Data publikacji:

Pióro wieczne dla dzieci: jakie wybrać?

Wybór pióra dla dziecka nie taki łatwy. Wbrew pozorom wybór pióra wiecznego dla dziecka nie jest prosty. Jest kilka aspektów nad którymi warto się zastanowić, by przygoda z nauką pisania sprawiała przyjemność i pobudzała do chęci ćwiczenia. Ponadto dobrze dobrane pióro wpływa na rozwój koordynacji pomiędzy sprawnością palców dłoni, nadgarstków i oczu. Z pewnością ważnym jest, by rozpoczynająca się przygoda ze szkołą sprawiała przyjemność i mobilizowała do ćwiczeń. W końcu dla dziecka to nowy etap w życiu, zatem istotnym jest by był kojarzony w sposób przyjemny i dobry.

pioro wieczne dla dzieci

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pióra wiecznego?

Pióro towarzyszące małemu człowiekowi powinno być nade wszystko wytrzymałe. Jest bowiem narażone na masę wstrząsów i upadków.

Ponadto powinno być ono dostosowane do małej dłoni dziecka. Odpowiednio dopasowane pióro bezsprzecznie jest wyprofilowane w sposób, który umożliwia wygodne i niewymagające wysiłku utrzymywanie pomiędzy palcem wskazującym, a kciukiem. Oczywiście z możliwością jednoczesnego opierania się na środkowym palcu. Odpowiednie pióro jest o tyle ważnym wyborem, iż dzieci rozpoczynające naukę, nie mają jeszcze ukonstytuowanej asymilacji prawidłowego trzymania pióra. Dlatego potrzebują wsparcia, aby mięśnie dłoni nie były narażone na zbytnie przeciążenie, co mogłoby wywołać zniechęcenie.

Dlatego kluczowe znaczenie mają tutaj zagłębienia w oprawce oraz łatwy do uchwycenia, trójkątny kształt. Dobrze wyprofilowane pióro pomaga utrzymać się na odpowiedniej wysokości, zapewniając stabilne trzymanie i zapobiegając notorycznemu wyślizgiwaniu się z dłoni.

Pierwsze pióro dla dziecka

Bez wątpienia pierwsze pióro do pisania dla dzieci powinno posiadać uchwyt “wymuszający” prawidłowe trzymanie. Dla dzieci leworęcznych należy wybrać pióro dostosowane do pisania lewą dłonią.

Ważnym jest, by pióro ze stalówką dla dzieci miało miękką stalówkę, dzięki czemu będzie gładko sunąć po papierze bez konieczności używania nacisku.

Bez wątpienia pióro dla pierwszoklasisty musi posiadać atrakcyjny dla dziecka kolor. Ponieważ w tym wieku dla chłopców używanie przedmiotów w “dziewczyńskich” kolorach jest nie do pomyślenia. Z kolei dziewczynki z pewnością zachwycą się piórem w kolorze różowym. Warto też zwrócić uwagę na pióra z motywami nawiązującymi do ulubionych bohaterów bajek.

Kolejnym ważnym aspektem są dodatkowe gadżety jakie zawiera pióro. Z pewnością pomocne przy nauce pisania są dostępne obecnie w sprzedaży pióra z korektorem, który umożliwia zmazywanie popełnianych błędów.

Przed zakupem warto też zyskać pewność, że dane pióro zostało wyposażone w naboje standardowej wielkości. Zapobiegnie to późniejszym problemom związanych z zakupem kolejnych.

Pióro ze stalówką dla dzieci kontra pióro kulkowe

Pióro kulkowe dla dzieci wydaje się być słuszniejszym wyborem na pierwsze pióro dla dziecka. Głównie z uwagi na fakt, iż nie posiada stalówki. Z kolei wyglądem bardziej przypomina długopis. Jest zatem łatwiejsze w prowadzeniu po papierze i nie pozostawia kleksów. Jeżeli jednak istnieje wymóg, by pióro było ze stalówką należy zwrócić szczególną uwagę by była ona miękka, elastyczna i stabilna. Najlepiej sprawdzają się stalówki irydowe.

Jakie pióro wieczne dla dzieci wybrać? Gdzie szukać odpowiedniego?

Ciekawe propozycje piór dla pierwszoklasistów znajdują się na Ceneo.pl. Na szczególną uwagę zasługuje pióro Zenith Omega Pióro Wieczne Z Irydową Stalówką.

Głównie z uwagi na stalówkę zakończoną irydową kulką. Samo pióro jest lekkie i dobrze wyprofilowane. Z kolei wybór kolorów zadowoli zarówno dziewczynki jak i chłopców.

Pióra Herlitz Pióro Wieczne Dla Leworęcznych My Pen Fioletowe 80728 oraz Herlitz Pióro Wieczne Dla Leworęcznych My Pen Miętowo-Fioletowe 80728 są dostosowane specjalnie dla osób posługujących się lewą ręką. Dodatkowo posiadają piękne i atrakcyjne kolory.

Nie warto oszczędzać na zakupie pióra

Wartym podkreślenia jest fakt, iż nie warto oszczędzać na zakupie pióra dla dziecka. Oszczędność taka może się w szybkim tempie okazać pozorną, ponieważ pod wpływem niekontrolowanego nacisku nie wprawionej jeszcze dłoni, stalówka ulegnie złamaniu. Ponadto niska jakość pióra może przyczynić się do słabszego rozwoju motoryki i doprowadzić do zniechęcenia dziecka do ćwiczeń.

Pióro wieczne dla dzieci – krótkie podsumowanie.

Reasumując powyższe informacje, poszukując pierwszego pióra dla dziecka należy przede wszystkim uwzględnić by miało ono:

  • wygodny do trzymania, odpowiednio wyprofilowany uchwyt,
  • miękką i elastyczną stalówkę najlepiej irydową,
  • odpowiednią lekkość i ciekawy, przyjazny dla dziecka wygląd.

Trójkątny kształt i dobrze wyprofilowany uchwyt gwarantują najlepszy możliwy kontakt palców z przyborem, który warunkuje prawidłowe trzymanie i brak problemów z ciągłym wyślizgiwaniem.

Dobrym rozwiązaniem, jeżeli nauczyciel wyrazi zgodę jest pióro kulkowe, z uwagi na łatwość w użyciu. Jednakże w przypadku wymogu pióra ze stalówką, najlepszym wyborem są stalówki irydowe. Mocne, ale jednocześnie elastyczne, łatwe do prowadzenia po papierze.

Lekkość pióra ma wbrew pozorom niebagatelne znaczenie. Młody człowiek godzinami ćwiczy sztukę pisania, zatem ciężkie pióro może szybko przemęczać niewprawną dłoń.

Ważnym aspektem jest też przyjazny dla dziecka wygląd. Ulubiony kolor lub bohater kreskówki uwieczniony na piórze, z pewnością doda mu atrakcyjności i przyczyni się do chęci podjęcia mozolnych ćwiczeń z pisania.

Obowiązek szkolny jest dla dziecka stresującym, nowym etapem w życiu. Dlatego warto zrobić wszystko by pociecha mogła wejść w ten etap z uśmiechem i radością. Zapewniając przybory ułatwiające pokonywanie szkolnych wyzwań i stanowiące jednocześnie dla młodego człowieka atrakcję.

Autor: Jadwiga Kucharczyk