Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola?
1. Zbyt mało samodzielności
Nie można ukrywać, że rozstania z mamą boją się dzieci, które zbyt nadgorliwie były „chowane pod kloszem”. Jeśli do tej pory dziecko nie mogło bawić się z innymi brzdącami na placu zabaw, a mama towarzyszyła mu na każdym kroku, nic dziwnego, że dziecko źle znosi kilkugodzinne rozstanie z domem.
2. Potrzeba dominowania
Dzieci, które do tej pory nie musiały się niczym dzielić i nie uczyły się współpracy z innymi, mogą mieć problemy w odnalezieniu się
podczas pierwszych dni w przedszkolu. Nagle okazuje się, że trzeba wykonać jakieś zadanie wspólnymi siłami, a każdy głos jest równie ważny. Jeśli twój maluch to typ dominujący, początki w przedszkolu nie będą proste.
3. Niskie poczucie własnej wartości
Dzieci są szczere – czasem do bólu. Dziecko, które usłyszy przykre słowa od swojego rówieśnika poczuje się gorsze, a to może przełożyć się na strach przed przedszkolem. Podobna reakcja może mieć miejsce, gdy dziecko czuje się gorsze, bo nie posiada modnego gadżetu lub zabawki.
4. Sprzeczki z kolegami
Jeśli twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola, być może weszło w konflikt z jednym z kolegów. Jeśli stało się ofiarą dokuczania, a w najgorszym wypadku – przemocy, będzie wymigiwało się od wizyt w przedszkolu.
Jak zwalczyć strach przed przedszkolem?
Jeśli niechęć do przedszkola wynika z faktu, że dziecko czuje się gorsze w grupie rówieśniczej, warto porozmawiać z wychowawczynią grupy. Być może powinna zwrócić baczniejszą uwagę na niewłaściwe zachowanie niektórych dzieci? Aby maluch nie czuł się gorszy z powodu nieposiadania
modnej zabawki, można zaapelować, aby dzieci nie przynosiły żadnych, własnych zabawek do przedszkola. Rozmowy z przedszkolanką wymagają również wszelkie sytuacje, w których w grę wchodzi przemoc lub ubliżanie twojemu dziecku.
Przeczytaj także: Zestaw higieniczny przedszkolaka - jak go skompletować?Czasem zdarza się i tak, że dziecko z natury jest nieśmiałe, a czas woli spędzać w domu niż z rówieśnikami. Co w takiej sytuacji? Staraj się podkreślać zalety przedszkola – przypominaj dziecku, jak miło spędziło czas z kolegami, jak ciekawe zajęcia odbyło. Dopytuj codziennie, co robiło w przedszkolu i chwal każde, małe osiągnięcie.