Data modyfikacji:

Slow parenting, czyli rodzicielstwo w zwolnionym tempie

Autor: Sylwia Stwora

Planujesz swojej pociesze każdy dzień i masz już pomysły na to, jak będzie wyglądać jego przyszłość? Dążysz do tego, aby było perfekcyjne i realizowało Twoje ambicje? Idea slow parenting mówi, że nie tędy wiedzie droga rodzicielstwa i proponuje, aby zwolnić i pozwolić dziecku wziąć sprawy we własne ręce.

Współczesne dzieci zwykle pozbawiane są prawdziwego, beztroskiego dzieciństwa, które obecnie zamieniane jest na dni wypełnione po brzegi dodatkowymi zajęciami i funkcjonowaniem zgodnie z wyobrażeniami rodziców. Malec ma posiadać interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin życia, a także być za pan brat z nowinkami technologicznymi i świetnie radzić sobie ze skomplikowanymi grami, w tym edukacyjnymi. Mówiąc krócej, dziecko ma być małym omnibusem. Tymczasem slow parenting staje w opozycji do takiego sposobu wychowania mówiąc, że podstawą ma być umożliwianie mu samodzielnego poznawania otaczającego go świata i robienie tego, na co sam ma ochotę.

Rodzic nie ma się narzucać, sprawiać, że malec będzie czuł się jak w klatce, bo młody organizm zwyczajnie może nie wytrzymać takiej presji. To właśnie „wyścig szczurów” w znacznej mierze przyczynia się do tego, że dzieci cierpią na depresję, nadpobudliwość, zmagają się z nadwagą czy innymi chorobami.

Głównym założeniem rodzicielstwa w zwolnionym tempie jest danie dziecku swobody wyboru, okazji do ponudzenia się i poświęcenie mu własnego czasu oraz uwagi. Zrezygnuj z kupowania dziecku skomplikowanych zabawek, również edukacyjnych i nowoczesnych urządzeń. Zamiast tego przypomnij sobie, jak Ty spędzałeś czas w dzieciństwie, kiedy nikt nie zarządzał Twoim czasem i mogłeś do woli tworzyć kreatywne zabawy, itp. Według slow parenting powinnaś pozwolić również na taką swobodę swojej pociesze, rozmawiaj z nią, szukaj pomysłów i wspólnych pasji, a czasem po prostu pozwól na chwilę lenistwa.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!