Data modyfikacji:

TEST: Czy mogę dać dziecku klucze do mieszkania?

Autor: Bogumiła Kurzeja

Prędzej czy później przychodzi pora na to, by nasza pociecha nie tylko została sama w domu, ale też dysponowała kluczami do mieszkania. Często towarzyszą nam jednak obawy, czy maluch na pewno sobie poradzi. Kiedy powinniśmy się na to zdecydować? Szybki test!

Dzieci przeważnie wracają szybciej ze szkoły niż większość rodziców z pracy. O ile rano jesteśmy na tyle dyspozycyjni, by odwieźć malucha na lekcje, o tyle po południu sytuacja temu nie sprzyja. Konieczność zostania w pracy po godzinach lub uciążliwe korki potrafią nawet najwytrwalszym nieźle dać w kość. A nasza pociecha? Najczęściej wtedy cierpliwie czeka na rodziców w świetlicy (chyba że dziadek lub babcia mogą ją wcześniej odebrać ze szkoły, co niestety zdarza się coraz rzadziej). Aby ułatwić sobie życie, zastanawiamy się, czy nie dać siedmiolatkowi kluczy do mieszkania. Pytanie brzmi tylko: czy nasze dziecko jest już na to gotowe? Decyzja o obdarzeniu go zaufaniem w rozważanej sprawie zawsze ostatecznie należy do mamy i taty. Znaleźliśmy jednak kilka podpowiedzi, które mogą Wam ją ułatwić.

Pytanie nr 1: Na ile moje dziecko jest już samodzielne?

Zdarza się tak, że niejeden przedszkolak radzi sobie na co dzień lepiej niż np. dziesięciolatek. Jeśli czujemy podświadomie, iż maluch podoła wyzwaniu i już nie raz okazał się odpowiedzialny, możemy powierzyć mu klucze do domu.

Pytanie nr 2: Jaki jest stosunek naszej pociechy do nieznajomych?

Sporo się o tym mówi i dyskutuje zwłaszcza w mediach. Przy tej okazji również warto o tym pamiętać. Czy mimo naszych rozmów i ostrzeżeń dziecko wciąż jest zbyt ufne w stosunku do obcych? Jeśli tak, lepiej wstrzymajmy się z decyzją. Ryzyko, że maluch otworzy drzwi nieznajomemu lub zaprosi kogoś do środka, jest zbyt duże.

Dzieci bardzo często gubią klucze do domu. Dlatego malec powinien mieć je zawsze przy sobie. Pomocne będą smycze i karabińczyki pozwalające przypiąć klucze do plecaka lub odzieży.

Na grafice: 1. Brelok ze smyczą i karabińczykiem Haba, 27 zł

Pytanie nr 3: Jak daleko od domu jest szkoła i czy ta odległość może być dla malucha problematyczna?

Roboty drogowe, trasa szybkiego ruchu lub konieczność przesiadki w drodze ze szkoły do domu – wszystkie te trudności lepiej omijać. Nawet wtedy, gdy maluch w naszej ocenie jest gotowy na samodzielne powroty ze szkoły.

Przeczytaj artykuł o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w drodze do domu - KLIK.

Pytanie nr 4: Czy maluch zostawał już sam w domu na dłużej?

Jest to nowa sytuacja dla każdego dziecka. Powinniśmy więc stopniowo przygotowywać naszą pociechę na zmiany. Wychodząc do osiedlowego sklepu, spróbujmy na krótką chwilę zostawić malucha samego. Takie testy pomogą mu się oswoić z „domową” samotnością.

Pytanie nr 5: Czy dziecko jest posłuszne?

Czy trzyma się nakazów i zakazów? Ten podpunkt dotyczy zwłaszcza rodziców miłośników psot i „oryginalnych” pomysłów (z których wylanie atramentu na biały dywan wcale nie jest najgorszym z nich). Jeśli mamy uzasadnione obawy, że pozostawienie dziecka samego w domu może się źle skończyć – poczekajmy jeszcze jakiś czas z decyzją.

Breloczki dla dzieci znajdziecie TUTAJ.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!