Data modyfikacji:

Przegrzanie dziecka - co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania niemowlaka?

Wiele osób obawia się, że organizm dziecka może łatwo ulec wychłodzeniu, a przez to ono samo będzie często się przeziębiać. Tymczasem przegrzanie dziecka jest o wiele bardziej niebezpieczne. W przypadku zignorowania objawów może dojść nawet do sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Jak rozpoznać przegrzanie u niemowlaka? I przede wszystkim: jak do niego nie dopuścić?
przegrzanie dziecka
Do najczęstszych przyczyn przegrzania dziecka należy narażenie go na działanie wysokich temperatur. Zimą dzieje się tak na skutek nakładania wielu warstw grubej odzieży oraz nadmiernego ogrzewania pomieszczeń; latem najczęstszą przyczyną jest przebywanie na słońcu przez zbyt długi czas. Warto jednak pamiętać, że przegrzanie może być również efektem np. kąpieli w za ciepłej wodzie.

Przegrzanie niemowlaka - objawy

Przegrzanie noworodka, niemowlaka oraz starszego dziecka rozwija się etapami. Początkowo symptomy są stosunkowo subtelne; jeśli zostaną zignorowane, a przegrzewanie dziecka będzie trwało, może skutkować to poważną hipertermią, a nawet udarem cieplnym.

Do pierwszych objawów przegrzewania niemowlaka należy rozdrażnienie, widoczna senność i zmęczenie, płaczliwość, zaczerwienienie skóry twarzy oraz pojawienie się potówek.

Dlatego po zauważeniu, że dziecko jest marudne, należy skontrolować temperaturę jego ciała, na przykład poprzez dotknięcie karku i pleców. Jeżeli ten obszar jest gorący i mokry, jest to sygnał, że dziecko się przegrzewa.

Udar cieplny u niemowlaka - objawy

Warto wiedzieć, jakie są objawy udaru u niemowląt i małych dzieci. Należą do nich:
  • wysoka temperatura ciała,
  • brak pocenia się,
  • przyspieszony oddech i tętno,
  • sucha skóra,
  • płaczliwość i rozdrażnienie będące efektem bólu głowy,
  • wymioty.

Przegrzanie dziecka - jak postępować?

Gdy zauważymy objawy przegrzania organizmu u dziecka, najważniejsza jest natychmiastowa reakcja. 

Przede wszystkim dziecko musi być przeniesione w zacienione miejsce, a jego ciało ochładzane stopniowo za pomocą chłodnych okładów. Warto zapewnić ruch powietrza, np. poprzez użycie wiatraka lub wachlowanie.


Przeczytaj także: Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?


Jeżeli dziecko jest przytomne i nie wymiotuje, należy podawać mu płyny, najlepiej wodę niegazowaną.

Jeżeli stan poszkodowanego nie polepsza się, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną. Trzeba pamiętać, że w sytuacji, jaką jest przegrzanie noworodka, objawy udaru mogą pojawić się naprawdę szybko.

Przegrzanie dziecka a katar

Choć może to brzmieć zaskakująco, do najczęstszych długofalowych skutków przegrzewania niemowlaka należą... częste przeziębienia. 

Dzieje się tak z powodu zaburzenia termoregulacji organizmu - gdy jest on przyzwyczajony do wysokich temperatur, nie potrafi sobie poradzić z ochłodzeniem. W takiej sytuacji nie wyrównuje temperatury ciała dostatecznie szybko, co może prowadzić do przeziębień.

Jednak przede wszystkim należy pamiętać, że przegrzewanie może prowadzić do odwodnienia organizmu oraz udaru cieplnego, który w niektórych przypadkach może zagrażać życiu dziecka.

Jak zapobiegać przegrzaniu dziecka?

Chcąc zapobiegać przegrzewaniu niemowlaka, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • podczas przebywania na zewnątrz latem dziecko powinno unikać długich pobytów na słońcu i nosić przewiewną, chroniącą głowę czapkę,
  • wózek niemowlęcia należy osłaniać przeznaczoną do tego celu parasolką,
  • dziecko należy ubrać w tyle samo warstw ubrań, co siebie. W przypadku noworodków powinna być to tylko jedna warstwa więcej,
  • latem dziecko musi często pić,

  • w pomieszczeniu, w którym niemowlę przebywa, w ciągu dnia powinna panować temperatura 21-23 stopni Celsjusza, a w nocy - 18-19 stopni Celsjusza,
  • nie należy kąpać dziecka w gorącej wodzie. Temperatura powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza, co warto kontrolować za pomocą termometru.
Niestety, w świadomości wielu osób wciąż zakorzenione jest przekonanie, że dziecko należy szczelnie otulać przed jakimkolwiek zimnem. W dobie efektywnego ogrzewania oraz szczelnych okien nie ma jednak takiej konieczności. 

Pamiętajmy też, że sprawdzając, czy dziecku jest ciepło, nie można sugerować się tym, że ma ono zimne dłonie lub stopy; wynika to bowiem z nie w pełni rozwiniętego układu krążenia, a nie wychłodzenia. 

Autor: Katarzyna Jędrzejczak

Przegrzanie u dziecka - najczęściej zadawane pytania

Jakie są objawy przegrzania u dziecka?
Objawy przegrzania u dziecka mogą obejmować: wysoką temperaturę ciała, pocenie się, bladość skóry, osłabienie, senność, bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, a nawet utratę przytomności.

Jakie są przyczyny przegrzania u dziecka?
Przyczyny przegrzania u dziecka mogą być różne, ale najczęściej są to: upał, brak wentylacji, ciasne i ciepłe ubranie, brak dostępu do wody, długotrwałe przebywanie na słońcu.

Co należy zrobić, gdy dziecko jest przegrzane?
Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko jest przegrzane, należy natychmiast schłodzić jego ciało, zapewnić dostęp do wody, zdjąć niepotrzebne ubranie i umieścić dziecko w chłodnym miejscu. Jeśli objawy nie ustępują, należy pilnie skonsultować się z lekarzem.