Data modyfikacji:

Szczotka dla niemowląt. Jaką wybrać?

Jeśli sądzisz, że skoro twoje dziecko ma dosłownie kilka włosków na głowie, to przyrząd do czesania jest mu zbędny, jesteś w dużym błędzie. Szczotka dla niemowląt ma bardzo wiele zalet i może być stosowana nawet u maluchów, które nie mają bujnej czupryny. Dowiedz się, dlaczego warto jej używać i którą wybrać, aby mieć pewność, że dbasz o włoski dziecka we właściwy sposób.

szczotka dla niemowląt

Która szczotka dla niemowląt będzie najlepsza?

 1. Szczotka do włosów dla dzieci – nie tylko dla bujnych czupryn
 2. Jaka szczotka do włosów dla dzieci będzie najlepsza?
 3. Jak odpowiednio czesać dziecko?
 4. Bezpieczna kąpiel niemowlaka
 5. Szczotka dla niemowląt na ciemieniuchę
 6. Szczotka do włosów dla dzieci kilkuletnich
 7. Jak dbać o szczotkę dla dzieci?
 8. Ile kosztuje szczotka dla dziecka?
 9. Szczotka dla niemowląt – gadżet wcale nie zbędny

Sprawdź również, na czym polegają skoki rozwojowe u dzieci.

Szczotka do włosów dla dzieci – nie tylko dla bujnych czupryn

Niektóre bobasy rodzą się z gęstymi włoskami, które od pierwszych dni życia trzeba starannie układać. Większość dzieci nie ma jednak zbyt wielu włosków, nawet do pierwszego roku życia. Mimo to, każdego malucha warto czesać za pomocą specjalnej szczotki dla niemowląt.

Szczotka do włosów dla niemowląt ma na celu nie tylko ułożenie włosków dziecka. Dzięki niej możesz wykonać delikatny masaż skóry główki dziecka, który doskonale wpływa na jej ukrwienie, a tym samym prawidłowy rozwój cebulek. To właśnie dzięki regularnemu szczotkowaniu włosy dziecka będą rosły szybciej. Ponadto szczotkowanie główki dziecka pomaga jeszcze lepiej ją oczyścić.

Jaka szczotka do włosów dla dzieci będzie najlepsza?

Szczotki dla najmłodszych bobasów wykonane są najczęściej z włosia naturalnego (koziego), które jest niezwykle miękkie i delikatne. Kozie włosie doskonale nadaje się do masowania główki dziecka i układania włosków. Najlepiej zdecydować się na szczotkę dla niemowlaka z drewnianą rączką, która jest trwalsza i bardziej estetyczna niż plastikowe modele.

Jak odpowiednio czesać dziecko?

Pamiętaj, że skóra niemowlaka jest cienka i wrażliwa. Czesząc go, nie przyciskaj szczotki do główki zbyt mocno. Nigdy nie czesz dziecka przyrządami przeznaczonymi dla osób dorosłych, które mogą okazać się zbyt ostre – a więc plastikowymi grzebieniami czy szczotkami.

Włoski malucha należy czesać po każdej kąpieli. Możesz robić to również rano, jeśli fryzura dziecka jest zmierzwiona po drzemce.

Bezpieczna kąpiel niemowlaka

Używaniu szczotki do włosów dla dzieci nieodłącznie towarzyszy kąpiel maluszka. Warto więc przypomnieć sobie kilka zasad, zgodnie z którymi należy dbać o higienę główki niemowlaka.

 • Małe dzieci nie muszą być kąpane codziennie. Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca, aby dziecko do 1. roku życia kąpać nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Oczywiście, jeśli maluch wybrudzi się podczas zabawy, należy robić to częściej.
 • Do pielęgnacji ciała i główki stosuj jeden preparat myjący. Może być to delikatne mydełko dla niemowląt. Pamiętaj, że na główkę nie należy nakładać zbyt wiele kosmetyku, ponieważ może zadziałać on drażniąco. Wystarczy kilka kropel.
 • Po kąpieli, główkę dziecka ostrożnie wytrzyj miękkim ręcznikiem. Nie używaj suszarki – włoski powinny wyschnąć samoistnie.

Szczotka dla niemowląt na ciemieniuchę

Zdarza się, że na skórze głowy dziecka pojawia się ciemieniucha, czyli zapalenie o charakterze łojotokowym. Bardzo łatwo ją rozpoznać, ponieważ objawia się podobnie do łupieżu – pierwsza jej oznaka to łuszcząca się skóra.

Aby pozbyć się tego problemu, główkę malucha należy myć częściej niż dotychczas (3-4 razy w tygodniu) oraz czesać specjalną szczotką z nieco twardszym, lecz wciąż naturalnym włosiem. Leczenie ciemieniuchy wspomoże stosowanie naturalnych olejów – migdałowego lub z ogórecznika lekarskiego.

Szczotka do włosów dla dzieci kilkuletnich

Jaką szczotkę wybrać w przypadku 2, 3, 4-latków? W tym wieku maluch może mieć już długie i gęste włoski, wymagające o wiele większej uwagi. W dalszym ciągu warto sięgać po szczotki wykonane z naturalnego włosia, które jest miękkie i nie elektryzuje fryzury. Szczotki z naturalnej szczeciny nie powodują również łamania włosów.

Włoski kilkulatka z reguły nie wymagają specjalistycznych kosmetyków. Wciąż warto używać delikatnego szamponu dziecięcego. Jeśli dziecko ma bardzo długie i gęste włosy, które trudno jest rozczesać, po kąpieli można wetrzeć w nie odrobinę naturalnego olejku (np. arganowego). To w zupełności wystarczy, aby włosy malucha wyglądały schludnie.

Jak dbać o szczotkę dla dzieci?

Pamiętaj, że o szczotki dla niemowląt i starszaków należy właściwie dbać. Co najmniej raz w tygodniu należy oczyszczać je z włosów i myć w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego mydełka. Jest to konieczne, aby zapobiec rozwojowi roztoczy i innych drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić dziecku. Szczotkę z naturalnego włosia należy pozostawić do samoistnego wyschnięcia.

Przed pierwszym użyciem nowej szczotki dla dziecka, możesz wyparzyć ją wrzątkiem.

Ile kosztuje szczotka dla dziecka?

Zakup szczotki do włosów dla dzieci nie wiąże się z dużymi wydatkami – nawet, jeśli zdecydujesz się na model popularnej marki. Najtańsze szczoteczki to koszt kilku złotych, z kolei dobre szczotki z włosiem naturalnym i drewnianą rękojeścią kosztują maksymalnie 30 złotych.

Szczotka dla niemowląt – gadżet wcale nie zbędny

Jak widać, szczotka dla dzieci ma wiele zastosowań, nawet w przypadku maluszków z rzadkimi włoskami. Regularne jej stosowanie pozwoli zadbać o skórę głowy, a nawet pomoże wyleczyć ciemieniuchę. Wybierając odpowiedni model, zatroszczysz się o to, by włoski twojego dziecka rosły zdrowe i gęste.

Autorka: Joanna Stanuch