Data modyfikacji:

SLS i SLES – dlaczego należy unikać ich w kosmetykach dla dziecka?

Autor: Sylwia Stwora

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji swojej pociechy, czy będzie to dezodorant dla dzieci czy szampon do włosów, poświęć chwilę na przeanalizowanie składu preparatu. Jeśli na etykiecie znajdziesz skróty SLS lub SLES albo ich pełne nazwy Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate zrezygnuj z zakupu. Te toksyczne związki mogą wyrządzić poważną krzywdę delikatnej i wrażliwej skórze dziecka.

Za skomplikowanie brzmiącymi nazwami kryją się detergenty syntetyczne, które od lat wykorzystywane są do otrzymywania dobrze pieniących się preparatów z półek z chemią gospodarczą i przemysłową. Mowa tu o m.in. o płynach do mycia podłóg czy środków czyszczących do kuchenek, garnków, itp. W kosmetyce SLS i SLES znajdują zastosowanie jako składnik preparatów do mycia twarzy, włosów i ciała, które charakteryzują się tworzeniem dużej ilości piany. Do tej grupy należą mydła (zarówno w kostce, jaki i w płynie), żele pod prysznic i do mycia twarzy, szampony, odżywki, płyny i mleczka do kąpieli, a nawet pasty do zębów czy płyny do płukania jamy ustnej.

Efektem kontaktu preparatów zawierających Sodium Lauryl Sulfate czy Sodium Laureth Sulfate z delikatną skórą dziecka może być jej podrażnienie, wysuszenie, pękanie, swędzenie czy powstanie rumienia lub trudnogojących się zmian skórnych. Przy regularnym stosowaniu, wewnątrz jamy ustnej mogą pojawić się owrzodzenia. W przypadku preparatów do włosów, toksyczne składniki mogą sprzyjać łupieżowi, świądowi, a także osłabieniu kondycji kosmyków, które stają się łamliwe i wypadają w sporych ilościach. Dodatkowo, SLS i SLES niszczą lipidowy płaszcz ochronny skóry, narażając ją tym samym na działanie czynników zewnętrznych, bakterii i drobnoustrojów.

Jeśli na kosmetyku nie widnieje nazwa Sodium Lauryl Sulfate czy Sodium Laureth Sulfate nie oznacza to, że nie ma w nim szkodliwych składników. Na listę dużego ryzyka wywołania podrażnień czy zmian skórnych wpisują się także Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Myreth Sulfate i laurylosiarczany sodu.

*Aby zapoznać się z ofertą kosmetyków dla dzieci, kliknij w zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!