Data modyfikacji:

Jak zbudować ściankę wspinaczkową w pokoju?

Co każde dziecko chciałoby mieć w swoim pokoju? Nie jest to już ani komputer, ani telewizor. Teraz najmodniejsza jest ścianka wspinaczkowa. Można ją zrobić samodzielnie. Jak? Sprawdzamy.

ścianka wspinaczkowa w pokoju
Zmiana aranżacji w pokoju to bardzo przyjemny czas dla każdego młodego człowieka. Odświeżyć ścianę można na wiele sposobów – modne, białe cegły lub czerwone, jak na peronie z filmu „Harry Potter”. Jednak obecnie najmodniejsza wśród aktywnych młodych ludzi jest ścianka wspinaczkowa we własnym pokoju. Zobaczmy, jak wykonać ją tak, by była bezpieczna, solidna, ładnie się prezentowała i zachęcała do ćwiczeń.

Jak zbudować ściankę wspinaczkową – niezbędne elementy

Przede wszystkim potrzebna będzie solidna podstawa, do której przykręcisz stopnie wspinaczkowe. Może to być płyta-sklejka lub grubsze drewniane panele. Niektórzy odradzają montowanie płyty typu OSB w miejscach dla dzieci, ponieważ uważa się, że klej, którym sklejone są fragmenty drewniane w płycie, może być szkodliwy. Dlatego bezpieczniej jest wybrać jednolite drewno, które oczywiście będzie odpowiednio droższe od płyty sklejkowej. Ale jeśli np. ścianka będzie zamontowana w korytarzu lub miejscu, w którym dzieci nie śpią, to możesz użyć też sklejki. Można też spróbować przykręcić stopnie wspinaczkowe bezpośrednio do ściany, ale pod warunkiem, że nie jest to ścianka karton-gipsowa – ta będzie za mało stabilna.

Jeśli wybierzesz płytę OSB, potrzebne będą też kantówki, czyli grube listewki drewniane, które najpierw trzeba przykręcić do ściany, tworząc stelaż, na którym zamontujesz płytę. Zaopatrz się też w odpowiedniej wielkości kołki rozporowe do przykręcenia listew do ściany oraz wkręty do drewna, którymi zamocujesz płytę do listewek.

Kamienie, czyli uchwyty do ścianki wspinaczkowej

By powstała ścianka wspinaczkowa z prawdziwego zdarzenia, potrzebne będą oczywiście kamienie do wspinaczki, czyli stopnie, na których dziecko może stawiać stopy i chwytać się ich rękoma. Można je kupić w sklepach internetowych, np. na Ceneo.pl, w przystępnej cenie za komplet kilkunastu stopni. Ale można też zrobić je samodzielnie z drewna. Podczas konstruowania stopni trzeba zwrócić uwagę, by kamienie były bezpieczne. Drewno musi być absolutnie gładkie, bez zadr i wystających sęków, które mogłyby utrudniać chwytanie i stawianie stóp. Samodzielnie wykonane stopnie można też polakierować, ale surowe, naturalne drewno także się sprawdzi i będzie ładnie wyglądało.

Ścianka wspinaczkowa z liną

Jeśli ścianka wspinaczkowa będzie wysoka lub długa, warto dołączyć do ścianki linkę, która ułatwi wspinanie, zwłaszcza po ściankach pionowych. Zazwyczaj liny przypisane są do konkretnego wieku dzieci i wagi, dlatego wybierając je, miej na uwadze dzieci, które będą korzystać ze ścianki, którą budujesz. Lina powinna być odpowiednio gruba, może też mieć punkty do trzymania lub supły.

ABC ścianki wspinaczkowej dla dzieci, czyli: zanim zaczniecie się wspinać

Ścianka wspinaczkowa w pokoju dziecka to świetny pomysł na to, by młody człowiek utrzymał dobrą formę i na pewien czas oderwał się od ekranu telefonu. Wspinanie wzmacnia mięśnie i poprawia koordynacje ruchową. Uczy też planowania i wspiera rozwój orientacji przestrzennej. Jeśli twoje dziecko jeszcze nie ma pewnych ruchów i odrobinę obawia się wspinać, możecie wspólnie wybrać się do miejsca, gdzie profesjonalni instruktorzy uczą wspinaczki. Na tych ściankach obowiązującą zasadą jest podążanie szlakiem – a więc wspinanie się po stopniach w danym kolorze. Można oczywiście iść swoją drogą, ale drogi w kolorach są przemyślane i odpowiednio zaplanowane, mają również różne stopnie trudności.

Warto też zadbać o wygodny strój przy wspinaniu się – elastyczny i nie krępujący ruchów. Dziewczynki powinny też spiąć włosy i zdjąć biżuterię. Do ekwipunku prawdziwego wspinacza czy wspinaczki należą oczywiście jeszcze buty – te w miejscach, gdzie trenuje się wspinanie, można wypożyczyć, ale lepiej mieć własne.

Oczywiście w domowych warunkach na ściankach wspinaczkowych dla dzieci nie obowiązuje ani strój, ani buty, warto jednak pamiętać, by dziecko miało na sobie swobodne ubranie. Możecie też wspólnie obejrzeć filmiki instruktażowe, na których pokazywane są podstawowe uchwyty, kroki i właściwa postawa ciała.