Data modyfikacji:

Gry dla nastolatków. Propozycje gier planszowych dla młodzieży

Okres nastoletni to czas w życiu człowieka, w którym wyrabiamy swoje gusta, poszerzamy wiedzę i rozwijamy pasje. W przerwie od uprawiania sportu lub grania na konsoli, warto czasami przysiąść ze znajomymi do dobrej planszówki – trzeba jedynie wiedzieć, jakie produkcje wybrać, żeby nie zrazić młodzieży. W tym tekście przyjrzymy się najciekawszym grom planszowym dla nastolatków.

gry planszowe dla nastolatków

Gry planszowe dla młodzieży – ranking najlepszych gier dla nastolatków

Wszystkie produkcje, jakie znalazły się w zestawieniu, dobierane były na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl oraz wedle moich preferencji. Każdy z wymienionych tytułów przeznaczony jest dla graczy powyżej czternastego roku życia.
  1. Gra o Tron (Galakta)
  2. Mage Knight: Ultimate Edition
  3. Horror w Arkham
  4. Scythe
  5. Brass: Lancashire
  6. Aeon’s End
  7. Star Wars: Rebelia
  8. Zombicide – Zielona Horda
  9. Fallout (Galakta)
  10. Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Gra o Tron (Galakta)

Serial „Gra o Tron” dobiegł końca, a ósmy sezon mocno spolaryzował fanów produkcji HBO. Jeśli nie podobało wam się zakończenie finałowej serii, to sami napiszcie własną historię Znanego Świata. W grze planszowej macie dostęp do wielkiej mapy podzielonej na najważniejsze królestwa znane z serialu i książek. Zadaniem graczy jest przejęcie kontroli nad jak największym terenem i pozbycie się wrogich armii. Na Żelaznym Tronie może zasiąść wyłącznie jedna osoba.

Mage Knight: Ultimate Edition

Mage Knight to doskonała gra planszowa dla nastolatków, która łączy w sobie ciekawą rozgrywkę oraz dobrze napisaną historię. Gracze wcielają się w tytułowych Rycerzy Magów, czyli potężnych wojowników niestroniących od walk z najgorszymi maszkarami. Nie są to jednak wolne jednostki, ponieważ władze trzyma nad nimi Rada Pustki. Tylko od graczy zależeć będzie, czy przyjmą role wiernych sługusów, czy wybiorą wolność. Edycja Ultimate zawiera podstawową wersję gry oraz trzy dodatki.

Horror w Arkham

Mitologia Cthulhu stworzona przez pisarza H.P. Lovecrafta to niezwykle wdzięczny temat na gry komputerowe oraz planszowe. Twórcy Horroru w Arkham wykorzystali w pełni potencjał materiału źródłowego, oddając w ręce graczy produkcję, której udało się oddać atmosferę obłąkania znaną z książek Samotnika z Providence. Uczestnicy zabawy wcielają się w badaczy odkrywających mroczną tajemnicę tytułowej wyspy Arkham.

Scythe

Fabuła Scythe została osadzona w uniwersum 1920+ wykreowanym przez polskiego grafika Jakuba Różalskiego. Planszówka nie tylko czerpie z jego pomysłów, ale w grze znajdziecie także fantastyczne rysunki artysty utrzymane w klimatach dieselpunkowych. Rozgrywka przeznaczona jest dla pięciu graczy wcielających się w przywódców narodów Europy Wschodniej. Wojnę wygrywa ta osoba, której uda się przejąć kontrolę nad terytoriami wrogich frakcji.

Brass: Lancashire

Jeśli szukacie dobrej gry edukacyjnej dla młodzieży, to Brass: Lancashire będzie odpowiednim wyborem. Produkcja zabiera uczestników zabawy do czasów Rewolucji Przemysłowej i pozwala wcielić się w przemysłowców rozwijających swoje interesy. W grze liczy się przede wszystkim zmysł strategiczny, nastawiony na zwiększanie zysków. Brass stroni od losowości, kładąc nacisk na twardą ekonomię, dlatego tytuł wymaga od graczy pełnego skupienia.

Aeon’s End

W Aeon’s End twórcy położyli ogromny nacisk na współpracę pomiędzy graczami. Tylko dzięki skutecznej kooperacji osoby biorące udział w zabawie będą w stanie pozbyć się wspólnego wroga. Rozgrywka polega na budowaniu talii kart, które podczas kolejnych tur są na nowo tasowane. Dzięki temu walce towarzyszy większy chaos i niepewność, czy uda się osiągnąć upragniony cel. W grze ważne jest stosowanie przemyślanych taktyk, bo tylko wtedy gracze są w stanie pokonać przeciwników.

Star Wars: Rebelia

Gry integracyjne dla młodzieży powinny cechować się przede wszystkim ciekawą rozgrywką oraz długim czasem zabawy. Star Wars: Rebelia spełnia oba warunki, ponieważ gra potrafi wciągnąć nawet na kilka godzin. W tym czasie gracze wezmą udział w kosmicznych bitwach pomiędzy wojskami Sojuszu Rebeliantów a Imperium Galaktycznym. W produkcji, oprócz standardowych jednostek, dostępni są także znani z kinowej sagi bohaterowie, jak Luke Skywalker, Han Solo czy Darth Vader.

Zombicide – Zielona Horda

Za Zombicide stoi ciekawy koncept, który sam z siebie zasługuje na uwagę. Gra bowiem opowiada o inwazji żywych trupów, ale nie w rzeczywistych realiach, tylko w krainie fantasy. Zombiakami nie są również ludzie, lecz agresywni Orkowie. Gracze muszą zebrać siły, aby wspólnie powstrzymać rozprzestrzenianie się zielonej zarazy. Do dyspozycji oddano im aż ponad siedemdziesiąt pięknie wykonanych figurek, które pozwalają lepiej wczuć się w atmosferę gry.

Fallout (Galakta)

Popularna seria gier komputerowych doczekała się także własnego planszówkowego odpowiednika. W grze Fallout przenosimy się do odległej przyszłości, w której resztki społeczeństwa próbują radzić sobie po nuklearnej katastrofie. Ziemia wypełniła się ponadto wszelkiej maści monstrami zagrażającymi życiu ludzi. Tylko od graczy zależy, czy będą współpracować, czy wolą przemierzać pustkowia w samotności.

Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Marka The Lord of the Rings cały czas ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek ulegnie to zmianie. Dowodem na to może być gra planszowa dla nastolatków Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie. Produkcja wyróżnia się nie tylko ciekawie rozpisaną fabułą, ale również świetnie zrealizowanymi figurkami przedstawiającymi najważniejsze rasy z tego uniwersum. Jeśli jesteście miłośnikami twórczości J.R.R. Tolkiena, obowiązkowo powinniście sprawdzić tę produkcję.