Pozostałe czynniki sprzyjające pieluszkowemu zapaleniu skóry:
- biegunka;
- alergia;
- długotrwała antybiotykoterapia;
- obecność drożdżaków w kale dziecka.
Pieluszkowe zapalenie skóry - leczenie
Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry należy rozpocząć od ustalenia przyczyny schorzenia. W tym celu warto skupić się na pielęgnacji skóry dziecka w okolicy pieluszkowej, przeanalizować jej każdy krok, by wyłapać i wyeliminować ewentualne błędy. Warto też zaopatrzyć się w produkty, które zadbają o delikatną skórę malucha, złagodzą objawy zapalenia i będą zapobiegać im w przyszłości.
Skóra dziecka powinna być jak najdłużej nieokryta pieluszką. To bardzo ważne, ponieważ skóra po prostu powinna mieć czas, by się zregenerować, a wilgotne środowisko w pieluszce i utrudniona cyrkulacja powietrza w okolicy pupy i narządów płciowych nie sprzyja wyleczeniu. Wielu z was pewnie się zastanawia, w trosce o czystość swojego domu, jak to zorganizować, by dziecko nie zasiusiało całego pokoju. Nieocenione będą podkłady jednorazowe, na których niemowlę powinno leżeć. Nóżki i stopy oraz zewnętrzne narządy płciowe (szczególnie chłopca) możesz ewentualnie przykryć suchą tetrą. Oczywiście zatrzymanie malucha w jednej pozycji nie zawsze jest możliwe, szczególnie, jeśli już się sam podnosi i raczkuje. Dlatego musisz się przygotować na to, że maluch może coś zabrudzić. Zanim rozbierzesz dziecko od pasa w dół, zwróć uwagę na temperaturę panującą w pokoju i postaraj się ją dopasować do potrzeb malucha.
Pieluszkowe zapalenie skóry - kiedy do lekarza?
Jeśli na skórze dziecka zauważysz krosty, pęcherze, grudki lub żółtawe strupy należy niezwłocznie udać się do lekarza. Pediatra powinien zdiagnozować pieluszkowe zapalenie skóry, ale w niektórych przypadkach konieczne może się okazać wykonanie dodatkowych badań - np. badania mykologicznego (w przypadku podejrzenia drożdżycy skóry), naskórkowych testów płatkowych, które stosuje się przy podejrzeniu alergii kontaktowej i rzadziej biopsji.