Data publikacji:

Jakie kapcie do żłobka wybrać?

Kapcie to jeden z najważniejszych elementów wyprawki malucha, który wybiera się do żłobka. Dziecko będzie nosić je kilka godzin dziennie, dlatego warto podejść do ich wyboru poważnie. Podpowiadamy, jakie kapcie do żłobka okażą się najlepszym rozwiązaniem dla wygody i zdrowia brzdąca.

kapcie do żłobka
Stało się: zapisałeś swoje dziecko do żłobka. Teraz czeka cię kompletowanie ekwipunku malucha, w którym powinny znaleźć się między innymi buciki zmienne. Ich wybór bywa trudny, zwłaszcza jeśli do tej pory maluch poruszał się głównie boso. Jakie kapcie do żłobka będą komfortowe i bezpieczne dla maluszka?

Kapcie do żłobka – must have w wyprawce maluszka

Do żłobka można zapisać dzieci już w wieku poniżej 3. roku życia. Wielu rodziców decyduje się na taki krok po to, by móc wrócić do pracy, a także zapewnić malcowi pierwsze kontakty z rówieśnikami. Rozłąka z bobasem często wiąże się ze stresem, między innymi dlatego, że należy go odpowiednio przygotować do pobytu w żłobku.

W wyprawce dziecka do żłobka powinny znaleźć się ubranka, przybory higieniczne, pościel oraz oczywiście buciki zmienne. Te ostatnie niejednokrotnie spędzają sen z powiek rodzicom. Jakie paputki do żłobka będą najlepszym rozwiązaniem?

Zdrowy rozwój stóp dziecka

Być może w domu twoje dziecko spędza czas przede wszystkim boso. Zdaniem specjalistów to najzdrowsze rozwiązanie, które nie ogranicza rozwoju stóp i znacznie ułatwia naukę chodzenia. Udowodniono, że stópka, która ma pełny kontakt z podłożem, rozwija się zdrowo. Rzadziej dotyczą jej również problemy anatomiczne, takie jak płaskostopie. Należy również pamiętać, że właściwy rozwój stóp przekłada się na całą postawę ciała dziecka. To właśnie dlatego twój maluch jak najczęściej powinien przebywać boso.

Niestety, w żłobkach obowiązuje określony dress code, podyktowany bezpieczeństwem oraz higieną. Właśnie dlatego paputki najprawdopodobniej okażą się koniecznością. Jak więc wybrać te najzdrowsze i najwygodniejsze dla malucha?

Jakie pantofle do żłobka? 7 ważnych zasad

Dokonując zakupu, trzeba wziąć pod uwagę wiele okoliczności. Pantofle do żłobka muszą być na tyle wygodne, aby dziecko mogło bez problemu spędzić w nich kilka godzin dziennie. Nie mogą również krępować rozwoju małej stópki.

Poniżej radzimy, na co zwracać uwagę, kupując pierwsze kapcie do żłobka dla bobasa.

1. Kapcie dla dzieci do żłobka – odpowiedni rozmiar

Zamawiając kapcie dla swojego dziecka, pamiętaj, że długość wkładki powinna być o 6 - 8 mm dłuższa niż całkowita długość stópki. Stopa dziecka powinna swobodnie „pracować” w bucie. Ponadto stopa dziecięca rośnie bardzo szybko, dlatego większe (odrobinę!) buciki będą rozsądnym rozwiązaniem.

Weź pod uwagę również tęgość obuwia malucha. Niektóre dzieci mają węższe, a niektóre szersze stópki. Idealne kapcie do żłobka nie mogą ich zanadto uciskać. Optymalnym rozwiązaniem będą więc pantofelki pozwalające na regulację, wyposażone na przykład w rzepy.

Zwróć również uwagę, aby buty dla dziecka posiadały szerokie noski. Paluszki w żadnym wypadku nie mogą pozostawać ściśnięte.

2. Giętka podeszwa pantofelków do żłobka

Kilkulatek to wulkan energii, dlatego można spodziewać się, że w żłobku będzie bardzo aktywny. Pantofle do żłobka nie powinny mu tego utrudniać. Wybierz buciki z bardzo elastyczną podeszwą – taką, którą da się wykręcić we wszystkich kierunkach. Najlepsze pantofle dla dzieci mają podeszwy z elastycznego tworzywa gumowego lub naturalnej skóry.

Podeszwa w pantofelkach do żłobka nie musi być gruba. Wręcz przeciwnie – but, który pozwala dziecku poczuć podłoże, będzie wspomagał jego prawidłowy rozwój.

3. Kapcie do żłobka – jaki materiał?

Dziecięce stopy pocą się szybciej niż u osoby dorosłej, dlatego pantofle do żłobka muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Wybieraj te, które gwarantują termoregulację: bawełnę czy wysokojakościowe materiały syntetyczne.

4. Bezpieczne paputki do żłobka

Dziecko chodzące do żłobka wciąż opanowuje sztukę samodzielnego chodzenia. Idealne kapcie mają za zadanie chronić je przed ewentualnymi upadkami, nie ograniczając ruchów. Cholewka paputków nie musi, a nawet nie powinna być szczególnie sztywna. Warto jednak, aby sięgała do kostki, co ustabilizuje ją bez krępowania ruchów.

Bezpieczeństwo malucha zwiększy antypoślizgowa podeszwa, która jest właściwie standardem we wszystkich bucikach dziecięcych.

5. Kapcie do żłobka dla niemowlaka

W niektórych żłobkach przyjmowane są bardzo małe dzieci, również te, które nie potrafią jeszcze samodzielnie chodzić. Czy im również potrzebne są paputki? W takiej sytuacji nie musisz od razu poszukiwać butów z prawdziwego zdarzenia. Wystarczą miękkie skarpetki z wypustkami antypoślizgowymi.

6. Jakie kapcie do żłobka na lato?

To naturalne, że latem ubierzesz swojemu maluszkowi inne kapcie do żłobka niż zimą. Może być to obuwie ze specjalnymi wycięciami zwiększającymi dopływ powietrza lub po prostu sandałki.

7. Kapcie do żłobka, które maluch polubi

Na samym końcu listy cech idealnych paputków do żłobka jest wygląd, który zachęci dziecko do ich noszenia. Zdarza się, że maluchy, które dotychczas chodziły po domu boso, nie chcą nosić kapci w żłobku. Kolorowe buciki z ciekawymi ilustracjami na pewno je do tego zachęcą.

Zanim spakujesz kapcie do torby swojego brzdąca, pozwól mu się z nimi zapoznać. Przed debiutem w żłobku, dziecko powinno pochodzić w bucikach po domu.

Jakie kapcie do żłobka? Podsumowanie

Kapcie do żłobka powinny umożliwiać małym stopom swobodny ruch oraz wzrost. Ich najważniejsze parametry to wysoka elastyczność i przewiewność.

Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements