Data modyfikacji:

Polecane gry logiczne dla dzieci

Logiczne myślenie może być całkiem przydatną umiejętnością w dorosłym życiu. Jeśli więc chcecie, żeby w przyszłości wasze dziecko potrafiło odnaleźć się w zalewie informacji oraz w odpowiedni sposób przetwarzało zdobytą wiedzą, to czym prędzej musicie z nim przeprowadzać odpowiednie ćwiczenia. Idealnym na to sposobem są gry logiczne dla dzieci, które nie tylko rozwiną pracę ich mózgu, ale również dostarczą mnóstwo przyjemności.
gry logiczne dla dzieci

Najlepsze gry logiczne dla dzieci

Gry planszowe oraz karciane były dobierane do zestawienia na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl. Każda z wymienionych poniżej produkcji oferuje treści odpowiednie dla dzieci od co najmniej szóstego roku życia.
  1. Ubongo
  2. Story Cubes
  3. Mastermind
  4. Orbis
  5. Jungle Speed. Złap Totem
  6. Blokus
  7. Cortex 2. Dla Dzieci
  8. Dooble Wodoodporne
  9. Mi Pasuje!
  10. Pingwiny Na Lodzie


Ubongo

Zasady Ubongo od wydawnictwa Egmont są niezwykle proste, ale droga do celu już nie jest taka oczywista. Zadanie graczy polega na układaniu na planszy specjalnych kafelków w taki sposób, żeby wypełnić wyznaczone przez twórców pola. Konfiguracji jest naprawdę sporo, dlatego niekiedy trzeba się mocno nagłówkować, aby znaleźć odpowiednią konfigurację.

Producent przygotował aż ponad czterysta zadań, dzięki czemu w Ubongo można bawić się miesiącami. Jedna rozgrywka zamyka się w około dwudziestu pięciu minutach. Ogromnym atutem produkcji jest też to, ze można w nią grać samemu.

Story Cubes

Story Cubes to fantastyczna gra logiczna dla dzieci, której zasady zachęcają do kreatywnego myślenia. Rozgrywka polega na tym, że gracze rzucają dziewięcioma kośćmi, a następnie opowiadają własną historię. Na każdej z kostek widnieją najróżniejsze obrazki i to właśnie one mają być podstawą do opowieści.

Jedynym warunkiem jest rozpoczęcie od zwrotu „Dawno, dawno temu” lub „Pewnego razu”, a potem można popłynąć ze swoją fantazją. Warto grać wspólnie z dziećmi w Story Cubes, żeby opowiadać im własne historie, co może być inspiracją dla ich unikatowych fabuł.

Mastermind

Mastermind to fajna gra logiczna, w której to uczestnicy zabawy ustalają zasady. Do rywalizacji musi stanąć dwóch graczy odpowiedzialnych za układanie na drewnianej planszy kolorowych lub czarno-białych kołeczków.

Celem drugiej osoby jest odgadnięcie zawartego w kołeczkach ukrytego kodu przez drugiego gracza. Gra ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność zauważania związków przyczynowo-skutkowych. Rozgrywka jest krótka, dlatego świetnie sprawdzi się w przerwie pomiędzy lekcjami lub przed snem.

Orbis

Stworzona przez Tima Armstronga gra pozwala dzieciom wcielić się w bogów kreujących własne światy. Każdy z uczestników otrzymuje kartę kreatora, a następnie co turę losuje jeden ze specjalnych kafli potrzebny do rozbudowy swojego regionu.

Możliwości tworzenia światów jest naprawdę wiele, dlatego Orbis zachęca do wielokrotnego powtarzania rozgrywki. Produkcja została dostosowana do maksymalnie czterech użytkowników, zaś czas jej gry obliczono na około czterdzieści pięć minut.

Jungle Speed. Złap Totem

Jeśli szukacie w grach logicznych dla dzieci rozgrywki stawiającej na zręczność oraz spostrzegawczość, to Jungle Speed. Złap Totem powinno spełnić wasze oczekiwania. Na stole rozkładane są najróżniejsze karty o konkretnych symbolach. Jeśli gracze wyłożą dwa takie same kartoniki, to czym prędzej muszą łapać za tytułowy totem ustawiony pomiędzy nimi. Ten kto złapie go jako pierwszy wygrywa rundę, zaś przeciwnik zgarnia wszystkie karty.

Blokus

Blokus to ciekawa wariacja popularnej gry wideo Tetris. W przypadku tej gry planszowej również mamy do czynienia ze specyficznymi klockami, lecz zasady rozgrywki są zgoła odmienne. Dwóch (lub maksymalnie czterech) graczy układa naprzemiennie na planszy swoje klocki w taki sposób, żeby stykały się one z elementami innych uczestników zabawy. Wygrywa ta osoba, która w ciągu jednej rundy pozbędzie się największej liczby klocków.

Cortex 2. Dla Dzieci

Prawdopodobnie nie znajdziecie w sprzedaży innej gry logicznej dla dzieci, która tak dobrze ćwiczyłaby ich pamięć. W Cortex 2 na stole rozkładane są karty o różnych fakturach. Gracze muszą im się przyglądać przez trzydzieści sekund, a następnie odpowiedzieć na przygotowane przez twórców pytania. Producent przygotował aż kilka rodzajów zadań, dzięki czemu gra szybko się nie nudzi i cały czas stanowi wyzwanie.

Dooble Wodoodporne

Klasyczne Dooble to produkcja, która polega na jak najszybszym odnajdywaniu dwóch takich samych symboli na okrągłych kartach rozstawianych na stole. Edycja Wodoodporne została przygotowana w taki sposób, żeby można było w nią grać w wodzie. Jeśli więc wasze dziecko ma problemy z kąpielą, to możecie je zabawić przy pomocy Dooble, pokazując przy okazji, że zabawa w wannie też może być fajna.

Mi Pasuje!

Mi Pasuje! to ciekawa gra matematyczna, w której gracze muszą układać na planszy kartoniki z rurkami o różnych kolorach i cyfrach. Kafelki trzeba rozstawiać w taki sposób, aby tworzyły spójną kombinację. Początkowo rozgrywka może wydawać się skomplikowana, jednak jej opanowanie nie powinno sprawić dzieciom większych problemów.

Pingwiny Na Lodzie

Jeśli wasze dzieci zwracają uwagę na warstwę wizualną gier planszowych, to tą produkcją będą zachwycone. Twórcy Pingwinów Na Lodzie umieścili w pudełko kilka figurek tytułowych zwierzątek oraz plastikowe kostki imitujące tafle lodu. Gracze muszą układać je na planszy w taki sposób, żeby pingwiny znajdowały się w wyznaczonych przez zadania miejscach.