Pierwsza ciąża – co warto wiedzieć?

Pierwsza ciąża to zupełnie nowy etap w życiu każdej kobiety, dlatego warto wiedzieć, jak się do niego przygotować i o czym należy pamiętać. Poniżej mówimy o najważniejszych kwestiach.

Ciąża to okres wyjątkowy, dlatego niektóre rzeczy są podczas niej zakazane. Jakie? Nie dźwigaj ciężarów, nie chodź na obcasach, nie bierz leków bez konsultacji z lekarzem (nawet tabletki na ból głowy), nie wykonuj RTG, unikaj gorących kąpieli w wannie, nie pij alkoholu, nie stosuj używek, nie jedz serów pleśniowych, unikaj surowych ryb i owoców morza.

Nagłe napady złości? A może strachu i lęku? To normalne! W ciąży nie bój się wyrażać tych skrajnych emocji i pozwól sobie na płacz, gorsze dni. Swoich emocji nie ukrywaj przed bliskimi – dziel się z nimi zarówno pozytywnymi momentami, jak i tymi gorszymi. Z czasem nauczysz się panować nad emocjami i wyczujesz swój organizm.

Nieprzyjemne objawy pierwszej ciąży

Głównie należą do nich: bóle kręgosłupa, nudności, zgaga, wymioty, senność, hemoroidy, obrzęki nóg, żylaki, nietrzymanie moczu, tkliwość i ból piersi. Te objawy nie powinny cię niepokoić. Skorzystaj z naturalnych metod łagodzenia wszelkich dolegliwości, a jeśli te się nasilają lub są wyjątkowo dokuczliwe, to porozmawiaj ze swoim lekarzem. I pamiętaj – ponoć pierwszy trymestr jest najtrudniejszy. Z czasem będzie lepiej!

Dieta podczas pierwszej ciąży

Dieta, czyli zdrowe odżywianie złożone z właściwie zbilansowanych posiłków. Jedz dużo owoców i warzyw. Unikaj używek, żywności przetworzonej i fast foodów. Pamiętaj, aby nie odmawiać sobie jedzenia i jeść tyle, ile potrzebujesz – restrykcyjna dieta w czasie ciąży nie jest wskazana.

Wybierz dobrego lekarza, który poprowadzi pierwszą ciążę

Jak się okazuje, to wcale nie takie proste. Lekarz musi być nie tylko dobrym specjalistą, ale powinien mieć również wizję ciąży podobną do twojej. Chcesz urodzić w domu? Wybierz lekarza, który odpowiednio cię do tego przygotuje. A może masz inne problemy zdrowotne? Sprawdź, czy twój lekarz dobrze sobie z nimi poradzi lub poleci ci innego zaufanego specjalistę.

Pierwsza ciąża po 30. – na co warto się przygotować?

Mówi się, że najlepszy czas na ciążę to okres do 30. roku życia. W dzisiejszych czasach coraz więcej mam decyduje się jednak na późniejsze rodzicielstwo. Wpływ na to ma sytuacja ekonomiczna, finansowa, a także zobowiązania zawodowe. Sprawdź poniżej, co warto wiedzieć, jeśli chcesz zostać mamą po 30. roku życia. I pamiętaj – jeśli jesteś zdrowa, to wcale nie jest za późno na dziecko!

Pierwsza ciąża w wieku 30. lat: jakie są szanse na poczęcie?

Oczywiście im przyszła mama jest starsza, tym szanse na zapłodnienie maleją. 30. do 40. rok życia to czas, w którym twoje szanse na zapłodnienie wynoszą 20%. Oczywiście wpływ na to ma również twój tryb życia, wiek twojego partnera i wasza sytuacja zdrowotna.

Po 30. roku życia poziom hormonów, takich jak progesteron czy estrogen, nieco się zmniejsza, a więc trudniej jest donosić ciążę. Po 30. roku życia niestety rodząca mama może mieć też więcej powikłań poporodowych, a także może urodzić przedwcześnie. Z wiekiem rośnie również szansa, że dziecko będzie dotknięte wadą genetyczną lub niepełnosprawnością. Przykładowo u 1 na 400 ciężarnych 35-latek rodzi się dziecko z zespołem Downa. Dla porównania w wieku 25 lat ta szansa wynosi 1 na 1250 przypadków. Warto też wspomnieć, że po 30. roku życia częściej pojawiają się ciąże mnogie.

Przygotowania do pierwszej ciąży to podstawa

Jeśli chcesz zajść w ciążę po 30. roku życia, to przygotowania do niej powinnaś zacząć już rok wcześniej. Przede wszystkim wybierz się do lekarza ginekologa i opowiedz o swoich planach. Prawdopodobnie dostaniesz wykaz badań do zrobienia oraz odpowiednie witaminy wzmacniające i ułatwiające zajście w ciążę.

Wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli regularnie przyjmujesz leki. Nie wszystkie z nich będziesz mogła brać w ciąży, a więc lekarz musi przepisać ci preparaty zamienne lub wprowadzić inną formę leczenia danego schorzenia. Pamiętaj, że zajście w ciążę utrudnia także nadwaga – warto więc zadbać o siebie i zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Badania, które warto zrobić przed zajściem w ciążę w wieku 30. lat

Oczywiście o wszystkich z nich powinien powiedzieć ci lekarz, ale do najczęściej zalecanych badań należą m.in. badania prenatalne przesiewowe, cytologia, a także USG. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić inwazyjne badania prenatalne – jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka lub badania przesiewowe wskażą pewne nieprawidłowości.

Pierwsza ciąża po 40., czyli co każda dojrzała mama wiedzieć powinna

Szanse na zapłodnienie, to niestety jedynie 2-4%.

U kobiet po 40. roku życia ciąża to duże obciążenie dla całego organizmu. Przede wszystkim w tym wieku jest znacznie mniej komórek jajowych do zapłodnienia. Z kolei te, które uda się zapłodnić, bywają już stare, a więc wzrasta ryzyko wad genetycznych u malucha. Warto wspomnieć, że po 40. roku życia wiele ciąż kończy się cesarskim cięciem. Ponadto dzieci mam dojrzałych często rodzą się wcześniej i mają mniejszą masę urodzeniową.

Przygotowania do ciąży w wieku 40. lat to podstawa

Oczywiście badania, ale także kondycja fizyczna. Jeśli po 40. roku życia planujesz zajść w ciążę, to koniecznie zacznij ćwiczyć.

Badania, które warto zrobić przed ciążą w wieku 40. lat

O wszystkich potrzebnych badaniach powie ci lekarz prowadzący. Prawdopodobnie będzie ich więcej. Część z nich z pewnością będzie dotyczyć twoich wszelkich problemów zdrowotnych.

Autor: Klaudia Borycka