Data modyfikacji:

Zestaw małego badacza - co powinien zawierać?

Autor:

Lato to najlepsza pora, by wprowadzić dziecko w fascynujący świat przyrody. Czy to podczas jednodniowej wycieczki za miasto, czy rodzinnych wakacji nad jeziorem, pobyt na łonie natury może obfitować w inspirującą zabawę małego odkrywcy. Podpowiadamy, jakie narzędzia i gadżety przydadzą się dziecku w czasie leśnych przygód.

Autor: Anna F.

1. Lupa

Dla każdego botanicznego odkrywcy lupa to podstawowe narzędzie pracy! Jest niezastąpiona w rozpoznawaniu liści i ziół, można też przez nią godzinami obserwować mrówki, żuki, chrabąszcze czy gąsienice. Dzięki lupie dziecko nauczy się zwracać uwagę na szczegóły i rozpoznawać różne gatunki roślin i owadów.

2. Ołówek i notes

Mały badacz przyrody podczas wyprawy potrzebuje ołówka i notesu, nawet jeśli nie umie jeszcze pisać. Za pomocą ołówka i papieru można odbijać znalezione liście i w ten sposób dokumentować napotkane gatunki roślin. W notesie można też zorganizować niewielki zielnik, susząc liście i kwiaty między stronami. Towarzysząc dziecku podczas wyprawy, zwróć uwagę na to, by nie niszczyło przyrody - a w szczególności roślin będących pod ochroną.

3. Lornetka

Las to też idealne miejsce do obserwacji zwierząt, na przykład saren, wiewiórek czy różnych gatunków ptaków. Większość z nich jednak spłoszy się, gdy zobaczy zbliżającego się człowieka. Dlatego na dziecięcą wyprawę do lasu warto zabrać ze sobą lornetkę, dzięki której maluch będzie mógł na żywo obserwować zwierzęta z bezpiecznej odległości.

4. Atlas roślin

Świetną zabawą dla starszego dziecka może być szukanie różnych gatunków roślin. Aby ułatwić ich rozpoznawanie, warto zabrać ze sobą kieszonkowy ilustrowany atlas dla dzieci. Napotkane w lesie drzewa, krzewy, zioła, a nawet rodzaje mchu można odnaleźć w książce na podstawie zamieszczonych w niej obrazków.

5. Kocyk i przekąski

Wyprawy małego badacza przyrody mogą być bardzo wyczerpujące - dlatego po zakończeniu zabawy można urządzić sobie mały piknik. W tym celu trzeba spakować lekki kocyk, kanapki, przekąski i coś do picia. Po rodzinnym pikniku warto zwrócić uwagę, by skrupulatnie po sobie posprzątać, ponieważ nie należy zaśmiecać przyrody. Można też nauczyć malucha uważać na niejadalne owoce i grzyby, które kuszą spacerowiczów w lesie.

Powstałe podczas wycieczki prace koniecznie umieśćcie w widocznym miejscu. Domowa galeria zachęci małych badaczy do wyruszania na kolejne wyprawy. Kilka podpowiedzi, jak przechowywać prace maluchów, znajdziecie TUTAJ.

Nie zapomnijcie także o odpowiedniej ochronie przed kleszczami i komarami. W przeciwny razie Wasze dzieci mogą przyprowadzić ze sobą niechcianych gości. Preparaty przeciwko insektom znajdziecie TUTAJ.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!