Data modyfikacji:

Omega-3 dla dzieci: dlaczego warto suplementować? Jaki produkt wybrać?

Szczególnie ważne dla naszego zdrowia, i to od najmłodszych lat, są kwasy omega-3. Są to substancje, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, zatem muszą być dostarczane w formie produktów spożywczych lub suplementów. Spożywanie kwasów omega-3 jest ważne już od okresu życia płodowego, natomiast kiedy matka nie karmi już piersią, dziecko potrzebne składniki przyswaja z pożywienia i wtedy można wprowadzić suplementację. Dlaczego warto suplementować kwasy omega-3 i jakie produkty wybrać?
omega-3

Dlaczego warto suplementować kwasy omega-3?

 W sytuacji, gdy dziecko stroni od tłustych ryb morskich, które bogate są w kwasy omega-3 i omega-6, a także sałatek z naturalnymi olejami tłoczonymi na zimno, które również zawierają te cenne składniki, pozostaje sięgnąć po suplementację, czyli omega-3 dla dzieci. Warto zauważyć, że kwasy omega-3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednocześnie zapobiegają chorobom. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wpływają na lepszy nastrój. Odpowiednio dobrana dawka kwasów tłuszczowych z omega-3 wpływa na wzrok dzieci i poprawia ostrość widzenia.

Kwasy omega-3 dla dzieci stanowią budulec komórek. Dzięki nim błona komórkowa zdecydowanie lepiej funkcjonuje, a przy tym kwasy omega-3 wpływają pozytywnie na procesy życiowe. Organizm człowieka nie jest w stanie wyprodukować kwasów omega-3 samodzielnie, dlatego tak ważna jest regularna suplementacja, szczególnie u dzieci, którym dopiero rozszerza się dietę. Nie bez znaczenia jest także fakt, że kwasy omega-3-6-9 dla dzieci usprawniają pracę mózgu, a to objawia się lepszym rozumieniem, zapamiętywaniem, ale i kreatywnością.

 Kwasy omega-3-6-9 dla dzieci niezbędne w procesie rozwoju

 Dzieci bardzo szybko rosną, dlatego kwasy omega-3 dla niemowląt są bardzo ważne. Wzmacniają kości i wspomagają ich wzrost. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w diecie dzieci niezbędny jest wapń, który znajduje się choćby w mleku matki czy mleku modyfikowanym. Jednak nie zawsze jego wchłanianie jest dobre. Kwasy omega-3 dla dzieci zatem nie tylko wzmacniają kości, ale również ułatwiają przyswajanie wapnia. Jednocześnie zmniejszają ryzyko alergii, a w razie jej występowania wspomagają leczenie.

Kwasy omega-3 dla dzieci z ADHD

 Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 przynoszą pozytywne efekty w terapii ADHD. Według przeprowadzonych badań Matsa Jonsona kwasy omega-3 przyczyniają się do poprawy stanu osób z ADHD. Łagodzą objawy, poprawiają koordynację ruchową, dodatkowo zmniejszają nadpobudliwość u dzieci. Wiele dzieci z ADHD ma deficyt uwagi, ale występują u nich również duże problemy z uczeniem się czy zapamiętywaniem. Według wyników badań, które notabene brzmią bardzo obiecująco, właściwa suplementacja rzeczywiście poprawia koncentrację. Wspomaga proces uczenia się i zapamiętywania, a także naukę czytania czy też pisania. Warto zdawać sobie sprawę, że choć kwasy omega-3 dla dzieci nie wyleczą z ADHD, to jednak mogą wpłynąć na zmniejszenie objawów. Zazwyczaj w leczeniu ADHD stosowane są psychostymulanty. Choć wykazują one większą skuteczność, to jednak wiążą się z negatywnymi skutkami ubocznymi w przeciwieństwie do suplementacji kwasami omega-3. 

Jakie omega-3 dla dzieci najlepiej wybrać?

Tłuszcze są niezbędne w diecie każdego dziecka. Kwasy omega-3 niewątpliwie są wydajnym źródłem energii, ale też istotnym budulcem komórek. Jednak organizm dziecka nie jest w stanie ich samodzielnie wytwarzać, dlatego warto zadbać o właściwą suplementację. W przypadku niemowląt trzeba zwrócić szczególną uwagę na potencjalne niedobory, jeżeli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym. Witamina D i kwasy omega-3 dla dzieci najlepiej się sprawdzą i można je podawać w formie kropelek.

Dla starszaków zdecydowanie lepiej sprawdzają się żelki z omega-3 dla dzieci. Alternatywą może być syrop z kwasami omega-3, który można wybrać także dla małych dzieci. Wielu rodziców zastanawia się, jak podać omega-3 dla dzieci. Syrop będzie dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że ma on bardzo przyjemny i słodki smak. Dla dzieci, które nie lubią słodkiego smaku, można wybrać waniliowy. Preparaty z omega-3 dla dzieci są często wzbogacane o inne cenne składniki.

Można wybrać np. omega-3 z alg dla dzieci. Taki produkt sprawdzi się również dla wegan i wegetarian. Warto wybrać omega-3 DHA dla dzieci, szczególnie jeżeli w skład produktu wchodzą także kwasy EPA. Odgrywają one dodatkowo pozytywną rolę w utrzymaniu zdrowego poziomu cholesterolu. Zwróćcie uwagę, że DHA jest najbardziej szlachetną formą omega-3. Poza swoimi właściwościami dodatkowo łagodzi stany zapalne. W połączeniu z EPA zwalcza zakrzepicę, poprzez obniżenie krzepliwości krwi. Tran z kwasami omega-3 dla dzieci polecany jest także dla niemowląt. Bardzo dobrze przyswaja się tran z dorsza islandzkiego, który pozbawiony jest rtęci.

Witaminy omega-3 dla dzieci muszą być regularnie suplementowane. Jednak nie oznacza to, że mogą być zamiennikiem zróżnicowanej diety. Pamiętajcie też, że kapsułki można stosować dopiero po 6. roku życia dziecka i to w przypadku, gdy radzi sobie z połykaniem tabletek. W przeciwnym razie warto postawić na sprawdzone kropelki czy też żelki.

Kwasy omega-3 w formie żelków, kwasy omega-3 w saszetkach dla dzieci powyżej 3. roku życia oraz kwasy omega-3 syrop dla niemowląt można znaleźć w serwisie Ceneo.pl.

Omega-3-6 dla dzieci - dlaczego warto po nie sięgać?

 Kwasy omega-3 i omega-6 są bardzo ważnym elementem w diecie dziecka. Ze względu na to, że zawierają w cząsteczce więcej niż jedno wiązanie między atomami węgla, wpisują się w tzw. wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Wpływają też pozytywnie na rozwój narządu wzroku, układu nerwowego czy też zdolności poznawcze. Wykazują silne działanie przeciwnowotworowe, a także immunomodulujące, czyli regulują działanie systemu odpornościowego. Większość nawet dorosłych osób nie jest w stanie dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej ilości kwasów omega-3 i omega-6. Taka sytuacja występuje tym bardziej w przypadku dzieci.

Jeżeli jesteście na etapie rozszerzania diety dziecka bądź też jego dieta nie jest bardzo bogata, to warto zastanowić się nad prawidłową suplementacją. Zarówno kwasy omega-3, jak i omega-6 wpływają też na rozwój układu hormonalnego. Warto też postawić na kwasy omega-9. Najczęściej można je pozyskać z ogórecznika, w połączeniu z kwasami omega-3 i omega-6 bardzo dobrze wpływają na pracę całego organizmu. 

Autorka: Justyna Kolorz