Ciąża i poród

czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży, by zapobiec rozstępom?

2021-02-24
W ciąży ciało kobiety przechodzi intensywne zmiany. Jedną z tych, których najbardziej obawiają się przyszłe mamy są rozstępy na brzuchu. Nieestetycznym bliznom można jednak zapobiec – wystarczy wiedzieć, czym smarować brzuch w ciąży, aby zwiększyć elastyczność skóry.
gorączka w ciąży

Gorączka w ciąży: sposoby na zbicie temperatury

2021-02-19
Gorączka w ciąży martwi wiele przyszłych mam – i słusznie. Bo choć jest to naturalny mechanizm obronny, który świadczy o walce z drobnoustrojami i stanem zapalnym, może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Dowiedz się, dlaczego bardzo wysoka temperatura jest niebezpieczna i sprawdź, w jaki sposób ją obniżyć.
kiedy wraca okres po porodzie

Kiedy wraca okres po porodzie – karmienie butelką

2021-02-18
Podczas ciąży dochodzi do bardzo wielu zmian w ciele kobiety. Organizm bardzo szybko musi dostosować się do nowej sytuacji. Poród, niezależenie od tego, czy odbywa się siłami natury, czy za pomocą cesarskiego cięcia, zawsze kosztuje kobietę dużo wysiłku, zarówno fizycznego, jaki emocjonalnego. Połogiem nazywany jest okres do sześciu tygodni po porodzie. Wtedy organizm intensywnie regeneruje się. To, w jakim czasie układ rozrodczy wróci do stanu sprzed porodu, jest indywidualną kwestią każdej kobiety. Jeśli jesteś świeżo upieczoną matką, zapewne zastanawiasz się, kiedy powróci miesiączka i czy wybrany sposób karmienia ma znaczenie. Poniższy artykuł przybliży ci tę kwestię.
bezsenność w ciąży

Z czego wynika bezsenność w ciąży? Jak sobie z nią poradzić?

2021-02-16
Niektóre ciężarne wydają się stosować do porady, by wyspać się „na zapas” – śpią nawet po kilkanaście godzin na dobę. To jednak wyjątki – o wiele częściej przyszłym mamom dokucza bezsenność, która utrudnia im energiczne funkcjonowanie w ciągu dnia. Z czego wynika bezsenność w ciąży i jak można sobie z nią poradzić?
piwo bezalkoholowe w ciąży

Piwo bezalkoholowe w ciąży: czy jest dozwolone?

2021-02-15
W upalny dzień albo podczas spotkania ze znajomymi przyszła mama może nabrać ochoty na kilka łyków orzeźwiającego piwa. W zasadzie nie jest to większy problem, ponieważ niemal każdy browar oferuje już takie napoje w wersji „bez procentów”. Czy jednak piwo bezalkoholowe w ciąży to aby na pewno dobry pomysł? Przeczytaj koniecznie.
sesja ciążowa pomysły

Sesja ciążowa. Pomysły i inspiracje

2021-02-11
Sesja ciążowa to przepiękna, niepowtarzalna pamiątka, na którą decyduje się coraz więcej par. Ty też myślisz o takich zdjęciach, ale nie masz na nie pomysłu? Oto kilka najmodniejszych propozycji na uchwycenie „błogosławionego stanu” – któraś z nich z pewnością przypadnie ci do gustu.
wysokie ciśnienie w ciąży

Wysokie ciśnienie w ciąży. Jakie są przyczyny i objawy?

2021-02-10
Nadciśnienie w ciąży to poważny problem, który może nieść fatalne skutki zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Przeczytaj, jakie są przyczyny zbyt wysokiego ciśnienia, jak się objawia i kiedy bezzwłocznie należy udać się do szpitala.
kolka nerkowa w ciąży

Kolka nerkowa w ciąży – jak ją leczyć, przyczyny i objawy

2021-02-08
Kolka nerkowa to dolegliwość, która polega na zablokowaniu przepływu moczu. Jako że problem może wystąpić w ciąży, warto wiedzieć, w jaki sposób go rozpoznać i jak się go leczy. Wyjaśniamy także, ile trwa kolka nerkowa w ciąży i kiedy przyszła mama powinna zgłosić się do lekarza.
luteina w ciąży

Luteina w ciąży. Jakie są wskazania i skutki

2021-02-04
Aby płód rozwijał się prawidłowo, przyszła mama powinna o siebie dbać: wysypiać się, być aktywna fizycznie i jeść zdrowo. Czasem jednak i to nie wystarczy – okazuje się, że dla dobra dziecka trzeba zażywać luteinę. Co daje luteina w ciąży, kiedy lekarz może zadecydować o suplementacji i czy może ona mieć jakieś poważne skutki uboczne?
krew z nosa w ciąży

Krew z nosa w ciąży – co jest przyczyną?

2021-01-22
Krwawienie z nosa zawsze wiąże się z niepokojem. W większości przypadków jest to dolegliwość niegroźna i niezwiastująca poważnych problemów zdrowotnych. Również wtedy, gdy pojawia się krew z nosa w ciąży, nie należy popadać w panikę. Dowiedz się, dlaczego krwotoki w stanie błogosławionym mogą pojawiać się częściej i co je powoduje.
kaszel w ciąży

Jakie są sposoby na kaszel w ciąży? Przyczyny i leczenie

2021-01-21
Ciąża to cudowny stan dla ducha, ale bardzo wymagający dla ciała. W organizmie dochodzi do wielu zmian, czego skutkiem może być spadek odporności oraz większa podatność na infekcje – także na te, których objawem jest uporczywy kaszel. Przeczytaj, czy kaszel w ciąży jest groźny dla dziecka i co robić, by pozbyć się tej dolegliwości.
niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży. Jakie są przyczyny i objawy?

2021-01-19
Niskie ciśnienie w ciąży nie jest tak groźne, jak ciśnienie zbyt wysokie. Sprawia jednak, że przyszła mama nie ma energii, a nawet może doprowadzić do omdlenia. Sprawdź, czym objawia się zbyt niskie ciśnienie, jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można je podnieść. Wyjaśniamy również, czy to prawda, że niskie ciśnienie stanowi podpowiedź co do płci dziecka.

Dla przyszłej mamy