Data publikacji:

Gry komputerowe dla dzieci: nasze propozycje


Wasze dziecko lubi grać na komputerze, ale obawiacie się, że produkcje, z jakimi obcuje, będą miały na niego zły wpływ? W takim razie to wy zadbajcie o to, żeby wasz syn lub córka grali w dzieła adekwatne do swojego wieku. Z pomocą przychodzi organizacja PEGI, która ustala kategorie wiekowe każdego nowego tytuły. W tym zestawieniu przyjrzymy się grom komputerowym odpowiednim dla dzieci.
gry komputerowe dla dzieci

Najlepsze gry komputerowe dla dzieci. Polecane tytuły na PC


Wszystkie produkcje, jakie trafiły do tego zestawienia, dobierane były na podstawie ocen w serwisie Metacritic, klasyfikacji wiekowej PEGI oraz wedle moich preferencji. Każdy z wymienionych tytułów oferuje treści dostosowane do młodszych odbiorców, dlatego nie musicie obawiać się, że wasze dziecko będzie miało kontakt z dosadną przemocą lub wulgarnością.
  1. Minecraft
  2. Team Sonic Racing
  3. Bee Simulator
  4. Gry z serii LEGO
  5. Psi Patrol: Kosmopieski ratują Zatokę Przygód
  6. Kerbal Space Program
  7. Overcooked! 2
  8. Spyro Reignited Trilogy
  9. Minecraft: Dungeons
  10. Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville

Minecraft

Gry komputerowe zazwyczaj nastawione są na zapewnienie użytkownikom rozrywki. Dobrze jednak jest od czasu do czasu uruchomić produkcję, z której można wynieść coś więcej, niż tylko dobrą zabawę. Zdecydowanie takim dziełem jest Minecraft od studia Mojang. Szwedzki producent przygotował grę, którą ciężko jest jednoznacznie sklasyfikować – to, z jakim tytułem będą mieli do czynienia wasze dzieci, zależy przede wszystkim od ich kreatywności.

Jedne mogą zwiedzać świat i walczyć z przeciwnikami, zaś inne skupią się na tworzeniu nowych przedmiotów i budowaniu coraz to bardziej skomplikowanych konstrukcji. Chyba żadna inna produkcja na PC nie ma tak pozytywnego wpływu na rozwój kreatywności u młodszych graczy.

Team Sonic Racing

Kart racery dawniej cieszyły się ogromną popularnością i wszystko wskazuje na to, że moda na ten podgatunek gier wyścigowych powoli zaczyna wracać. W ostatnich latach do sprzedaży trafiło kilka tego typu produkcji, ale to właśnie Team Sonic Racing zasługuje na szczególne wyróżnienie. Twórcy przygotowali całą masę świetnie zaprojektowanych lokacji, po których dzieci mogą ścigać się wspólnie z innym graczem na jednym telewizorze. Dzieło Sumo Digital oferuje również bardzo ładną, kolorową oprawę wizualną oraz wielogodzinną kampanię fabularną.

Bee Simulator

Edukacyjne gry komputerowe dla dzieci dosyć często oferują brzydką grafikę i nieciekawe mechaniki rozgrywki. Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja w przypadku polskiej gry Bee Simulator. Jak sama nazwa wskazuje, jest to produkcja, w której przejmujemy kontrolę nad tytułową pszczołą. Podczas zabawy dzieci mogą dowiedzieć się wszystkich najistotniejszych rzeczy odnośnie tych owadów, a przede wszystkim odkryć ich ogromnego znaczenie dla naszego świata.

Gry z serii LEGO

Każdy rodzic grającego dziecka obowiązkowo powinien zapoznać się z produkcjami studia Traveller’s Tales. Brytyjski deweloper od lat specjalizuje się w tworzeniu platformowych gier komputerowych sygnowanych logiem duńskich klocków LEGO. Ponadto praktycznie każda z ich gier została oparta na licencji popularnego serialu lub filmu kinowego, dzięki czemu dzieciaki mogą obcować z ulubionymi bohaterami, jak Harry Potter, Avengersi czy Iniemamocni. Gameplay jest bardzo łatwy do opanowania, dlatego są to bardzo dobre produkcje dla początkujących graczy.

Psi Patrol: Kosmopieski ratują Zatokę Przygód

Jeżeli szukacie gry komputerowej dla dziecka, które skończyło już trzy lata, to powinno was zainteresować dzieło studia Drakhar. Produkcja Psi Patrol: Kosmopieski ratują Zatokę Przygód stworzona została na podstawie niezwykle popularnego serialu animowanego, z jakim z pewnością wasza pociecha miała już do czynienia. Rozgrywka została zaprojektowana w taki sposób, żeby nawet dzieci niemające wcześniej do czynienia z grami, nie odczuwały zbyt dużych problemów podczas zabawy.

Kerbal Space Program

Kolejna w tym zestawieniu edukacyjna gra komputerowa, którą można polecić nieco starszym dzieciom, ponieważ najmłodsze pociechy mogłyby mieć problemy z opanowaniem wszystkich mechanik. Zabawa polega na budowaniu własnych statków kosmicznych, a następnie wystrzeliwaniu ich poza orbitę. Żeby jednak odnieść sukces, trzeba po drodze zadbać o wiele istotnych elementów.

Overcooked! 2

Druga odsłona Overcooked to niezwykle zwariowany tytuł, w którym gracze (można bawić się we czterech na jednym ekranie) muszą w ograniczonym czasie przygotować najróżniejsze potrawy. Oczywiście tykający zegar nie jest jedynym utrudnieniem – na użytkowników czekają przesuwające się platformy, zapadająca podłoga i cała masa innych niebezpieczeństw.

Spyro Reignited Trilogy

Gdybyście szukali ciekawej gry komputerowej dla dzieci od 7 lat, to Spyro Reignited Trilogy będzie dobrym wyborem. Nie tylko z racji na świetnie przemyślany gamepaly i śliczną grafikę, ale również ze względów ekonomicznych. Decydując się na ten tytuł, otrzymujecie w zestawie aż trzy produkcje poświęcone dzielnemu smokowi Spyro.

Minecraft: Dungeons

Diablo to niesamowicie popularna seria hack & slashy, której zdecydowanie nie można polecić dzieciom. Na szczęście w 2020 roku do sprzedaży trafiła ciekawa alternatywa pod postacią Minecraft: Dungeons. Założenia rozgrywki są podobne, lecz treść gry została dostosowana do młodszych graczy po siódmym roku życia.

Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville

Na koniec zostawiłem zabawną trzecioosobową strzelankę, skrojoną pod młodszych użytkowników. W Plants vs. Zombie: Battle for Neighborville dzieci mogą wziąć udział w zażartej wojnie pomiędzy uzbrojonymi po zęby roślinami a nieporadnymi zombiakami, które bardziej rozbawiają niż straszą.
Autor: Łukasz Morawski