Udar cieplny u niemowlaka - objawy
Warto wiedzieć, jakie są objawy udaru u niemowląt i małych dzieci. Należą do nich:
- wysoka temperatura ciała,
- brak pocenia się,
- przyspieszony oddech i tętno,
- sucha skóra,
- płaczliwość i rozdrażnienie będące efektem bólu głowy,
- wymioty.
Przegrzanie dziecka - jak postępować?
Gdy zauważymy objawy przegrzania organizmu u dziecka, najważniejsza jest natychmiastowa reakcja.
Przede wszystkim dziecko musi być przeniesione w zacienione miejsce, a jego ciało ochładzane stopniowo za pomocą chłodnych okładów. Warto zapewnić ruch powietrza, np. poprzez użycie wiatraka lub wachlowanie.
Przeczytaj także: Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?Jeżeli dziecko jest przytomne i nie wymiotuje, należy podawać mu płyny, najlepiej wodę niegazowaną.
Jeżeli stan poszkodowanego nie polepsza się, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną. Trzeba pamiętać, że w sytuacji, jaką jest przegrzanie noworodka, objawy udaru mogą pojawić się naprawdę szybko.
Przegrzanie dziecka a katar
Choć może to brzmieć zaskakująco, do najczęstszych długofalowych skutków przegrzewania niemowlaka należą... częste przeziębienia.
Dzieje się tak z powodu zaburzenia termoregulacji organizmu - gdy jest on przyzwyczajony do wysokich temperatur, nie potrafi sobie poradzić z ochłodzeniem. W takiej sytuacji nie wyrównuje temperatury ciała dostatecznie szybko, co może prowadzić do przeziębień.
Jednak przede wszystkim należy pamiętać, że przegrzewanie może prowadzić do odwodnienia organizmu oraz udaru cieplnego, który w niektórych przypadkach może zagrażać życiu dziecka.
Jak zapobiegać przegrzaniu dziecka?
Chcąc zapobiegać przegrzewaniu niemowlaka, należy przestrzegać kilku prostych zasad:
- podczas przebywania na zewnątrz latem dziecko powinno unikać długich pobytów na słońcu i nosić przewiewną, chroniącą głowę czapkę,