Data modyfikacji:

Zabawa z tatą: modelarstwo

Autor: Sylwia Stwora

Sklejanie modeli samolotów, statków lub czołgów to hobby, które łączy pokolenia. To również wyjątkowy pomysł na zabawę dla ojca i syna. Posłuży nie tylko zacieśnieniu relacji rodzica i pociechy, ale wywrze też pozytywny wpływ na rozwój malca – wyćwiczy precyzję ruchów i umiejętność realizowania zadań zgodnie z instrukcją. Rosnąca kolekcja wspaniałych modeli będzie także powodem do wspólnej dumy.

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym modelarzem, czy też dopiero masz zamiar rozpocząć przygodę z tym hobby, dzielenie go z synkiem to zawsze świetna sprawa. Pamiętaj jednak, że modele, które będziesz składał wspólnie z pociechą muszą być dostosowane do jego wieku i umiejętności. Jeżeli sklejasz modele od lat i nawet skomplikowane okręty nie robią na Tobie wrażenia, wówczas podziel czas spędzany z dzieckiem pomiędzy pomoc przy jego prostszym zestawie i pracę nad Twoją konstrukcją.

Ciekawą alternatywą dla początkujących mogą być modele z metalowych części, które składa się za pomocą miniaturowych narzędzi z tworzywa: śrubokrętów i kluczy. Można z nich zbudować różne pojazdy, toteż każda zabawa będzie okazją do erupcji pokładów kreatywności nie tylko syna, ale i ojca, bowiem taki model na pewno przypadnie do gustu również doświadczonemu modelarzowi. Mali i duzi fani czterech kółek powinni pobawić się razem w mechaników i składać modele samochodów z prawdziwą metalową karoserią i gumowymi oponami. Wyglądają one zupełnie jak gotowe miniatury kolekcjonerskie, ale są stosunkowo łatwe do złożenia.

Ośmiolatek może już z tatą składać prawdziwe modele, które wymagają kleju i malowania farbami. Na początku wycinaniem mniejszych elementów powinieneś zająć się Ty, aby pociecha się nie skaleczyła. Przy takim modelu doskonale poćwiczycie pracę zespołową, a efekt finalny będzie dla malca dowodem, że wspólne działanie przynosi owoce. Możesz też podzielić się z dziecko pracami nad poszczególnymi elementami modelu, np. Ty sklejasz skrzydła samolotu, a syn kadłub. Potem je połączycie i razem zajmiecie się malowaniem.

Pamiętaj, że miejsce Waszej zabawy musi być odpowiednio przygotowane. Biurko musi być czyste i odpowiednio oświetlone. Ostre narzędzia potrzebne do pracy (nożyki, nożyczki itp.) trzymaj zawsze poza zasięgiem pociechy. Pomieszczenie musi być też dobrze przewietrzone – farba i klej mogą mieć nieprzyjemny zapach. Z tego powodu co jakiś czas przerywajcie zabawę i wychodźcie na balkon lub taras.

Przede wszystkim jednak zachęcaj synka do wspólnej zabawy. Pocieszaj go, jeżeli pojawią się pierwsze modelarskie niepowodzenia, pomagaj mu w sklejaniu i wspieraj. Wtedy uśmiech radości na twarzy Twojego syna będzie o wiele większą nagrodą, niż sam gotowy model, który go wywołał. Kto wie, może w ten sposób narodzi się Wasze wspólne hobby na długie lata?

Inne modele do sklejania znajdziesz TUTAJ.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!