Data modyfikacji:

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Lato, wakacje, upał, słońce – brzmi cudownie, ale uwaga: słońce może być niebezpieczne, zwłaszcza dla najmłodszych. Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybrać, by chronić ich oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych? Sprawdź.

Czy warto kupić okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Dlaczego najmłodsi potrzebują szczególnej ochrony przed słońcem? Oczy dziecięce są bardziej wrażliwe niż dorosłych i nie mają jeszcze zdolności obrony przed promieniowaniem.

Choć na rynku można znaleźć okulary przeznaczone nawet dla niemowląt, to uważa się, że dzieci w wieku poniżej 1. roku w ogóle nie powinny być eksponowane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli już decydujesz się na spacer z maluszkiem, to powinien odbywać się przed godziną 10 rano lub po 15, a więc wtedy, gdy słońce nie jest tak intensywne jak w okolicach południa. Dziecko powinno mieć czapeczkę z daszkiem lub kapelusz.

Niezależnie od wieku dziecka, wybierając okulary przeciwsłoneczne, zwróć uwagę na to, by nie tylko soczewki miały filtry, ale także oprawki były wykonane z bezpiecznych materiałów, wolnych od szkodliwych substancji BPA. Takie są np. oprawki marki Babiators. Zaprojektował je były amerykański pilot, który zainspirował się modelami używanymi właśnie przez pilotów, dlatego są solidne, bezpieczne i ładne. Chętnie swoim dzieciom kupują je gwiazdy, np. Sarah Jessica Parker czy Mariah Carey – nic dziwnego, to bardzo stylowe modele.

Przeczytaj również: Najlepsze zabawki do wody. Do kąpieli i do nauki pływania

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci kupić?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być:

  • Bezpieczne – chronić przed promieniowaniem UVA i UVB
  • Solidne – odporne na otarcia, zgniecenia
  • Modne – dzieci naśladują dorosłych i też chcą mieć okulary na czasie
  • Wygodne – oprawki powinny mieć anatomiczny kształt, nie mogą uciskać za uszami ani w głowę
  • O ciemnobrązowych lub ciemnozielonych szkłach – im ciemniejsze, tym lepsza ochrona oczu
  • Ładne – wybrany model powinien się dziecku podobać. By uniknąć rozczarowań, spróbuj kupować okulary razem z dzieckiem. Obejrzyjcie różne modele i porozmawiajcie o zaletach każdego z nich

Najważniejsze w okularach o ciemnych szkłach jest to, czy zapewniają odpowiednią ochronę oczu. Dojrzałe oczy osób dorosłych starają się radzić sobie z promieniowaniem UVA i UVB – potrafią je filtrować. Jednak po latach ekspozycji na słońce zdolności te mogą słabnąć, dlatego dorośli także powinni zabezpieczać oczy. Dziecięce oczy nie potrafią filtrować szkodliwych promieni, dlatego tak ważny jest wybór sprawdzonych okularów z ochronnymi filtrami. Nie kupuj więc tanich modeli na straganach w nadmorskich kurortach ani sezonówek dostępnych w sieciówkach. Szukaj tych, które mają ochronę o oznaczeniu w wysokości co najmniej 400 (UV400). Najlepiej też byłoby, gdyby filtr był wtopiony we wnętrze soczewki, a nie naniesiony tylko na powierzchnię szkła, ponieważ w razie zarysowań na soczewce uszkadza się też filtr.

Modne marki okularów przeciwsłonecznych dla małych dzieci

Modele dla dzieci często są kolorowe i zdobią je postaci z bajek – maluchom bardzo się podobają. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by okulary przeciwsłoneczne przede wszystkim spełniały funkcję ochronną, a dopiero potem były ładne i modne. Popularne marki to oczywiście Ray Ban, a wśród firm oferujących produkty dla dzieci na uwagę zasługują zwłaszcza produkty proponowane przez markę Chicco. Okulary te zapewniają wrażliwym oczom dziecka wysoką ochronę przed promieniami UVA i UVB. Soczewki są odporne na zarysowania, a elastyczna ramka idealnie dopasowuje się do kształtu głowy i twarzy dziecka. Modele te mają też kolorowe dekoracje 3D, przez co dzieci bardzo je lubią.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci lubiących aktywność

Młode sportsmenki i sportowcy, którzy jeżdżą na rowerach, hulajnogach czy rolkach, na pewno ucieszą się z okularów polaryzacyjnych, czyli takich, które dzięki specjalnym soczewkom odbijają mocne światło słoneczne, eliminując wszelkie odblaski. Dzięki temu słońce nie będzie raziło dziecka w oczy nawet pomiędzy godziną 11 a 15, kiedy świeci najmocniej.

Zabawne oprawki okularów przeciwsłonecznych dla małych dzieci

Oprócz bezpieczeństwa zwracamy też uwagę na wygląd. Dzieciom zazwyczaj podobają się okulary w śmiesznych oprawkach, np. w bardzo modnym ostatnio kształcie flamingów, gwiazdek, popularnych serduszek czy gwiazdek. Nieustającym przebojem są też modele z postaciami z bajek Disneya. Księżniczki, Auta, Roszpunka czy królewna Śnieżka – to niektóre z ulubionych bohaterów. Decydując się na takie modele, zwracaj uwagę, czy mają odpowiednie filtry UVA i UVB.