Data modyfikacji:

Odchudzanie a karmienie piersią

Autor: Sylwia Stwora

Chęć ekspresowego powrotu do sylwetki sprzed ciąży sprawia, że młode mamy po porodzie jak najszybciej rozpoczynają redukcję kilogramów. Niestety, karmiąc piersią i jednocześnie stosując restrykcyjną dietę zmniejszamy ilość i pogarszamy jakość mleka, a tym samym możemy zaszkodzić dziecku.

Przede wszystkim, po porodzie powinnaś uzbroić się w cierpliwość. Optymalny spadek wagi, który nie będzie wpływał niekorzystnie na Ciebie, pokarm, a tym samym dziecko wynosi 0,5 kg tygodniowo. Zbyt szybki powrót do ćwiczeń może spowodować krwotok czy różnego typu powikłania, zwłaszcza jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie lub poród przebiegał z komplikacjami. Optymalnym okresem, który pozwoli zagoić się ranom, a organizmowi dobrze zregenerować jest około 5-6 tygodni. Jednak zanim rozpoczniesz treningi, skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że jesteś gotowa na wzmożony wysiłek fizyczny. Pamiętaj także o stopniowaniu czasu i intensywności ćwiczeń. W kilka dni po porodzie możesz zacząć spokojne spacery i delikatne rozciąganie.

W trakcie karmienia piersią nie powinnaś stosować restrykcyjnej diety czy głodówki. Nagła utrata kilogramów może zakończyć się zasłabnięciem, anemią, brakiem pokarmu, a w najgorszym przypadku poważnymi problemami zdrowotnymi. Prowadzisz też do uwalniania się z organizmu dużej ilości toksyn i innych szkodliwych substancji, które mogą trafić do dziecka wraz z mlekiem.

Warto zauważyć, że laktacja sprzyja traceniu kilogramów przybranych w ciąży (pozwala spalić od 200-500 kcal dziennie), dlatego im będzie ona lepsza i dłuższa, tym będzie większym sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę. Jak widać karmienie piersią wraz ze stosowaniem diety opartej na pełnoziarnistych produktach, kaszach, warzywach i owocach, chudym nabiale i mięsie, rybach, owocach morza, daniach lekkostrawnych i przyrządzanych na parze lub grillowanych, a także ziołach, nasionach i zdrowych tłuszczach (oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy) może okazać się dobrym sposobem na odchudzanie po ciąży.

Dbaj o to, aby pić ok. 2 litrów wody dziennie, a ogólnie 2,5-3 litrów płynów w ciągu doby oraz jeść regularnie – co 3-4 godziny. Zapobiegnie to nagłemu spadkowi insuliny we krwi, a co za tym idzie zmniejszy ryzyko napadów wilczego głodu i nadmiernego apetytu na słodkości czy tłuste oraz wysokokaloryczne potrawy.

*Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!