Data modyfikacji:

Zajęcia gordonowskie dla dzieci – dlaczego warto?

Autor: Sylwia Stwora

Śpiew i gra na instrumentach zamiast rozmowy. Zajęcia gordonowskie to połączenie świetnej zabawy ze stymulowaniem rozwoju naszego malucha. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają przede wszystkim pozytywnemu wpływowi na organizm dziecka i jego zmysł muzyczny.

Gordonki to coraz popularniejsze w ostatnim czasie zajęcia dla dzieci w wieku 0-3 i ich rodziców. Opierają się one na teorii uczenia prof. Eliasa E. Gordona, który twierdził, że pierwsze lata życia, a także okres prenatalny są kluczowe w kwestii rozwijania u dziecka talentu muzycznego.

Zajęcia gordonowskie – na czym polegają?

Zajęcia gordonowskie polegają na stymulowaniu rozwoju muzycznego naszego dziecka poprzez śpiew oraz grę na instrumentach. Odbywają się one zazwyczaj w niewielkim gronie i z użyciem wielu kolorowych akcesoriów atrakcyjnych dla małego dziecka, np. grzechotek, cymbałek, piłeczek. Przez cały okres zajęć nie powinno się mówić, zatem maluchy oraz ich rodzice porozumiewają się ze sobą przede wszystkim za pomocą krótkich rymowanek lub wymyślonych naprędce piosenek o różnym rytmie i różnych melodiach.

Świetna zabawa

Zajęcia gordonowskie to świetna zabawa dla całych rodzin – dzięki nim rodzice mają okazję spędzić czas z dzieckiem w miłej atmosferze i zacieśnić w ten sposób relacje rodzinne. Rozmowa przy pomocy muzyki i dźwięku jest wspaniałym sposobem na odprężenie się i wydobycie z siebie cząstki dziecka nawet dla dorosłego człowieka. Na zajęciach gordonowskich dziecko ma także swobodny kontakt z rówieśnikami, co wpływa pozytywnie na jego socjalizację oraz rozwój umiejętności interpersonalnych.

Aktywność fizyczna

Maluch podczas zajęć ma zupełną swobodę poruszania się po sali i jest do tego zachęcany przez opiekunów, a także inne dzieci. To dla niego nie tylko doskonała zabawa, lecz także świetne ćwiczenie. Ciągły ruch w rytm muzyki wpływa na umiejętność płynnego poruszania się, umiejętność łapania równowagi. Dziecko nabiera także wyczucia rytmu i szlifuje pierwsze zdolności taneczne.

Umuzykalnianie malucha

Podstawową korzyścią płynącą z uczestnictwa w gordonkach jest pozytywny wpływ tych zajęć na rozwój muzyczny naszego dziecka. Dzieci poprzez zabawę mają okazję poznać melodie w różnych skalach, a także wyrobić w sobie poczucie rytmu. Zajęcia gordonowskie oswajają naszego malucha z procesem tworzenia i improwizowania, dzięki czemu rozwijają również jego zdolność kreatywnego myślenia. Umuzykalnianie malucha za pomocą metody Gordona ma także doskonały wpływ na rozwój psychiczny dziecka - pobudza także jego zdolność komunikowania, pomaga ćwiczyć wyrażanie myśli za pomocą słów oraz dźwięków.

Szeroki wybór zabawek muzycznych dla dzieci znajdziesz TUTAJ. 

 

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!