Zdrowie dziecka

rozwój wcześniaka

Rozwój wcześniaka – miesiąc po miesiącu

2022-02-20
Aż 6% dzieci w Polsce rodzi się przedwcześnie. Ich rodzice mają wiele powodów do zmartwień, ale najczęściej obawiają się tego, jak będzie rozwijała się ich pociecha. Dowiedz się, od czego zależy ryzyko wystąpienia u dziecka nieprawidłowości rozwojowych i w jaki sposób sprawdza się rozwój wcześniaka miesiąc po miesiącu.
płaska główka u niemowlaka

Płaska główka u niemowlaka – co robić?

2022-02-19
Płaska główka u niemowlaka, w języku medycznym zwana plagiocefalią, to dość często występująca przypadłość. Wyjaśniamy, dlaczego dochodzi do takich nieprawidłowości w rozwoju dziecka i co powinni zrobić rodzice, którzy zauważą tego typu asymetrię.
jak ćwiczyć mięśnie kegla

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Dlaczego warto skupić się na tej partii mięśniowej?

2022-02-17
Mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna macicy. Gdy są osłabione – po ciąży, porodzie czy po prostu wskutek starzenia się organizmu, u kobiety może zacząć występować problem z nietrzymaniem moczu. Na szczęście w wielu przypadkach można zażegnać tę przypadłość dzięki prostym treningom. Sprawdź, jak ćwiczyć mięśnie Kegla i zacznij robić to już dziś.
biegunka u małych dzieci

Biegunka u dzieci: co można podać?

2022-02-15
Biegunka u małych dzieci może przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. Jest powodowana przez zakażenia bakteryjne i wirusowe, alergie i zatrucia pokarmowe. Przy biegunce małe dziecko szybko się odwadnia, co zagraża jego zdrowiu, a nawet życiu. Dowiedz się, co można podać, gdy dziecko ma biegunkę.
kobieta

Objawy menopauzy po 40-tce. Jakie są objawy przekwitania?

2022-02-13
Choć menopauza zazwyczaj kojarzona jest jako zjawisko zachodzące u kobiet po 50. roku życia, aż u jednej na sto kobiet występuje ono aż o dekadę wcześniej. Sprawdź, jakie są objawy menopauzy po 40. i dlaczego czasem pojawia się ona tak szybko.
gotowanie

Pomysły na kolację dla dziecka. Smaczne i zdrowe

2022-02-04
Zbilansowana dieta ma duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. W pełnowartościowym posiłku powinno znajdować się wiele niezbędnych składników odżywczych. Problem pojawia się często podczas komponowania wieczornego menu. Wielu rodziców zastanawia się, jak przygotować zdrową i smaczną kolację dla dzieci. Czym zastąpić zwykłe kanapki nie spędzając całego wieczoru w kuchni? Zobacz ciekawe pomysły na kolację dla dziecka. Dzięki tym prostym wskazówkom sprawnie wyczarujesz pyszne dania dla malucha.
Niemowle

Objawy odwodnienia u dziecka. Jak nawodnić niemowlę?

2022-01-28
Odwodnienie pojawia się na skutek gwałtownej utraty wody i elektrolitów z organizmu. Najczęściej jego przyczyną są infekcje żołądkowo-jelitowe, wiążące się z wymiotami i biegunką. Objawów odwodnienia u dziecka nigdy nie wolno bagatelizować – w niektórych przypadkach może zagrażać ono zdrowiu, a nawet życiu. Sprawdź, jak reagować, gdy maluch zdradza objawy niedostatecznego nawodnienia.
witamina C

Witamina C dla dzieci: jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

2022-01-18
Witamina C dla dzieci: jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? - swiat-rodzicow Witamina C dla dzieci jest niezbędna dla zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia, zwiększenia odporności. Pełni wiele ważnych funkcji, dlatego należy regularnie badać jej poziom, a w razie niedoborów zmienić dietę oraz zastosować suplementacje. Czym dokładnie jest witamina C, jaka witamina C dla dzieci będzie najlepsza?
dziecko na kolanach

Kiedy można sadzać dziecko na kolanach?

2022-01-17
Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle fascynujące, szczególnie dla rodziców, którzy śledzą każdy jego ruch. Wiele osób chciałoby, żeby niemowlak jak najszybciej siedział lub stał, dzięki czemu otworzy się przed nim nowa, ciekawa perspektywa i możliwości. Nie warto jednak przyspieszać spraw, najważniejsze, by mięśnie i kręgosłup były gotowe na nowe pozycje. Rodzice zastanawiają się jednak, kiedy można sadzać dziecko na kolanach, żeby było to dla niego zdrowe. Zależy to od kilku czynników.
test owulacyjny

Na czym polega test owulacyjny?

2022-01-03
Test owulacyjny pomaga określić termin owulacji, co jest niezwykle istotne dla par starających się o dziecko. Jest bardzo wiarygodny, a jego wykonanie nie sprawia żadnego problemu. Jak działa test owulacyjny? Kiedy najlepiej go zrobić i jak odczytać wyniki? Sprawdź w artykule!
dziewczynka

Ropień na dziąśle u dziecka: co stosować?

2021-12-28
Ropień na dziąśle u dziecka to najczęściej niewielka wypukłość w kolorze odmiennym od naturalnego koloru dziąsła. Pęcherzyk wypełniony jest płynem, z którego - po uciśnięciu - może wypłynąć treść ropna. Jeśli maluch skarży się na ból zęba, koniecznie sprawdź, czy pojawił się ropień u dziecka na dziąśle. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny powstawania ropnia na dziąśle, jak przebiega leczenie oraz poznasz domowe sposoby na ropień na dziąśle.
ospa

Ospa u dzieci: objawy

2021-12-08
Ospa wietrzna to jedna z najbardziej powszechnych chorób wieku dziecięcego – szacuje się, że nawet 90% przypadków zachorowań dotyczy właśnie najmłodszych. Nie każdy rodzic wie jednak, jak ją rozpoznać. Jeśli i ty masz wątpliwości, koniecznie przeczytaj – wyjaśniamy, jak wygląda początek ospy u dziecka i jak przebiega ona w późniejszych okresach.

Zadbaj o zdrowie maluszka