Data publikacji:

Najlepsze prezenty dla dzieci, czyli jakie? Przegląd najlepszych prezentów dla dzieci

Chyba nie ma na świecie dziecka, które nie lubiłoby dostawać prezentów. I tych urodzinowych, i tych bożonarodzeniowych, a nawet tych zupełnie bez okazji. Ale nie ma też rodzica, dziadka, cioci czy wujka, którzy nie zachodziliby w głowę, co dziecku sprawi największą radość. A czy ty wiesz, co kupić malcowi, by nie tylko wywołać chwilowy uśmiech na jego twarzy, lecz naprawdę sprawić mu wiele radości na długi czas? Nie? Podpowiadamy!
najlepsze prezenty dla dzieci

Najlepsze prezenty dla dziewczynek w różnym wieku

Małe dzieci lubią zabawki, które mogą pewnie trzymać w dłoni. Dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzają się proste rozwiązania. Klocki Duplo, farby w sztyfcie lub takie do malowania palcami, organiczna ciastolina czy masa plastyczna z foremkami to świetny wybór dla małych rączek. Dziewczynki w wieku 2-4 lata ucieszą się również z drewnianych puzzli czy magnetycznych układanek. A jeśli twój budżet nie jest bardzo ograniczony, możesz wybrać rowerek biegowy, jeździk w kształcie ulubionego zwierzątka dziewczynki czy dmuchany skoczek. Dzieci w tym wieku lubią bawić się przebijankami, stolikami edukacyjnymi czy instrumentami muzycznymi. Elektroniczne pianinko, tamburyn czy tęczowe marakasy rozwiną u niej poczucie rytmu i wzmocnią motywację do nauki.

Najlepsze prezenty dla 6-9-latek

Dziewczynki w wieku 6-9 lat to już małe kobietki, które potrafią czytać, pisać, liczyć i chętnie bawią się same. Potrafią sobie zorganizować czas bez udziału dorosłych, mają swoje pierwsze poważne sekrety, a jednocześnie wciąż potrzebują przestrzeni na zabawę. Niemniej jednak najlepsze prezenty dla 6-latki to wciąż zabawki, które rozwijają motorykę małą i lateralizację. Chcąc jej sprawić przyjemność, postaw na proste a jednocześnie kreatywne prezenty. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju akcesoria plastyczne, np. stempelki, zestawy zmazywalnych długopisów czy wyszywanki. Dziewczynce w tym wieku dużą frajdę może sprawić brokatowy pamiętnik z jednorożcem lub zestaw kreatywny do tworzenia bransoletek, a także jej pierwsza książka kucharska (napisana z myślą o dzieciach) lub jedna z kultowych pozycji literatury dziecięcej, np. „Rutka” lub „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek”.

Co ucieszy starsze dziewczynki?

Starsze dziewczynki coraz mniej czasu spędzają na zabawie, a coraz chętnie zajmują się swoimi dorosłymi sprawami. Spotykają się z koleżankami, więcej czasu spędzają na nauce, a jednocześnie mają już swoje zainteresowania. Być może dziewczynka, którą chcesz obdarować podarunkiem, uprawia jakiś sport. A może interesuje się historią, geografią. Dobrze ją delikatnie podpytać, by mówiąc kolokwialnie, nie przestrzelić prezentu. Skup się raczej na jej potrzebach, aniżeli na tym, co uważasz za praktyczne bądź ładne. Najlepszy prezent dla 11-latki to taki, który ucieszy ją samą. Mogą to być wrotki lub deskorolka, a może puzzle 3D z 1000 elementów. Przy nieco większym budżecie możesz zdecydować się na rower, tablet, akcesoria do telefonu lub smartwatch. Wszystko zależy od tego, co twoja nastolatka lubi!

Prezenty dla chłopca w każdym wieku

Chłopcy niezależnie od wieku uwielbiają bawić się samochodami, klockami, żołnierzykami i robotami. Chociaż każdy z nich wybierze inny rodzaj zabawki. Najlepsze prezenty dla dwulatka to duże samochodziki pewnie leżące w dłoni, drewniane klocki, z których będzie budować wieże, lub gumowe zwierzątka, idealne do zabawy w domu, piaskownicy, a nawet w kąpieli. Dwulatek chętnie będzie przeglądał książeczki z kolorowymi, tekturowymi stronami lub z pomocą taty zbuduje tory dla drewnianej kolejki. 3-5-latek wciąż najbardziej ucieszy się z zabawek, które pomogą mu zaangażować we wspólnie spędzany czas rodziców i rodzeństwo. Możesz wybrać dla niego proste gry planszowe, np. takie rozwijające wyobraźnię i umiejętności malca. Poszukaj tzw. Story Cubes – gry z kostkami, na których zamiast odpowiedniej ilości oczek, są obrazki. To świetna gra dla dzieci niepotrafiących jeszcze liczyć. Chłopiec w tym wieku ucieszy się również z podarunku rozwijającego jego motorykę dużą. Zestaw do mini koszykówki, hulajnoga czy piłka do kopania to wręcz idealne wybory dla przedszkolaka.

Z kolei starsi chłopcy chętnie spędzają dużo czasu na wspólnych zabawach z rówieśnikami. Dlatego im radość sprawią zestawy klocków LEGO, kolejka na baterie lub tory i samochodziki Hot Wheels. Pętle, wyrzutnie i monster trucki idealnie nadają się do wyścigów grupowych. Bardziej kreatywnego chłopca zainteresują z pewnością klocki magnetyczne i roboty, które będzie mógł samodzielnie złożyć. Modele statków, samolotów czy popularnego Star Wars to kolejne hity wśród uczniów.

Najlepsze prezenty dla nastolatka

Chłopcy w wieku 11-12 lat nie spędzają już tak dużo czasu na zabawie. Zdecydowanie bardziej cieszą ich ruch na świeżym powietrzu oraz integracja z rówieśnikami. Jeśli chcesz sprawić nieco przyjemności młodszemu nastolatkowi, rozważ zakup hulajnogi, deskorolki, gry na jego ukochaną konsolę lub gadżetu elektronicznego. Budzik Minecraft czy kubek z klocków LEGO również ucieszy chłopca, który zabawki rzucił już w kąt. Świetnym pomysłem na prezent dla niego będzie mechaniczny robot kodujący, rozwijający kreatywność i zdolności manualne, lub tzw. prezent przeżycie. Lot balonem czy przejazd Monster Truckiem z opiekunem, a nawet szkolenie na patent żeglarski to świetne pomysły na prezent urodzinowy dla nastolatka.Teraz już wiesz, jakie są najlepsze prezenty dla dzieci w różnym wieku. Na co się zdecydujesz przy najbliższej okazji?
Autor: Magdalena Hensoldt-Fyda