Data modyfikacji:

List do Mikołaja. Jak napisać list? Wzory

List do Mikołaja to dla każdego dziecka ważny element magicznych świąt – nie można o nim zapomnieć! Sprawdź, jak pomóc maluchowi go napisać i ozdobić oraz jak zaadresować tę ważną kopertę. Podpowiadamy także, jak sprawić, by Mikołaj… odpowiedział!

list do mikołaja

Co jest potrzebne, by napisać list do Mikołaja?

Pierwsze, czego potrzebujesz, aby napisać wraz z dzieckiem list do Mikołaja i stworzyć piękne wspomnienia, to… czas. W okresie przedświątecznym wszyscy mamy całe mnóstwo obowiązków, a doba wydaje się być krótsza niż zawsze. Nie zapominaj jednak o tym, co jest naprawdę ważne: nie pozwól, żeby usunięcie kurzu z szafek i wyczyszczenie okien stało się ważniejsze od podkreślenia magii świąt.
Po drugie, potrzebujesz oczywiście pewnych akcesoriów. Aby list do Mikołaja odpowiednio się prezentował, powinien być napisany na porządnym, grubym papierze i włożony do odpowiednio dużej koperty.

W końcu po trzecie – nie może zabraknąć dekoracji. Przygotuj się do zabawy i kup kredki, klej, brokat, wycinanki czy papierowe śnieżynki. Wszystko to, co na pewno spodoba się twojemu dziecku.

Jak napisać list do Mikołaja?

Pierwszy punkt to rozmowa z dzieckiem – maluchy najchętniej wymieniłyby tylko podarunki ze swoich marzeń, ale przecież list do Mikołaja to nie lista zakupów. Wyjaśnij, że aby Mikołajowi nie było przykro, trzeba się najpierw z nim przywitać i napisać kilka słów o sobie. Każdy porządny list ma też oczywiście odpowiednie zakończenie.

Jeśli właściwie i ty nie wiesz, jak napisać list do Mikołaja, aby wszystko miało „ręce i nogi”, to mamy dla ciebie kilka podpowiedzi – możesz ich użyć.

List do Mikołaja: wzory

  • Wzór numer 1
„Drogi święty Mikołaju!

Na początku chciałabym Cię serdecznie pozdrowić. Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie w porządku i jesteś zdrowy. W tym roku byłam bardzo grzeczna, nauczyłam się nawet jeździć na rowerze i pisać. Z okazji świąt marzę o kilku prezentach. Są to:…

Pozdrawiam serdecznie,
Twoja Zuzia”
  • Wzór numer 2
„Kochany Mikołaju!
Mam na imię Julia i mam 5 lat. Mieszkam z rodzicami w Warszawie. Mam też siostrę, która ma dwa latka. Wiem, że przynosisz grzecznym dzieciom prezenty, a ja byłam bardzo grzeczna. Sprzątam swoje zabawki, nie rysuję już po ścianach i prawie umiem myć sama zęby. Dlatego proszę Cię, żebyś przyniósł mi…

Razem z mamą przygotujemy dla Ciebie ciasteczka i mleko. Mam nadzieję, że będą Ci smakować.
Ściskam Cię mocno,

Julia”
  • Wzór numer 3
„Kochany Mikołaju!

Cieszę się, że znowu mogę napisać do Ciebie list. Przez cały rok bardzo starałem się być grzeczny. Czasem mi nie wychodziło, ale wtedy zawsze przepraszałem. Często pomagam rodzicom – ścieram kurze i sprzątam swoje zabawki. Mam nadzieję, że za każdym razem to widziałeś! Na święta chciałbym dostać cztery prezenty, są to:…
Pozdrowienia,

Antoś”
  • Wzór numer 4
„Cześć kochany Mikołaju!

Mam nadzieję, że jesteś zdrowy i nadal rozdajesz dzieciom prezenty. Chciałbym, żebyś do mnie przyjechał, przygotuję dla Ciebie mleczko i ciasteczka. Przez cały rok byłem bardzo grzeczny. Już nie płaczę, kiedy idę do przedszkola i pomagam mamie pchać wózek z moją siostrzyczką. Dla niej też możesz coś przynieść! Na święta bardzo chciałbym dostać…

Buziaki,

Twój Pawełek.”

Oczywiście to tylko wzory – równie dobrze możesz nie podpowiadać maluchowi i napisać wraz z nim śmieszny list do Mikołaja. Warto wówczas odłożyć go do pudełka na pamiątki i wrócić do niego po latach.

Jak ozdabia się listy do Mikołaja?

