Data modyfikacji:

Ile powinien jeść noworodek?

„Czy aby na pewno już się najadł?”, „Kiedy powinnam go znowu nakarmić?” – to jedne z wielu dylematów, z którymi spotykają się młodzi rodzice, zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Pożywienie jest kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju maluszka, dlatego nic dziwnego, że kwestia częstotliwości karmienia spędza ci sen z powiek. Dowiedz się, ile powinien jeść twój noworodek w pierwszych tygodniach życia.
ile powinien jeść noworodek

Karmienie – wasz czas na bliskość

Czy wiesz, że w noworodek ma bardzo wyostrzony zmysł dotyku? W pierwszych chwilach życia jest on o wiele silniejszy niż wzrok, dlatego tak istotne jest, aby poświęcać dużo czasu na przytulanie dziecka. Maluch rozpoznaje mamę natychmiastowo, głównie dzięki węchowi i słuchowi. Karmienie – zarówno naturalne, jak i mlekiem modyfikowanym – to nie tylko zaspokajanie fizjologicznej potrzeby, ale także czas budowania więzi. Maluch najlepiej czuje się wówczas, gdy jest blisko swojej mamy. To właśnie dlatego warto zadbać, aby codzienne picie mleka kojarzyło się dziecku jak najprzyjemniej.

Ile je noworodek? Schemat żywienia niemowląt

No dobrze – ale jak często należy karmić maluszka? Ile noworodek potrzebuje pokarmu? Czy częstotliwość różni się podczas karmienia naturalnego i sztucznego?

Według najnowszego schematu żywienia niemowląt, sformułowanego na podstawie badań Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, nie ma znaczenia, czy dziecko karmione jest mlekiem sztucznym, czy modyfikowanym. W pierwszym miesiącu użycia noworodek powinien jeść około 7 razy dziennie, a jeden posiłek powinien składać się z 110 ml mleka. Od 2 do 4 miesiąca życia maluszek powinien pić 120-140 ml mleka 6 razy dziennie.


Przeczytaj także: Herbatki dla niemowląt - które będą najlepsze?


Warto pamiętać, że schemat pokazujący, ile noworodek powinien jeść, nie musi być rozumiany dosłownie. Nowo narodzony maluch, który domaga się jedzenia 10 czy 12 razy na dobę to normalna sytuacja. Nie trzeba się martwić również wtedy, gdy dziecku od czasu do czasu zdarzają się dni, w których wypija mniej mleka.

Co ile noworodek powinien jeść?

Nieco istotniejszą kwestią od tej, ile noworodek je, jest częstotliwość przystawiania brzdąca do piersi lub butelki. Bardzo ważne jest, aby przerwy między posiłkami były równe i nie dłuższe niż 3 godziny.

Zasadę tę poleca się stosować również nocą. Systematyczność karmienia ułatwi maluszkowi przyzwyczajenie się do rytmu dobowego, a także zagwarantuje, że zawsze będzie on odpowiednio najedzony. Pamiętaj, że żołądek noworodka jest wielkości pięści, a dodatkowo bardzo szybko się opróżnia – dziecko nie ma więc możliwości najedzenia się „na zapas”.

Noworodek stracił na wadze! Co zrobić?

Wiele osób sądzi, że maluch przybiera na wadze od razu po przyjściu na świat. Jest wprost przeciwnie! Po urodzeniu noworodek może stracić nawet 6-9% swojej masy urodzeniowej. Wiąże się to z odprowadzaniem płynu owodniowego, który przedostawał się do organizmu maluszka w trakcie ciąży. Wobec tego nie martw się, gdy twój „pulpecik” po narodzinach zauważalnie schudnie – gdy już dostosuje się do życia poza macicą, na pewno zacznie przybierać na wadze.

Co ile noworodek je, czyli starcie teorii z praktyką

Mamy niezbyt optymistyczne wieści: musisz być przygotowana na sytuację, w której dziecko nie będzie chciało dostosować się do regularnego karmienia. Noworodek nie odróżnia dnia od nocy, śpi około 20 godzin na dobę, a pory posiłku po prostu wybiera sobie sam. Spokojnie – to zupełnie normalne! Dziecko, tak jak dorosły człowiek, miewa gorszy lub lepszy apetyt, dlatego jeśli twój maluszek rozwija się prawidłowo, nie stosuj się za wszelką cenę do norm ustalonych przez pediatrów. 
W ciągu dnia przystawiaj noworodka do butelki lub piersi regularnie, jednak gdy zauważysz, że nie jest zainteresowany jedzeniem, nie przymuszaj go do niego. Nocą nie budź dziecka na karmienie – po prostu zaczekaj, aż samo się o nie upomni. Picie mleka powinno kojarzyć się oseskowi z bezpieczeństwem i spokojem, a nie przymusem.

Ile noworodek pije mleka? Czy pije go za mało?

Jeśli twoja pociecha rośnie, wygląda zdrowo i ma odpowiedni rytm wypróżnień, najpewniej otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu i nie musisz mieć żadnych powodów do obaw. Warto jednak wiedzieć, jakie sygnały powinny zaalarmować mamę o niedostatecznej ilości przyjmowanego mleka. Gdy zauważysz u dziecka któryś z nich, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem!

Twój niepokój powinny wzbudzić:

  • nerwowość malucha po karmieniu,
  • rzadkie oddawanie moczu (mniej niż 5 razy na dobę),
  • ciemnożółty, silnie pachnący mocz (świadczy o odwodnieniu),
  • stolec o stałej konsystencji, pojawiający się rzadziej niż 2 razy dziennie,
  • zmęczenie, senność maluszka (musisz budzić go na karmienie),
  • żółty koloryt skóry dziecka,
  • odgłosy wydawane podczas karmienia (może być źle przystawiony do piersi).

Konsultacja z położną może być konieczna również wtedy, gdy po karmieniu twoje piersi nadal są twarde i pełne – wówczas będzie jasne, że dziecko nie najada się do syta.

Przydatne akcesoria do karmienia piersią

Niechęć malucha do jedzenia stosunkowo rzadko wiąże się z chorobami. Najczęstszą przyczyną niedostatecznego najadania się noworodka jest… zły sposób przystawiania go do piersi. Zwłaszcza młode mamy miewają problemy z odpowiednim nakarmieniem maluszka. 

Pomocne mogą okazać się akcesoria do karmienia, takie jak np. kapturki laktacyjne. To silikonowe nakładki na brodawki sutkowe, które pozwalają dziecku lepiej zassać się na piersi i wydobyć z niej większą ilość pokarmu.
Czasem wystarczy także zwykła zmiana pozycji do karmienia. Być może twojemu maluchowi jest po prostu niewygodnie? Warto wypróbować specjalne poduszki, które umożliwiają komfortowe przystawienie dziecka do piersi.
W sytuacjach, w których dziecko ma duży problem z piciem z piersi (nawet po zastosowaniu kapturków), ostatecznym rozwiązaniem okazuje się podawanie mleka w butelce. Wówczas wystarczy, że regularnie będziesz odciągać je dobrym, elektrycznym laktatorem.
To, ile noworodek powinien pić mleka, jest uzależnione od potrzeb maluszka. Pamiętaj, że nie ma górnej granicy dziennej ilości karmień, jednak gdy zauważysz, że dziecko je wyjątkowo niewiele, warto skonsultować się ze specjalistą.