Data modyfikacji:

Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać? Oto, co będzie ci potrzebne

Kosmetyki dla noworodka to obowiązkowy element wyprawki. W jej kompletowaniu, warto jednak zachować umiar – nadmiar produktów kosmetycznych zamiast pomagać, może szkodzić delikatnej skórze dziecka. Podpowiadamy, w jakie kosmetyki powinieneś zaopatrzyć się jeszcze przed przyjściem dziecka na świat.
jakie kosmetyki dla noworodka

Ile kosmetyków dla noworodka kupić?

Wielu przyszłych rodziców – zwłaszcza tych spodziewających się pierwszego dziecka – nie do końca wie, co powinno znaleźć się w kosmetycznej wyprawce malucha.

Wskutek tego, kupują zbyt wiele produktów, które tak naprawdę nie okażą się potrzebne. Należy pamiętać, że skóra noworodka, ze względu na swoją niedojrzałość, nie powinna być traktowana zbyt dużymi ilościami kosmetyków. Wystarczą te podstawowe, które ułatwią utrzymanie higieny oraz ochronę.

Jak wybrać najlepsze kosmetyki dla noworodka?

Kupując kosmetyki dla swojego maluszka, powinieneś zwrócić uwagę na kilka, ważnych szczegółów.

 • To, czy są przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Upewnij się, że produkt można stosować od 1 dnia życia.
 • Obecność atestów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) czy Państwowego Zakładu Higieny (PZH).
 • Hipoalergiczność. Na samym początku „znajomości” ze swoim dzieckiem nie będziesz jeszcze wiedział, czy ma skłonność do alergii. Lepiej dmuchać na zimne i oszczędzić mu nieprzyjemnych odczuć. Aby zapobiec ryzyku uczuleń, kupuj kosmetyki hipoalergiczne.Najlepiej, jeśli kosmetyki dla noworodka będziesz kupować seriami – kosmetyki w takich zestawach, zwykle uzupełniają się w swoim działaniu.

Wybieraj kosmetyki naturalne

Dobrze, jeśli przed kupnem kosmetyków dla noworodka choć odrobinę zaznajomisz się ze sposobem czytania kosmetyków. Te przeznaczone dla maluszków powinny być jak najbardziej naturalne – pozbawione sztucznych barwników, substancji zapachowych, SLS i parabenów. Dobrze, jeśli kosmetyki dla noworodka będą bogate w naturalne olejki, emolienty, delikatne wyciągi roślinne.

Kosmetyki dla noworodka – lista

Czego nie powinno zabraknąć w wyprawce dla noworodka? Oto kosmetyki, które powinieneś kupić jeszcze przed jego pojawieniem się na świecie.

Skóra noworodków jest bardzo wrażliwa i ma skłonność do łuszczenia się – zwłaszcza zaraz po narodzinach. Aby temu zapobiec, po kąpieli malucha warto stosować oliwkę.

 • Produkty do kąpieli

W przypadku noworodków, można stosować produkty 2w1, a więc żel oraz szampon w jednym. Nie ma potrzeby kupowania dwóch osobnych kosmetyków. Dobierz produkt myjący o naturalnym i delikatnym składzie, najlepiej o właściwościach nawilżających.

 • Krem na odparzenia

Skóra tuż pod pieluchą, zwłaszcza w upalne dni, jest podatna na odparzenia. Krem o właściwościach łagodzących powinien znaleźć się w wyprawce każdego noworodka.

 • Krem z filtrem

Kosmetyk niezbędny w okresie letnim, ale także zimowym. W przypadku małych dzieci, stosuj kremy z wysokim stopniem fotoochrony.

 • Chusteczki nawilżane

Niezastąpione po każdej zmianie pieluszki – dzięki nim, nie musisz urządzać dziecku kąpieli po każdej „niespodziance”. W późniejszym czasie, przydadzą się również do wycierania buzi i rączek dziecka, gdy pobrudzi się podczas zabawy i jedzenia.

 • Sól fizjologiczna

Polecana do pielęgnacji skóry w okolicach kikuta pępowinowego. Najlepiej nanosić ją w niewielkich ilościach, np. patyczkiem kosmetycznym.

 • Ochronny krem na mróz

Jeśli planujesz zimowe spacery ze swoim dzieckiem, buzię należy chronić bogatym, tłustym kremem.

Z jakich kosmetyków dla noworodka możesz zrezygnować?

Bez obaw możesz odpuścić kupno szamponu dla noworodków, balsamu do ciała czy zasypki. Szampon możesz zastąpić żelem 2w1, balsam – dobrą oliwką, z kolei rolę zasypki spełni krem na odparzenia.

Emolientowe kosmetyki dla noworodka

W ostatnim czasie, ogromną popularnością cieszą się kosmetyki da noworodków z emolientami. Plusem tego typu produktu jest ich uniwersalność, a także przeciwzapalne działanie. Kosmetyki z emolientami leczą podrażnienia skóry, jak również chronią ją przed powstawaniem kolejnych. Idealnie chronią przed mrozem i przesuszeniem skóry maluszka.

Jak kąpać noworodka?

Gdy już masz wszystkie, niezbędne kosmetyki dla noworodka, czas na pierwszą kąpiel. To moment, który zwykle bardzo stresuje młodych rodziców – często obawiają się, czy w trakcie kąpieli nie zrobią swojemu dziecku krzywdy. W rzeczywistości, nie jest to aż tak skomplikowane.

 1. Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody w wanience. Powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu, w którym kąpiesz dziecko, również powinno być ciepło – optymalna temperatura to 25 stopni Celsjusza.
 2. Przygotuj niezbędne kosmetyki dla noworodka oraz ręcznik. Miej pod ręką również ubranka.
 3. Dno wanienki wyściel pieluchą tetrową, która zabezpieczy dziecko w razie jego wyślizgnięcia się z rąk.
 4. Złap malucha w dwie dłonie, jedną podtrzymując dolną część pleców, drugą – główkę. Powoli włóż go do wanienki. Podczas kąpieli, cały czas musisz podtrzymywać główkę dziecka. Drugą dłonią możesz zacząć myć dziecko. Twoje ruchy powinny być spokojne, tak, aby maluch czuł się bezpiecznie.
 5. Nie mocz pępka dziecka, dopóki sam nie odpadnie. Na czas kąpieli, możesz zasłonić go tetrową pieluchą.
 6. Podczas mycia główki uważaj, aby woda nie ściekała do uszu i oczu dziecka.
 7. Po kąpieli, ostrożnie wyjmij malucha i od razu owiń go ręcznikiem lub szlafroczkiem kąpielowym. Dokładnie, lecz delikatnie wytrzyj dziecko.
 8. Suchą skórę dziecka natrzyj oliwką, a następnie ubierz maluszka. Z założeniem ubrań nie powinieneś zwlekać – inaczej dziecko może się przeziębić.
Dobrze dobrane kosmetyki dla noworodka oraz delikatność rodzica sprawią, że dziecko bez wątpienia polubi codzienne kąpiele. Jakie są twoje metody na to, by dbać o skórę swojego dziecka?

Przeczytaj także:
 1. Jak pobudzić laktację?
 2. Jaki gryzak dla dziecka kupić?
 3. Pierwszy kubek dla dziecka do nauki picia