Data modyfikacji:

Raczkowanie – jak sprawić, by było bezpieczne?

Autor: Sylwia Stwora

Przytrzaśnięte palce, guzy po spotkaniu z kantem stołu lub półki czy dotarcie do szafki z nożami albo środkami chemicznymi. To tylko niektóre zagrożenia, jakie muszą wziąć pod uwagę rodzice w momencie, gdy ich maluch zaczyna samodzielnie się poruszać. Radzimy, jak sprawić, aby raczkowanie było bezpieczne.

Raczkowanie to dla malca doskonały sposób na poznanie świata, który dotychczas widział jedynie z pozycji wózka, łóżeczka czy ramion rodziców. Nic zatem dziwnego, że dziecko chce wejść w każdy kąt i sięgnąć po wszystko, co znajduje się w zasięgu jego rączek. Stąd tak ważne jest, aby w pierwszej kolejności pozabezpieczać szuflady ze sztućcami oraz szafki, w których przechowujesz środki chemiczne.

Klamki i uchwyty miejsc, do których dziecko nie powinno mieć dostępu zablokuj gumkami lub specjalnymi zabezpieczeniami na uchwyty. W ten sposób uchronisz też malca przed ewentualnym przytrzaśnięciem palców. W przypadku drzwi warto zainstalować blokadę ich zamykania. Jeśli chodzi o małe paluszki, to kolejnym elementem do zabezpieczenia przy raczkującym dziecku są kontakty. Przydadzą się dedykowane zaślepki.

Aby raczkowanie było bezpieczne, ważne jest także zabezpieczenie kantów oraz narożników poprzez nałożenie na nie ochronnych nakładek z elastycznego i miękkiego tworzywa dodatkowo święcące w ciemnościach. Alternatywnym rozwiązaniem będzie folia bąbelkowa albo gąbka. Z miejsc łatwo dostępnych pousuwaj rośliny doniczkowe, które dziecko może nie tylko zrzucić na siebie, ale także próbować włożyć do buzi. Na czas raczkowania zrezygnuj również z obrusu. Malec mógłby go pociągnąć, a cała jego zawartość mogłaby spaść na niego i go np. poparzyć (gorąca herbata, zupa, itp.).

Posiadając psa lub kota, ustaw kuwetę oraz pojemniki z jedzeniem tak, aby malec nie mógł zapoznać się z ich zawartością. Jeśli masz w domu schody, możesz zabezpieczyć je bramką ochronną.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!