Data publikacji:

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry i jak sobie z nim radzić?

Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i wymaga szczególnej pielęgnacji. Odparzenia pieluszkowe dotyczą wielu noworodków i niemowląt. Sprzyja temu brak dostatecznej cyrkulacji powietrza w okolicy pieluszkowej. Poznaj domowe sposoby na pieluszkowe zapalenie skóry u dziecka. Sprawdź, jaki krem na pieluszkowe zapalenie skóry wybrać.

pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry. Co sprzyja odparzeniom pupy dziecka?

  • Uszkodzenie naskórka (maceracja)

Delikatna skóra dziecka jest bardzo podatna na podrażnienia. Chodzi tutaj zarówno o uszkodzenia mechaniczne, które mogą wystąpić w wyniku nadmiernego podcierania skóry chusteczką czy ręcznikiem, jak i te wywołane przez stosowanie kosmetyków, które nie są przeznaczone do pielęgnacji skóry malucha.


Przeczytaj także: Potówki u niemowlaka. Przyczyny, objawy i leczenie

  • Przewlekłe pocieranie skóry przez pieluchę

Skóra w miejscu tarcia o pieluszkę jest podrażniona. Zmiany lokalizują się najczęściej w okolicy wewnętrznej powierzchni ud, na wypukłej powierzchni narządów płciowych, pośladkach i w okolicy pasa.

  • Niedostateczna higiena

Zalegające przez dłuższy czas resztki kału podrażniają skórę. Zalegający mocz w pieluszce też może sprzyjać zapaleniu, dlatego tak ważna jest częsta higiena i częste zmienianie pieluszki.
Pozostałe czynniki sprzyjające pieluszkowemu zapaleniu skóry:
  • biegunka;
  • alergia;
  • długotrwała antybiotykoterapia;
  • obecność drożdżaków w kale dziecka.

Pieluszkowe zapalenie skóry - leczenie

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry należy rozpocząć od ustalenia przyczyny schorzenia. W tym celu warto skupić się na pielęgnacji skóry dziecka w okolicy pieluszkowej, przeanalizować jej każdy krok, by wyłapać i wyeliminować ewentualne błędy. Warto też zaopatrzyć się w produkty, które zadbają o delikatną skórę malucha, złagodzą objawy zapalenia i będą zapobiegać im w przyszłości.

Skóra dziecka powinna być jak najdłużej nieokryta pieluszką. To bardzo ważne, ponieważ skóra po prostu powinna mieć czas, by się zregenerować, a wilgotne środowisko w pieluszce i utrudniona cyrkulacja powietrza w okolicy pupy i narządów płciowych nie sprzyja wyleczeniu. Wielu z was pewnie się zastanawia, w trosce o czystość swojego domu, jak to zorganizować, by dziecko nie zasiusiało całego pokoju. Nieocenione będą podkłady jednorazowe, na których niemowlę powinno leżeć. Nóżki i stopy oraz zewnętrzne narządy płciowe (szczególnie chłopca) możesz ewentualnie przykryć suchą tetrą. Oczywiście zatrzymanie malucha w jednej pozycji nie zawsze jest możliwe, szczególnie, jeśli już się sam podnosi i raczkuje. Dlatego musisz się przygotować na to, że maluch może coś zabrudzić. Zanim rozbierzesz dziecko od pasa w dół, zwróć uwagę na temperaturę panującą w pokoju i postaraj się ją dopasować do potrzeb malucha.

Pieluszkowe zapalenie skóry - kiedy do lekarza?

Jeśli na skórze dziecka zauważysz krosty, pęcherze, grudki lub żółtawe strupy należy niezwłocznie udać się do lekarza. Pediatra powinien zdiagnozować pieluszkowe zapalenie skóry, ale w niektórych przypadkach konieczne może się okazać wykonanie dodatkowych badań - np. badania mykologicznego (w przypadku podejrzenia drożdżycy skóry), naskórkowych testów płatkowych, które stosuje się przy podejrzeniu alergii kontaktowej i rzadziej biopsji. 
Jeśli zapalenie skóry jest bardzo rozległe i objawy nie ustają, warto skonsultować sposób leczenia z pediatrą. Specjalista może przepisać maści ze sterydami, które działają przeciwzapalnie i sprawdzą się w przypadku ciężkiego pieluszkowego zapalenia skóry. W zależności od przyczyny, lekarz może też podjąć decyzję o wprowadzeniu leków przeciwko drożdżakom, preparatów łagodzących objawy alergii lub maści z antybiotykiem.

Pieluszkowe zapalenie skóry - czym smarować?

Kremy na odparzenia pieluszkowe są dostępne w każdej drogerii i aptece. Skutecznie łagodzą podrażnienia, działają kojąco i chronią naskórek przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Należy je stosować, gdy zmiany już wystąpiły lub gdy skóra w okolicy pieluszkowej jest zdrowa, ale wymaga nawilżenia. 
Produkty na odparzenia pieluszkowe często zawierają cynk, który stosowany w niewielkiej ilości korzystnie wpływa na zdrowie skóry, ale nakładany na skórę zbyt często i w nadmiernej ilości, może wręcz wysuszać skórę malucha i ją dodatkowo podrażniać. Dlatego raczej nie zaleca się stosować takich kremów przy okazji każdej zmiany pieluszki. Wystarczy stosować je raz dziennie, np. na noc lub rzadziej. Zwróć uwagę, by nakładać jedynie cieniutką warstwę kremu na odparzenia na skórę dziecka. To w zupełności wystarczy.

Dobry krem na odparzenia powinien też zawierać lanolinę, która dodatkowo chroni skórę dziecka przed szkodliwym działaniem moczu i kału. W okresie gojenia, gdy naskórek się łuszczy, warto stosować wówczas maści natłuszczające lub tzw. emolienty.

Pieluszkowe zapalenie skóry - domowe sposoby:

  • kąpiel w krochmalu;
  • kąpiel z dodatkiem siemienia lnianego;
  • kąpiel z dodatkiem naparu rumiankowego;
  • kąpiel z dodatkiem soli morskiej;
  • zasypka na skórę w okolicy pieluszkowej z mąki ziemniaczanej.

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

  • Woda podstawą higieny, czyli przemywaj skórę za pomocą wody bez żadnych dodatków po oczyszczeniu skóry z moczu i kału przed zmianą pieluszki na czystą.
  • Osuszaj skórę w okolicy pieluszkowej przed założeniem nowej pieluchy. Wilgoć sprzyja odparzeniom, dlatego nigdy nie zakładaj nowej pieluszki, gdy skóra malucha jest nieosuszona.
  • Zastąp wilgotne chusteczki wacikami nasączonymi przegotowaną wodą. Wokół mokrych chusteczek istnieje wiele kontrowersji. Obecnie nie zawierają już dodatku alkoholu czy podrażniających skórę aromatów, ale zawierają substancje, na które dziecko może być uczulone. Lepiej na co dzień zastąpić je wilgotnymi wacikami i korzystać z nich tylko w sytuacjach awaryjnych.
  • Wietrz skórę dziecka w okolicy pieluszkowej przy każdej okazji, nie zakładaj maluchowi czystej pieluszki, jeśli nie musisz.