Samo napisanie listu to oczywiście trochę za mało – dzieło powinno zostać jeszcze udekorowane. To szczególnie ważne w przypadku kilkulatków, które nie potrafią jeszcze samodzielnie pisać. Dzięki ozdabianiu listu poczują, że mają ważny wkład w jego tworzenie.

List do Mikołaja (jak i kopertę), możesz ozdobić np. poprzez posmarowanie kartki klejem biurowym i posypanie jej brokatem. Dziecko może też nakleić na kartkę wycięte wcześniej śnieżynki. Jeśli tylko masz więcej akcesoriów, to możesz użyć kokardek, serduszek, świetnym pomysłem jest również wycięcie dekoracyjnych wzorów za pomocą specjalnego dziurkacza.

Uwaga! Pamiętaj, że list do Mikołaja nie musi być idealny. Nie mów dziecku, że „wystarczy mała choinka” czy „już za dużo dekoracji”. Jeśli maluch chce poszaleć – niech szaleje. Dla niego im więcej dekoracji, tym piękniejszy list.

Gdzie wysyła się listy do Mikołaja?

List jest już gotowy? Świetnie, teraz trzeba go tylko wysłać. Masz aż kilka opcji do wyboru.
  • „Wyślij” list do pudełka na pamiątki
Jeśli tylko masz ochotę zachować list do Mikołaja, to po prostu połóż go na parapecie w pokoju dziecka, a potem zabierz, kiedy ono zaśnie. To świetny sposób na zachowanie tej pięknej, a często i zabawnej pamiątki. Pamiętaj tylko, żeby na pewno zabrać list – jeśli zapomnisz, dziecko będzie rano zrozpaczone!
  • Wyślij list… do babci i dziadka
Świetnym pomysłem jest wysłanie listu do babci i dziadka. Dzięki temu dziadkowie nie tylko dowiedzą się, czego pragnie ich wnuczka lub wnuczek, ale będą mogli też uszczęśliwić maluszka odpowiedzią.
  • Wyślij list do Finlandii
Możesz też tak zupełnie naprawdę wysłać list do Mikołaja – najsłynniejszy adres to ten w Finlandii:

Santa Claus Arctic Circle 96930
Rovaniemi
Finlandia

Jeśli tylko w taki sposób zaadresujecie kopertę, z pewnością dotrze tam, gdzie trzeba.
  • Wyślij list do Mikołaja w Polsce
Adres to: Biuro Listów do Świętego Mikołaja
Polska Wioska Świętego Mikołaja
Przystanek Mikołajów
57-215 Srebrna Góra

Elfi – list do Mikołaja

Pisanie listu do Mikołaja jest ekstra, ale jeszcze wspanialsza jest… odpowiedź od świętego! Od kilku lat jest to możliwe dzięki stronie elfi.pl, z której co roku korzysta wielu rodziców. Na czym polega cała zabawa?

Najpierw rodzic musi dokonać zakupu: może być to albo kupno „prawdziwego listu od Mikołaja” albo specjalnego filmu, w którym Mikołaj zwraca się do dziecka. Każda atrakcja jest spersonalizowana – malec widzi swoje zdjęcia (w przypadku filmu), a święty zwraca się bezpośrednio do niego (film lub list).

Takie urozmaicenie nie jest drogie – list kosztuje około 20 złotych, wideo: 40 zł (film dla jednego dziecka) lub 50 zł (film dla rodzeństwa). Atrakcja cieszy się fantastycznymi opiniami i stanowi niezwykły, magiczny dodatek do świątecznego klimatu.

List do Mikołaja: jak hamować dziecięcy rozmach?

Na koniec rozwiązanie drobnego problemu: co robić, jeśli lista prezentów przygotowana przez dziecko jest naprawdę bardzo długa? To niestety możliwe – dzieci przecież zakładają, że upominki nic nie kosztują i wystarczy być grzecznym, żeby otrzymać wszystkie.

Rozwiązanie jest proste. Zanim zaczniecie pisać list do Mikołaja, wytłumacz maluszkowi, że niestety nie jest tak, że można zamawiać nieskończoną liczbę prezentów – wówczas podarki nie zmieściłyby się w workach i na saniach. Zaproponuj, że powiesz malcowi, kiedy już wystarczy i w odpowiednim momencie powiedz: „stop”. Możesz też uderzyć w czułe struny, przy okazji ucząc malca wrażliwości i dostrzegania potrzeb innych. Wówczas warto powiedzieć: „Gdybyś ty zażyczyła sobie aż 10 prezentów, wtedy inne dzieci dostałyby tylko po jednym albo wcale. I byłoby im bardzo, bardzo smutno”. Maluch z pewnością to zrozumie.