Data modyfikacji:

Sprawdzone sposoby na senność w ciąży

Senność to dolegliwość, która szczególnie dokucza większości przyszłych mam. W skrajnych przypadkach ospałość wyklucza normalne funkcjonowanie. A przecież, pomimo stanu błogosławionego, kobieta ciężarna wciąż ma wiele obowiązków i zadań. Jak zwalczyć senność w ciąży?
sennośc w ciąży

Skąd bierze się senność w ciąży?

Należy wiedzieć, że senność w ciąży to stan naturalny i poniekąd potrzebny. Zwłaszcza na samym jej początku organizm przechodzi bardzo intensywne zmiany, które kosztują go sporo energii. Nadmierna senność w 2. trymestrze ciąży jest spowodowana m.in. wzmożoną produkcją krwi, zmianami hormonalnymi, obniżeniem ciśnienia.

Wiemy jednak, że senność w ciąży dla wielu kobiet stanowi poważny problem. Jest dokuczliwa, zwłaszcza gdy trzeba zmierzyć się z pracą lub codziennymi obowiązkami w domu. Jeśli ospałość dotyczy i ciebie, nie martw się: istnieją metody na to, by z nią wygrać.

Jak pokonać senność w ciąży?

Senność może wystąpić na początku ciąży, w 3. trymestrze i przed porodem. Tak naprawdę nie istnieje reguła mówiąca, kiedy ten objaw ciąży się pojawi. Dowiedz się, jak reagować, gdy zauważysz ją u siebie.

Senność w ciąży? Zrób badania!

Kobieta w ciąży powinna poważniej podchodzić do regularnych badań diagnostycznych. Owszem, senność w ciąży to objaw naturalny, jednak w niektórych przypadkach może mieć związek z chorobami. Sprawdź poziom cukru we krwi i stan swojej tarczycy – być może ospałość to wynik cukrzycy ciążowe lub kłopotów hormonalnych.

Zadbaj o zdrowy sen

 Nie każda kobieta pamięta, że senność w ciąży miewa bardzo banalną przyczynę. Kobietom ciężarnym często trudniej się wyspać, zwłaszcza tuż przed porodem. Duży brzuch uniemożliwia wygodne ułożenie się, a huśtawka nastrojów utrudnia relaks.

Co możesz zrobić? Po pierwsze, zamów poduszkę ciążową w kształcie rogalika, która pozwoli ci komfortowo ułożyć się do snu. Po drugie, zatroszcz się o wieczorny relaks – niech nie zabraknie w nim ciepłej kąpieli, czytania ulubionej książki, słuchania muzyki relaksacyjnej.

Zdrowa dieta na senność w ciąży

Jeśli pozwalasz sobie na realizowanie wszelkich ciążowych zachcianek, może odbijać się to na twoim samopoczuciu. Aby uniknąć senności w ciąży, powinnaś stronić od słodyczy oraz innych źródeł cukrów prostych. Powód? Są one przyczyną gwałtownego podniesienia poziomu cukru i równie szybkiego jego opadania. Efektem jest silny spadek energii. Zamiast słodyczy, wybieraj zdrowe przekąski, takie jak orzechy, suszone i świeże owoce, domowej roboty koktajle.

Pamiętaj, że przyszła mama powinna wypijać znacznie więcej wody (nawet trzy litry dziennie). To poprawi funkcjonowanie metabolizmu i sprawi, że od razu poczujesz przypływ energii.

Ruch: sposób na walkę z sennością w ciąży

Brak ruchu u kobiet ciężarnych znacząco odbija się na samopoczuciu i powoduje ospałość. Nie popadaj w stagnację – każdego dnia znajdź czas na nieco aktywności. Istnieje wiele form sportu bezpiecznego dla ciężarnych, takich jak pływanie, joga, stretching, spacery.

A może kawa?

Usłyszałaś, że w ciąży nie wolno pić kawy? Nic bardziej mylnego! Jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś każdego dnia sięgała po filiżankę małej czarnej. Kobieta w ciąży może bez obaw przyjmować 200 mg kofeiny w ciągu doby.

Wygraj z sennością w ciąży

Ruch, dieta oraz zdrowy sen to niezawodne bronie w walce z sennością w ciąży, która utrudnia codzienne działanie. Pamiętaj także, że wcale nie musisz unikać swojej ulubionej kawy. Wypróbuj nasze sposoby i ciesz się okresem ciąży z mnóstwem pozytywnej energii.
Autorka: Joanna Stanuch