Data modyfikacji:

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Strach przed przedszkolem – w czym tkwi problem?

Pójście do przedszkola to przełomowy moment w życiu każdego dziecka. Zwykle to właśnie wtedy maluch zaczyna kontaktować się z większą grupą dzieci, ucząc się umiejętności społecznych. To również szkoła samodzielności – kilka godzin bez mamy, zostanie przeznaczone również na naukę samodzielnego jedzenia czy higieny osobistej.

Przeczytaj także: Wyprawka do przedszkola - co kupić i ile to kosztuje?

Nie każde z dzieci ochoczo opuszcza mieszkanie, by udać się do przedszkola. Maluch, który histeryzuje przed rozstaniem z rodzicem, nie jest dziwnym zjawiskiem. Gdy po kilku wizytach w przedszkolu tego typu zachowania miną, nie ma się czym martwić. Co jednak, jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola nawet po dłuższym czasie?

Serwis Dbam o siebie poleca: Co to jest dieta zupowa?

Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola?

1. Zbyt mało samodzielności

Nie można ukrywać, że rozstania z mamą boją się dzieci, które zbyt nadgorliwie były „chowane pod kloszem”. Jeśli do tej pory dziecko nie mogło bawić się z innymi brzdącami na placu zabaw, a mama towarzyszyła mu na każdym kroku, nic dziwnego, że dziecko źle znosi kilkugodzinne rozstanie z domem.

2. Potrzeba dominowania

Dzieci, które do tej pory nie musiały się niczym dzielić i nie uczyły się współpracy z innymi, mogą mieć problemy w odnalezieniu się podczas pierwszych dni w przedszkolu. Nagle okazuje się, że trzeba wykonać jakieś zadanie wspólnymi siłami, a każdy głos jest równie ważny. Jeśli twój maluch to typ dominujący, początki w przedszkolu nie będą proste.

3. Niskie poczucie własnej wartości

Dzieci są szczere – czasem do bólu. Dziecko, które usłyszy przykre słowa od swojego rówieśnika poczuje się gorsze, a to może przełożyć się na strach przed przedszkolem. Podobna reakcja może mieć miejsce, gdy dziecko czuje się gorsze, bo nie posiada modnego gadżetu lub zabawki.

4. Sprzeczki z kolegami

Jeśli twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola, być może weszło w konflikt z jednym z kolegów. Jeśli stało się ofiarą dokuczania, a w najgorszym wypadku – przemocy, będzie wymigiwało się od wizyt w przedszkolu.

Jak zwalczyć strach przed przedszkolem?

Jeśli niechęć do przedszkola wynika z faktu, że dziecko czuje się gorsze w grupie rówieśniczej, warto porozmawiać z wychowawczynią grupy. Być może powinna zwrócić baczniejszą uwagę na niewłaściwe zachowanie niektórych dzieci? Aby maluch nie czuł się gorszy z powodu nieposiadania modnej zabawki, można zaapelować, aby dzieci nie przynosiły żadnych, własnych zabawek do przedszkola. Rozmowy z przedszkolanką wymagają również wszelkie sytuacje, w których w grę wchodzi przemoc lub ubliżanie twojemu dziecku.

Przeczytaj także: Zestaw higieniczny przedszkolaka - jak go skompletować?

Czasem zdarza się i tak, że dziecko z natury jest nieśmiałe, a czas woli spędzać w domu niż z rówieśnikami. Co w takiej sytuacji? Staraj się podkreślać zalety przedszkola – przypominaj dziecku, jak miło spędziło czas z kolegami, jak ciekawe zajęcia odbyło. Dopytuj codziennie, co robiło w przedszkolu i chwal każde, małe osiągnięcie.
Strach przed przedszkolem jest powszechnym problemem, z którym borykają się dzieci wchodzące do nowej grupy rówieśniczej. Dobry kontakt rodzica z maluchem oraz obserwowanie jego zachowania na pewno ułatwią odnalezienie się w nowej sytuacji.