Kiedy zacząć naukę samodzielnego picia?
Rozszerzanie diety najczęściej zaczyna się między 4 a 6 miesiącem życia dziecka. Wtedy też powinniśmy dodatkowo podawać maluchowi wodę do picia. Często naturalnym wyborem staje się
butelka ze smoczkiem, w której niemowlaki dostają także mleko.
Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Lekarze pediatrzy, doradcy laktacyjni i doświadczeni rodzice radzą, aby w momencie wprowadzania do diety innych płynów niż mleko, wybrać odpowiedni kubek dla dziecka. Pozwoli to w późniejszym czasie łatwiej odzwyczaić go od ssania piersi czy butelki.
Dodatkowo, podczas picia z kubeczka, dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i ust, uczy się połykania i oddychania, a także chwytania.
Pierwszy kubek dla dziecka – jaki wybrać?
Przedstawiamy wam przegląd najpopularniejszych kubków do nauki picia. Nie ma jednego najlepszego, który uwielbiają wszystkie dzieci. Dlatego też rodzice często decydują się na zakup przynajmniej dwóch rodzajów – jednego do domu i drugiego, który sprawdzi się w podróży.
Rodzaje kubków dla dzieci
Jeszcze kilka lat temu pierwszym i oczywistym wyborem rodziców był kubek niekapek. Lekki, plastikowy, z wygodnymi uszkami i twardym ustnikiem z małą dziurką, z którego, podczas picia, dziecko nie wyleje na siebie całej zawartości. Ostatnio jednak lekarze i logopedzi przestrzegają, że przy długim stosowaniu kubki niekapki mogą zwiększać ryzyko wad zgryzu. Dlatego też ten model jest coraz mniej popularny.